Dobré noviny
Čakanie na úplnú transplantáciu by neprežil, a tak zariskovali. Novorodenca zachránili unikátnym spôsobom
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Čakanie na úplnú transplantáciu by neprežil, a tak zariskovali. Novorodenca zachránili unikátnym spôsobom

Malý Owen je po operácii znova čulý a zaujíma sa o svet.
Malý Owen je po operácii znova čulý a zaujíma sa o svet. — Foto: Facebook Tayler Monroe

Operácia, pri ktorej lekári transplantovali jednotlivé časti srdiečka, je považovaná za evolúciu v oblasti detskej srdcovej chirurgie.

Mal len pár dní, keď sa jeho rodičia dozvedeli, že vrodená srdcová chyba ich synčeka je taká závažná, že sa nedá riešiť štandardnými operáciami. Hoci mu doktori nedávali žiadne šance na prežitie, stal sa prvým človekom na svete, ktorému zachránil život unikátny zákrok. Ako uviedol portál Today, malý Owen Monroe úspešne podstúpil čiastočnú transplantáciu srdca.

Mali len jednu možnosť

V podstate mu už zlyhávalo srdce," povedala Tayler Monroeová, Owenova matka o svojom synčekovi, ktorý sa narodil s ochorením zvaným truncus arteriosus. Vzácna choroba mala za následok, že sa jeho dve hlavné srdcové tepny spojili. Vážny stav lekárov znepokojil a rodičom oznámili, že ich bábätko čakanie na úplnú transplantáciu srdiečka neprežije. Monroevcom však navrhli zákrok, ktorý bol až doteraz úspešne vykonaný iba na ošípaných. Išlo o transplantáciu jednotlivých častí srdca.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10160393104341934&set=ecnf.597926933

Keďže pracujem v zdravotníctve, vedela som, že to môže byť poslednýkrát, čo som videla svojho syna, ale dúfala som, že to tak nie je," povedala Tayler, ktorá napriek obavám na operáciu prikývla. Bola to divočina. Nevedeli sme, čo môžeme očakávať, ale v tej chvíli sme vlastne ani nemali iné možnosti," dodala.

Počas osemhodinového zákroku lekári spojili živé tepny a chlopne z darovaného srdca s tým Owenovým. Bábätko malo vtedy iba 17 dní. Bol malý. Vážil len päť kíl. Môžete si predstaviť, aké veľké boli jeho tepny. Potrebovali sme prísť na to, ako doň vložiť chlopne, ktoré rastú s ním," povedal doktor Joseph Turek, ktorý viedol chirurgický tím a dodal, že chirurgovia zvyčajne vytvárajú náhradné tepny a chlopne zo zmrazeného, ​​zachovaného tkaniva mŕtvych darcov, ale tie nerastú, pretože tkanivo nie je živé. Takže dojča alebo malé dieťa ich prerastie.

Rastie ako z vody

Operácia dopadla naozaj dobre," uviedol Turek. „Videl som Owena niekoľkokrát na klinike a vyzerá fantasticky. Obidve chlopne rastú spolu s ním primeranou rýchlosťou a fungujú perfektne,“ dodal doktor. Owen má teraz päť mesiacov. Rád sa smeje, hrá, trávi čas na bruchu a pozerá sa na seba do zrkadla. „Nielenže je v poriadku, ale naozaj sa mu darí. Je to veľká nádej pre bábätká, ktoré si tým v budúcnosti prejdú," hovorí šťastná matka.

Hoci je potrebný ďalší výskum a klinické skúšky, Turek dúfa, že detskí kardiochirurgovia túto techniku ​​prijmú a v nadchádzajúcich rokoch sa stane populárnejšou. Myslím si, že to môže spôsobiť revolúciu v detskej kardiochirurgii. Ak by sa toto stalo štandardom starostlivosti, mali by sme viac šťastnejších detí, ktoré by pobehovali s menším počtom operácií a rýchlejšie sa vrátili k tomu, čo by mali najmenší robiť," dodal Turek. Ďalšou potenciálnou výhodou tohto postupu je, že môže chirurgom umožniť použiť darované srdcia, ktoré nie sú prijateľné na úplnú transplantáciu, ale stále majú zdravé časti.

Už ste čítali?