B. Bystrica vyhrala nad Nitrou, Žilina nad Martinom

Dukla Trenčín prehrala s HC Košice, Skalica so Zvolenom po predĺžení a samostatných nájazdoch.

Banská Bystrica 24. novembra (TASR) - Súboj tretieho s druhým nesklamal, možno len väčší prídel gólov, pretože na oboch stranách sa zrodilo nespočetné množstvo dobrých streleckých príležitostí.

Na snímke brankár Banskej Bystrice Zane Kalemba po inkasovanom góle v zápase 24. kola hokejovej Tipsport extraligy HC'05 Banská Bystrica - HK Nitra v Banskej Bystrici v nedeľu 24. novembra 2013. Foto: TASR/Dušan Hein

Nitranov zvýhodnil vydarený úvod, jeho predzvesťou bola Tománkova horná žŕdka už v 10. sekunde. V 3. min Bajtek otvoril po nahrávke od Segľu skóre, videorozhodca na tom nič nezmenil a Nitrania sa jasne nasmerovali na trojbodový cieľ. V 9. min Kmeč po Pupákovej strele ich úsilie len umocnil, zdalo sa, že Nitranom nič neuškodí, no stal sa opak. V 14. min Saracino excelentne, aj keď s veľkou dávkou šťastia, v poslednej sekunde presilovky svoj korčuliarsky polobrat zakončil z uhla do vinkľa gólom, a nastal budíček. Od tejto chvíle 'barani' precitli a odrazu mali navrch. Ich gólu predchádzala žŕdka Heizera v 13. min, v druhej tretine zrovnať skóre mohol dvakrát Zigo a aj Lunter mal na hokejke tutovku. Vyrovnať skóre sa im pred treťou tretinou nepodarilo, no nádej, aj po tom, čo hosťujúci Kováčik v 36. min trafil v oslabení žŕdku, ich neustále motivovala. Po 27 sekundách Kafka z ostrého uhla vycvičil v 41. min Kristana v bránke a začínalo sa odznova. V 45. min Bajtek nezakončil presne a neposunul hostí do vedenia, následne Pupák nastrelil žŕdku, v 48. min Kováčik úplne sám pred Kalembom nastrelil len jeho výstroj. Na gól čakali obe mužstvá ako na spasenie a domáci sa ho dočkali po prekrásnej akcii domáci. V 56. min Hudecovi ponúkol chuťovku Heizer v podobe nahrávke a za túto akciu si 'barani' zaslúžili trojbodový prídel. Záver sa poriadne zdramatizoval, pri power play hostí zvýšil skóre cez celé klzisko Meland, vzápätí 32 sekúnd pred koncom znížil Hamrák, no na víťazstve 'baranov' sa už nič nezmenilo.

HC'05 B. Bystrica - HK Nitra 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)

Góly: 14. Saracino, 41. Kafka, 56. Hudec, 60. Meland - 3. Bajtek, 9. Kmeč, 60. Hamrák. Rozhodcovia Jonák, Novák - Brath, Výleta, vylúčení 1:3, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, zmeny: 30. navyše Devečka (Bystrica), 1582 divákov.

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "V úvode nás súper vo všetkom prevyšoval, darovali sme mu veľa priestoru, no húževnatosťou sme si priklonili zápas na našu stranu. Víťazstvo je cenné, mužstvo ukázalo charakter proti ašpirantovi na titul, opäť sme sa posunuli ďalej."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Dnes nevyhral lepší, ale šťastnejší tím. Neodohrali sme zlý zápas, domáci boli však efektívnejší. My sme neurobili veľa chýb, no domáci aj tých pár šancí premenili, na rozdiel od nás, keď sme ich nevedeli využiť."

Matej Hamrák, strelec tretieho gólu hostí: "Pre divákov to musel byť pekný zápas, viedli sme o dva góly, domáci znížili a bolo to úplne otvorené až do konca. Po mojom góle tlela iskierka, remíza by bola zaslúžená, viac by zápasu svedčala. Na Bystricu mám pekné spomienky počas môjho pôsobenia, motívácia bola vyššia a každý jeden gól mal osobitnú príchuť, škoda len, že nám moja snaha nepriniesla aspoň bod."

Michal Hudec, autor jedného gólu domácich: "Chceli sme vyhrať, no Nitra je výborný manšaft a držal sa až do konca. Za nepriaznivého stavu 0:2 sme sa zdravo naštvali, začali lepšie korčuľovať. Škoda, že sme zbytočne čakali na to, čo urobia v úplnom začiatku Nitrania, zbytočne sme mali rešpekt, otočili sme však nepriaznivý stav. Ja potrebujem vždy dať gól, aby som sa cítil lepšie, v závere sme urobili chybu, to cenné však zostáva, že sme sa za nepriaznivého stavu prebudili a začali poriadne šliapať."

MsHK DOXXbet Žilina porazil MHC Mountfield Martin

V Žiline sa hral v prvej tretine viac bojovný hokej, ako sa aj od mužstiev z dolného pólu tabuľky očakávalo. Martin si vypracoval úvodný tlak, z ktorého však vyťažil len pokus Lukáša Klímu, ktorý takmer prepadol za Mikolášov chrbát. V 10. minúte sa puk odrazil do dobrej pozície k Cígerovi, ktorý spomedzi kruhov napálil vedľa brány. Ten istý hráč sa o malú chvíľu ocitol sám pred Mikolášom, ale z bezprostrednej blízkosti nedokázal puk pretlačiť do siete.

V prostrednej časti sa obraz hry nezmenil. Dlho sa nič neudialo, až kým v 32. minúte nenašiel Markovič pred bránou Ďatelinku a ten z prvej poslal puk pomedzi betóny domáceho brankára. Zvýšiť vedenie hostí mohol Markovič, ktorý sa predral až pred Mikoláša, ale ten jeho úmysel vystihol. Domáci vyrovnali počas presilovej hry, v ktorej strelu Ostrčila od modrej čiary mazácky tečoval Valášek. O necelé dve minúty Žilina vyhrávala, keď Klouda vyhral vhadzovanie v útočnom pásme a Buc bez prípravy prekvapil Čecha.

V záverečnom dejstve sa hralo vysoko takticky. V 46. minúte mohol pridať tretí gól domácich Valášek, ktorý sa preštrikoval až pred Čecha, puk z jeho hokejky už smeroval do siete, ale vo vzduchu ho Ďatelinka dokázal v poslednej chvíli odpáliť do bezpečia. V ďalšom priebehu to už bol súboj martinských útočníkov so žilinským brankárom Mikolášom. Najviac hrozila elitná formácia, ale najväčšiu možnosť spálil v 58. minúte Themár, ktorý z bezprostrednej blízkosti namieril len do žilinského gólmana. Domáci úplne stratili dych, ale zdrvujúci tlak súpera dokázali ubrániť. Navyše, 75 sekúnd pred sirénou sa dostal k puku sám pred Čechom Tibor Varga a zvýšil na 3:1. V samom závere sa ešte nechal vylúčiť Ďatelinka a v početnej výhode pridal štvrtý gól svojho tímu Buc. Žilina si tak v dôležitom súboji pripísala všetky tri body a prerušila šnúru siedmich duelov bez víťazstva.

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Mountfield Martin 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Góly: 37. Valášek, 38. Buc, 59. T. Varga, 60. Buc - 32. Ďatelinka. Vylúčení: 3:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hodek (ČR), Müllner - Šefčík, M. Valach, 1397 divákov

Patrik Groma, asistent trénera Žiliny: "Po čiernej sérii prehier sme začali tak, ako sme si predstavovali. Hráči bojovali, vypracovali si veľa šancí, ktoré však, bohužiaľ, nevyužili. Keď sa súper v druhej časti dostal do vedenia, začal sa zápas lámať. Chlapcom patrí obrovská vďaka za to, že zabojovali a zápas zvrátili. Chcem tiež vyzdvihnúť výkon mladého Maroša Mikoláša, ktorý nás podržal v zlomových momentoch. Konečne sme po nepriaznivých výsledkoch dokázali uspieť."

Daniel Babka, tréner Martina: "Hráči cítili dôležitosť zápasu. Viazla nám kombinácia, neboli sme v takom pohybe, v akom sme chceli. I tak sme si dokázali vypracovať viacero sľubných šancí, ktoré sa nám nepodarilo premeniť. V druhej časti sme sa dostali do vedenia a vyzeralo to tak, že by sme mohli uspieť. Avšak namiesto toho, aby sme išli do vedenia 2:0, urobili sme faul, súper vyrovnal a o pár sekúnd išiel do vedenia. Hoci sme sa snažili hrať aktívne a pokúšať sa o zvrátenie duelu, nepremenili sme viacero čistých šancí. S jedným gólom sa uspieť nedá a z tohto pohľadu sme si víťazstvo nezaslúžili."

Dukla Trenčín prehrala s HC Košice

Úvodná desaťminútovka veľa vzruchu nepriniesla. V 4. minúte uvoľnil Komínek Kútneho, ale jeho strela z dobrej pozície skončila na tele brankára Hyláka. Košičania sa osmelili po desiatich minútach a ich prvý gól strelil Nagy, keď využil Bartošove majstrovstvo a zakončil do odkrytej brány. O tri minúty mal gól na hokejke Pašek, ale prihrávku spoza brány nedokázal zužitkovať. To sa podarilo o tri minúty Spilarovi, keď sa síce dostal z dobrého streleckého uhla, ale odrazený puk skončil v sieti.

Trenčín sa v druhej tretine vrátil do zápasu. Po dvoch minútach hry sa v presilovke presadil Bagin, keď jeho tečovaný a prudký puk skončil v pravom hornom rohu. Košičania pridali na dôraze a v polovici zápasu pridali tretí gól. Extrenčan Sojčík sa predviedol individuálne a pomedzi betóny Lašáka upravil na 1:3. O dve minúty však Šišovský strelil kontaktný gól, keď prestrelil Hyláka. Následne padol aj ďalší gól, no ten napokon hlavný rozhodca Bartošovi neuznal pre predchádzajúci faul. Posledné minúty prostrednej časti hry ponúkli Trenčínu šancu na vyrovnanie, ale niekoľko minút presilových hier do úspešného konca doviesť nedokázal.

Využiť presilovku sa Trenčínu podarilo na začiatku tretej tretiny, keď Novajovského strelu od modrej čiary tečoval do siete Troliga a vyrovnal. Radosť domácich z vyrovnania trvala iba tri minúty. Češík do siete dorazil Marcinkovu strelu a „oceliari“ opäť viedli. V ostatných minútach sa Košičania zamerali najmä na zachovanie vedenia, čo sa im aj podarilo a z Trenčína si odviezli všetky body.

Dukla Trenčín- HC Košice 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)

Góly: 22. Bagin, 31. Šišovský, 42. Troliga - 10. Nagy, 16. Spilar, 29. Sojčík, 45. Češík. Vylúčení: 5:4 navyše Macejko (Košice) 5 + DKZ za pichnutie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Gavalier, Tvrdoň, 1411 divákov

Branislav Jánoš, asistent trénera Trenčína: "Do zápasu sme vstúpili už tradične a prehrávali sme o dva góly. Mali sme príliš veľký rešpekt. Od druhej tretiny sa zlepšil náš pohyb, hra sa vyrovnala a myslím si, že súper bol o gól lepší a aj kvalitnejší. Chlapcom chcem poďakovať za bojovnosť. Robili, čo bolo v ich silách."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Mali sme do zápasu dobrý vstup, dobre sme korčuľovali a mali sme aj dobrý pohyb. V druhej tretine sme nedisciplinovanosťou spravili faul. Súper to využil a dal kontaktný gól. V prostrednej časti hry sa udiali veci, ktorým nerozumiem a ovplyvnili priebeh zápasu. Štvrtý gól v našom podaní bol zaslúžený a zvíťazili sme zaslúžene."

Skalica prehrala so Zvolenom po predĺžení a samostatných nájazdoch

Domáci chceli proti maródkou oslabeným Zvolenčanom predĺžiť svoju víťaznú sériu. V 2. minúte skončila Lažova prudká strela len na Šimkovej maske. V 6. minúte nevyužil šancu domáci Stieler a z protiútoku dali hostia vyniknúť brankárovi Romančíkovi. Potom nasledovala séria vylúčení, ktorú využili hostia, keď po vyšachovaní domácej obrany v 8. minúte na 0:1 do prázdnej bránky vsietil Čanky. Hostí gól posmelil, domáci znervózneli a snažili sa individuálne presadiť do gólových šancí. V 13. minúte však domáci Kutálek bekhendom Šimka neprekonal. Následne dostal peknú prihrávku do jazdy hosťujúci Síkela, ale Romančík bol na mieste. Potom mali domáci možnosť hrať presilovku, ale pokazili si to zlým striedaním a hrali 4:4. Neskôr zasa Šimko vyhodil puk mimo klziska a domáci v krátkej presilovke vyrovnali na 1:1 skôr prihrávkou ako strelou z hokejky Vyrúbalíka. Dobrú šancu pred klaksónom nevyužil Mráz po Kutálkovej prihrávke. Ďalší gól už 1. tretina iba priemernej úrovne nepriniesla.

Hostia, hoci v oklieštenej zostave, boli domácim vyrovnaným súperom, narúšali ich útočnú snahu v strednom pásme dôkladnou kontrolou rozohrávky domácich obrancov. V 23. minúte vypadol Romančíkovi puk z lapačky za čiaru a gól rozhodcovia pripísali Platilovi, čím sa hostia znova dostali do vedenia. V 24. minúte Kuľha ani na dvakrát neprekonal Šimka a ani Kutálek neusmernil svoju strelu za chrbát brankára hostí. Domáci hrali dosť kŕčovito, viazla im kombinácia. V 28. minúte zvonila žrdka Šimkovej bránky po bombe Vyrúbalíka od modrej čiary, hostia napriek týmto šanciam domácich však kontrolovali priebeh zápasu. Ani takí skúsení hráči, ako Kuľha či Lažo neboli pri zakončovaní dostatočne presní. Dve minúty pred koncom tretiny bol vylúčený L. Zuzin, ale domáci svoju početnú výhodu premrhali a skóre sa nemenilo. V 41. minúte sa z gólovej šance domácich zrodilo trestné strieľanie za hodenie Šimkovej hokejky, Kuľha ho však nepremenil. Chybu hostí nepotrestal ani Stieler a domáci nevyužili ani ďalšiu ponúknutú šancu na vyrovnanie, keď od 42. minúty hrali presilovku pri vylúčení Juríka. Na bezradne pôsobiacich domácich stačila obetavosť a korčuliarska rýchlosť hostí. Skaličanom sa tak s pribúdajúcimi minútami vzďaľovala možnosť zisku 3 bodov. Vyloženú možnosť na vyrovnanie nevyužil v 54. minúte Obdržálek, keď zblízka pálil len nad bránku hostí. V 56. minúte Šimko najskôr zachránil vyloženú šancu domácich aj bez svojej vyrážačky, ale domáci sa predsa v tejto minúte dočkali vyrovnania, keď rozhodca Jura signalizoval trest a na 2:2 zblízka doklepol Šátek. Záver zápasu sa tak zdramatizoval. O konečnom výsledku nerozhodlo predĺženie, v ktorom si obe mužstvá vypracovali po jednej šanci, ale obaja brankári boli na svojom mieste. V samostatných nájazdoch v druhej sérii napokon rozhodol Chovan.

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 2:3 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 17. Vyrúbalík, 56. Šátek - 8. Čanky, 23. Platil, rozhodujúci nájazd Chovan. Rozhodovali: Jura - Korba a Junek, vylúčenia: 3:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1640 divákov.

Andrej Výboh, tréner Skalice: "Aj keď súper prišiel v oklieštenej zostave, podal kvalitný bojovný výkon s dobrým korčuľovaním a presnou nahrávkou. V úvode zápasu nám viazla kombinácia, v strednom pásme nás súper dobre obsadzoval. V druhej tretine sme zjednodušili hru, zrýchlili prechod zo strednej tretiny. Potom v tretej tretine sme zredukovali zostavu a vytvorili si väčší tlak. Napriek väčšej početnosti streľby sme však boli málo efektívni. Náš väčší tlak na súpera v tretej tretine viedol len k vyrovnaniu. Škoda nepremeneného trestného strieľania v úvode tretej časti hry. Na samostatné nájazdy sme ešte túto sezónu nevyhrali, no hráči si za bojovnosť zaslúžia pochvalu."

Július Šupler, tréner Zvolena: "Ťažko sa mi hodnotí zápas, lebo nám chýbalo deväť hráčov. Som rád, že aj v oklieštenej zostave sme získali dva body. Za stavu 2:1 sme v prílišnej snahe udržať výsledok upadli do pasivity. Súper pri signalizovanej výhode toto využil. Zápas bol tak väčšmi dramatický, divákom to možno dalo kus adrenalínu a pôžitok z bojovného zápasu. Ďakujem chlapcom za ich výkon proti súperovi s veľkou útočnou silou."

Piešťany vyhrali nad Popradom

V Piešťanoch sa hral nezáživný hokej, pri ktorom dominovali najmä obrany. Väčší vzruch nastal až v 17. minúte, kedy hral Poprad bez troch sekúnd dvojminútovú presilovku 5 na 3, ale vyprodukoval z nej len štyri strely na Tomeka.

V druhom dejstve už začali padať aj góly. Skóre zápasu otvoril hosťujúci Lapšanský, ktorý dorazil vyrazenú strelu T. Sýkoru. Domáci odpovedali už o dve minúty, strela Bučku sa odrazila od Melichárka a bolo vyrovnané. Záver druhej časti bol pre hosťujúceho Sidora ako zo zlého sna. Najskôr si v 38. minúte zrazil do brány Holovičovú strelu z takmer nulového uhlu, aby o minútu neskôr po kombinácii J. Ručkaya s Bartánusom nevedel, kde má puk a pohybom betónu si ho zasunul do bránky – 3:1.

V úvode tretej časti Popradčania dvakrát ohrozili Tomeka dvomi nepríjemnými strelami, o ktoré sa postaral Paukovček. Vo vyrovnanom stretnutí potom praskli nervy Kasíkovi, ktorý si za nevyberaný slovník voči hlavnému rozhodcovi vyslúžil trest do konca zápasu. V 52. minúte sa do úniku dostal Stupka, bol faulovaný a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie, ktoré následne útočník Piešťan nepremenil. V závere zaujala už len kombinácia Ručkaya s Peškom cez celú šírku klziska, ale Sidor svojich podržal.

ŠHK 37 Piešťany - HK Poprad 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)

Góly: 29. Melichárek, 38. Holovič, 39. Bartánus - 27. Lapšanský. Vylúčenia: 8:10 navyše Kasík (Poprad) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Rovenský, Smerek, 1330 divákov

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Konečne sme chceli zdolať Poprad. Prvú polovicu zápasu sme boli slabším mužstvom. Chýbala nám potrebná agresivita, z čoho vyplývali aj vylúčenia. Dôležité bolo, že sme ustáli oslabenie 3 proti 5. Síce sme neskôr dostali gól, ale šťastným sme vyrovnali a ďalšími dvoma ,zlepencami' strhli vedenie na svoju stranu. Hra nebola bohvieaká, ale tešíme sa z troch bodov."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Mali sme veľmi dobrý vstup do stretnutia. Až do polovice zápasu sme boli lepším mužstvom, dostali sme sa do vedenia, ale potom sme dostali tri kuriózne góly, z toho dva v rýchlom slede. Snažili sme sa dostať do zápasu kontaktným gólom, čo sa nám nepodarilo. Išlo o vyrovnaný zápas, ale dostali sme góly aké sa len tak ľahko nevidia."