Dobré noviny
Koniec ponocovaniu. Prehľadná tabuľka vám ukáže, kedy musia byť vaše deti v posteli a kedy majú vstávať
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Koniec ponocovaniu. Prehľadná tabuľka vám ukáže, kedy musia byť vaše deti v posteli a kedy majú vstávať

Dostatok spánku je doslova ako liek.
Dostatok spánku je doslova ako liek. — Foto: Pexels / Unsplash

Informácie, ktoré zverejnila americká učiteľka, obleteli svet.

So začiatkom školského roka sa rodičom natíska otázka, kedy je ten správny čas na to, aby svoje deti uložili do postele. Ako uvádza portál Mirror, zdá sa, že tento problém dokáže vyriešiť prehľadná tabuľka, ktorú ako prvá na sociálnych sieťach zdieľala učiteľka Stacy Karlsenová. Jednoduchá pomôcka zakrátko pobláznila celý svet.

Rozdiel je len 15 minút

Výskumy opakovane potvrdzujú, že nedostatok spánku deťom škodí. Práve rodičia by mali byť tí, ktorí dohliadajú na dodržiavanie pravidelného času spania podľa veku, ale aj času ranného vstávania svojho potomka. A to bez ohľadu na to, či sú prázdniny, škola alebo víkend.

Práve im by mala pomôcť jednoduchá tabuľka, ktorá slúži ako návod na spánok a následné ranné vstávanie podľa veku detí. Hoci príspevok, ktorý pôvodne zdieľala učiteľka z Wilsonovej základnej školy v americkom Missouri, nie je nový, stále je aktuálny a na sociálnych sieťach vyvoláva rozruch. Napriek tomu, že si ho jedna skupina schváli, druhá je zásadne proti nemu.

Uvedené informácie hovoria, že sedemročné dieťa, ktoré potrebuje vstať o 7:00 ráno, by malo ísť spať o 20:15 hod., kým 10-ročné dieťa vstávajúce o 6:30, by malo byť v posteli už o 20:30 hod.

Za i proti

So stručným prehľadom mnohí rodičia súhlasili, pričom priložili aj osobné skúsenosti. Mám štyri deti a pred rokmi som im začala nastavovať čas spánku podľa toho, koľko ho potrebujú," vysvetľuje jedna mamička. „Som rada, že tento graf uvádza presné časy, ktoré sme už dávno nastavili," dodáva.

Našli sa však aj takí, ktorým sa prísny režim príliš nepozdával a prirovnali ho k výcviku v armáde. „Je mi ľúto, ale táto tabuľka je absurdná. Kto uloží svoje dieťa spať o 18:45?" napísal ďalší.

Rodičia by však v prvom rade mali myslieť na zdravie svojich ratolestí. Ako uvádza portál Najmama, podľa výskumov má totiž nedostatok spánku u detí negatívny vplyv na mozog a môže narušiť jeho vývoj. Zároveň priamo ovplyvňuje schopnosť koordinácie, pohybov, priestorového uvažovania a pozornosti, čo školákom rozhodne nepomôže.

Už ste čítali?