Dobré noviny
VIDEO: Oblohu rozžiarili zástupy škriatkov. Pozrite si záhadný úkaz, ktorý naživo zrejme nikdy neuvidíte
Pavol Hirka
Pavol Hirka

VIDEO: Oblohu rozžiarili zástupy škriatkov. Pozrite si záhadný úkaz, ktorý naživo zrejme nikdy neuvidíte

Naľavo červený škriatok zachytený vo Francúzsku, napravo pohľad na červeného škriatka z Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Naľavo červený škriatok zachytený vo Francúzsku, napravo pohľad na červeného škriatka z Medzinárodnej vesmírnej stanice. — Foto: Facebook/Nicolas Escurat, Wikipedia/NASA-Johnson Space Center

Krásny úkaz nad Francúzskom.

Nad Francúzskom sa ukázal červený škriatok. Nebojte sa, nebudeme sa rozprávať o postavách z mýtov a legiend. Červený škriatok je vzácny úkaz, ktorý drvivá väčšina ľudí naživo neuvidí. Jeden z najkrajších nebeských úkazov sa tentokrát podarilo zachytiť vo Francúzsku a pozrieť si ho preto môžete aj vy.

Ako pripomína portál iMeteo.sk, červený škriatok (po anglicky red sprite) je špeciálny druh blesku, ktorý je možno vidieť iba počas silnej búrky. „Pozorovať sa dá z veľkej vzdialenosti od búrkového systému, ideálne takého, ktorý produkuje väčšie množstvo pozitívnych CG bleskov,“ vysvetľuje portál.

Trvá extrémne krátko

Hoci sa pre svoje extrémne krátke trvanie ťažko zachytáva a ľudia ho nevidia často, červený škriatok patrí medzi najbežnejšie nadoblačné svetelné javy. „Vyskytujú sa vo výškach medzi 60 až 90 km nad povrchom a ich trvanie je mimoriadne krátke,“ uvádza iMeteo.sk.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/nicolas.escurat/videos/1155249038432539/?idorvanity=376355972487572

Portál dodáva, že na rozdiel od blízkozemských bleskov sa škriatkovia rozpadajú na nespočetné množstvo červených žiariacich rozvetvení. Ich špecifické červené sfarbenie je dôsledkom ionizácie molekúl vzduchu vysoko nad mrakmi.

Bláznivá noc

Ako uviedol fotograf Nicolas Escurat, ktorý zachytil už spomínaného červeného škriatka nad hradom Château de Beynac na juhozápade Francúzska, bola to bláznivá noc. Dnes večer som tohto krásneho škriatka nečakal, keďže búrky neboli veľmi silné, ale v správnom smere,“ napísal na Facbeooku.

A ak by ste tento úkaz predsa len chceli niekedy vidieť aj naživo, budete potrebovať viacero vecí. Musí byť jasná obloha, pripravte si trpezlivosť, vysoko citlivé kamery a fotoaparáty a buďte od búrky vzdialení aspoň 200 až 400 kilometrov.

Už ste čítali?