Dobré noviny
Mladí zaľúbenci zo Západu sa vybrali za dobrodružstvom do Československa. Cesta im úplne zmenila život
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Mladí zaľúbenci zo Západu sa vybrali za dobrodružstvom do Československa. Cesta im úplne zmenila život

— Foto: Instagram: Magazine_finders

Dvojica si chceli užiť život pred nástupom do práce.

Tony a Maureen Wheelerovci sa spoznali v parku v centre Londýna. Písal sa rok 1970, oni posedávali na lavičkách, užívali si mladosť aj jeden druhého a psychicky sa pripravovali na to, že už onedlho si budú musieť nájsť prácu a začať skutočný život dospelých.

Iný svet za oponou

Ešte v tom istom roku podnikli prvý spoločný výlet po niekoľkých miestach vo Veľkej Británii. Spoločné cestovanie ich dostalo. Mohli tráviť celý deň spolu, každý deň bol iný, každý deň priniesol úplne iné prekvapenie. Po tejto ceste vlastnou krajinou sa podujali na skutočné dobrodružstvo.

Cestovali na miesto, odkiaľ sa v tej dobe tisícky ľudí snažili ujsť za slobodnejším životom. Ich kroky smerovali rovno do Československa, odtiaľ navštívili Juhosláviu, Rakúsko až sa cez Benátky, Švajčiarsko a Francúzsko vrátili späť domov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bonbonolli (@bonbonolli)

„Obaja sme milovali cestovanie. O cestovaní sme sa bavili hneď v prvých chvíľach po zoznámení a podnikli sme niekoľko kratších výletov. Ešte to leto sme preskúmali to, čo bolo v tom čase za železnou oponou,“ opísal Tony Wheeler vo svojej knihe. Po návrate domov bolo jasné, že hľadanie práce, v ktorej budú sedieť od deviatej do piatej večer, bude musieť ešte chvíľu počkať. Svet pre nich ponúkal toľko neobjavených zákutí.

Ročná cesta do Austrálie

Sadli si do starého otlčeného auta a vyrazili smerom do Ázie. Trvalo im takmer celý rok, keď sa za čo najmenej peňazí dostali skrz celý kontinent až do Austrálie.

„Obrovským momentom pre nás bola cesta trajektom cez Bospor. Bol to jasný pocit prechodu z Európy do Ázie,“ hovorí Tony. Po príchode do Austrálie ich domáci bombardovali otázkami ohľadom ich cesty po Ázii. Otázok bolo toľko, že si prosto spolu večer sadli za kuchynský stôl a začali spisovať všetko, čo zažili, všetko, čo videli a všetko, čo odporúčajú vidieť aj iným.

Tony a Maureen nemali peňazí nazvyš. Vôbec si však neuvedomili, že práve píšu prvého sprievodcu, ktorého dnes poznáme pod značkou Lonely Planet. Tipy, ktoré mali byť pôvodne určené pár ľuďom, museli napokon vydať knižne. Zo sprievodcu Lacno naprieč Áziou sa už prvý týždeň predalo viac ako 1500 kusov.

„Kedysi sme rátali každý cent. Ak sme nenašli lacné miesto na pobyt, bol to veľký problém. Teraz to už nie je," spomínajú. Po návrate domov uvažovali o tom, či by si predsa len nemali začať hľadať prácu.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?