Žiadne štyri nuly, ani dátum narodenia. Ako by malo vyzerať heslo, ktoré len tak niekto neprelomí?
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Žiadne štyri nuly, ani dátum narodenia. Ako by malo vyzerať heslo, ktoré len tak niekto neprelomí?

Hrozby v online prostredí neubúdajú, práve naopak. 

Vymyslieť bezpečné heslo chce čas. — Foto: Pexels

Bezpečnosť na internete je dnes jednou z najviac diskutovaných tém nielen v spoločnosti, ale i v médiách. Aj vám pri nej ujde myšlienka, či sa chránite dostatočne? Máte pravdu, na bezpečnostný kód so štyrmi nulami sa určite netreba spoliehať. Ako informuje portál Cyber News správne heslo by malo spĺňať niekoľko zásad.

Moderná doba nás prinútila chrániť heslami aj mobilné telefóny, pričom nemôžeme opomenúť ani sociálne siete, úradné dokumenty či dokonca prístupové kódy, ktoré chránia naše financie v internetbankingu. Podľa odborníkov väčšinu z nich máme chránenú veľmi slabými heslami, ktoré hakeri dokážu prelomiť v priebehu niekoľkých hodín či dokonca minút.

Čo by malo spĺňať naše heslo?

Vo všeobecnosti platí, že silné heslá pozostávajú z kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych symbolov, ako je interpunkcia. Mali by mať aspoň 12 znakov, no ak je to možné, mali by byť ešte dlhšie. Zároveň platí, že heslo by nemalo obsahovať zapamätateľnú cestu klávesnice a nemalo by byť založené na osobných údajoch, ako napríklad dátumoch, prezývkach či menách domácich miláčikov. Myslite aj na to, že by ste mali vytvoriť jedinečné heslo pre každú jednu platformu a mali by ste sa vyhýbať tým, ktoré ste používali v minulosti.

V súčasnosti však odborníci poukazujú aj na silu tzv. prístupových fráz. Sú podľa nich oveľa bezpečnejšie ako heslá, pretože sú zvyčajne dlhšie. Ide o náhodné vety, ako napríklad: „Vôbec prvýkrát prehral Manchester United s Manchestrom City 5:0," či „Prvýkrát som išiel do Disneylandu, keď som mal 4 roky a urobilo mi to radosť.“ Taktiež môžete z frázy vybrať prvé písmená, čísla, interpunkciu a vytvoriť zdanlivo náhodnú kombináciu znakov.

Ako si ich zapamätať?

Ak dodržíme všetky vyššie spomínané zásady, bude pravdepodobne náročné jednotlivé prístupové kódy nosiť v hlave. Aby ste nemuseli každý deň používať všetkým dobre známe tlačidlo „zabudol som heslo“, mali by ste si ich zapísať. V žiadnom prípade ich však neukladajte do poznámok mobilu, tabletu či počítača. Za niečo bezpečnejšie sa považuje, ak si heslá zapíšete klasicky na papier, čím sa vyhnete ich zapísaniu do digitálneho priestoru. No ani to nie je úplne ideálne. Papier môže hocikto objaviť, a tak sa k nim rýchlo dostať.

Ako uvádza portál Vo svete IT, k uloženiu hesiel dobre slúžia aj služby, akou je napríklad Google Smart Lock. Tam si naše hesla zapamätajú, no pritom ich stále uchovávajú šifrované. Vďaka tomu sa vieme automaticky prihlásiť k našim účtom na akomkoľvek zariadení, a to aj za predpokladu, že si zapamätáme jedno heslo k tejto službe.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…