Jesenné práce v okolí domu a v záhrade
Inzercia
Inzercia

Jesenné práce v okolí domu a v záhrade

Bez ohľadu nato, či vlastníte dom a záhradu kvôli aktívnemu alebo pasívnemu odpočinku, v jesennom období je potrebné porozmýšľať nad tým, ako pripraviť rodinný dom a celé jeho okolie na zimu. A výnimkou nie je ani záhrada.

— Foto: dreamstime.com

Pokiaľ sa chystáte zveľadiť svoje bývanie a v prichádzajúcich jesenných mesiacoch chcete zrekonštruovať či inak vynoviť svoj rodinný dom, okrem dobrej vôle a remeselnej zručnosti budete potrebovať aj zopár odborných informácií a tiež kvalitných pomocníkov – vhodné pracovné náradie. Ak ste sa rozhodli v septembri zrenovovať fasádu svojho rodinného domu, vyberte si také rebríky a lešenia, ktoré sú pevné a stabilné. Maximálne bezpečné je hliníkové lešenie, ktoré znesie vysokú záťaž a odolá aj nepriaznivým poveternostným vplyvom. Kvalitné lešenie sa zíde pri všetkých stavebných prácach na dome – či sa rozhodnete renovovať fasádu, opraviť strechu alebo vyčistiť upchaté ríny.

Záhradkárske práce

Čo sa jesenných prác v záhrade týka, po zbere úrody čaká každého záhradkára hrabanie suchého lístia, vytrhávanie buriny a kyprenie pôdy, aby zem bola na zimné obdobie dobre pripravená. Tiež treba správne uskladniť záhradný nábytok a aranžérske potreby, ktoré sa počas leta používali na dekorovanie exteriéru. Pri jesenných prácach v záhrade však nepodceňte vhodné oblečenie a obuv. Skvelým tipom sú detské gumáky a zateplené gumáky pre dospelých, ktoré aj v sychravom a v daždivom počasí zabezpečia nohám nielen pohodlie, ale aj sucho. Ideálnym vrchným oblečením sú do jesenného počasia pracovné nohavice a pláštenky z nepremokavých materiálov. A myslite aj na vhodnú pokrývku hlavy, aby vám prácu v záhrade neznepríjemnil vietor alebo chlad.

Polievanie a hnojenie

V jesennom období je potrebné z trávnika odhrnúť napadané lístie, aby sa pod ním nevytvárali plesne. Dôležité je, aby sa k tráve dostali aj jesenné slnečné lúče. A v tomto období nezabudnite trávnik tiež pohnojiť. Aj keď sa rast novej trávy počas chladnejších mesiacov v roku prirodzene spomaľuje, korene rastú stále, len v miernejšom tempe. Jesenné hnojenie dodá koreňovému systému potrebné živiny. Na hnojenie použite hnojivo s obsahom draslíka, aby mal trávnik pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu. A trávu je potrebné zalievať aj v tomto období, no pozor na prelievanie. Pri nadbytku vody sa trávnik môže zapariť a vtedy sa v ňom môžu začať tvoriť huby. Trávu počas jesene zalievajte cez deň a nie večer, aby voda mala dostatočný čas na vsiaknutie. Pokiaľ by ste ju polievali vo večerných hodinách, voda môže zostávať na steblách, čo by podporilo vznik plesní.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…