Letná lyžovačka na južnej pologuli
Inzercia
Inzercia

Letná lyžovačka na južnej pologuli

Aj vy patríte k tým šťastlivcom, ktorí sa v lete chodia lyžovať na južnú pologuľu našej zemegule? V týchto krajinách sú práve teraz ideálne lyžiarske podmienky a lyžovačka v letnom období je tam pre našinca viac než atraktívna. 

Letná lyžovačka môže byť poriadnym zážitkom — Foto: Pexels

Pokiaľ sa ešte toto leto chystáte na exotickú dovolenku na južnú pologuľu našej zemegule, na letnú lyžovačku sa pripravte obzvlášť svedomito. Okrem športového výstroja lyžiar potrebuje aj v lete vhodné oblečenie, ktoré dopraje športovcovi vychutnať si radosť z pohybu. Na cestu si okrem lyžiarskeho výstroja nezabudnite zbaliť tri funkčné vrstvy oblečenia. Prvá vrstva odvedie pot z pokožky – tvorí ju kvalitná spodná bielizeň. Druhú možno nazvať tepelnoizolačnou vrstvou – je ňou napríklad tričko s dlhým rukávom alebo tenší rolák. A tretia vrstva vytvorí telu záštitu pred chladom a vetrom – je ňou bunda a lyžiarske nohavice.  

Nepodceňte lyžiarsky výstroj 

Súčasťou lyžiarskeho výstroja nie sú len lyže a lyžiarky, ale aj rôzne iné doplnky, ktoré lyžiarovi športovanie spríjemňujú a jazdu na svahu robia bezpečnejšou. Medzi základné lyžiarske doplnky patria lyžiarske okuliare, prilba, chrániče a rukavice. Okuliare ochránia oči lyžiara pred dažďom, snehom, mrazom a UV žiarením aj vo vyšších nadmorských polohách. Na svahu zlepšia športovcovi viditeľnosť aj v nepriaznivom počasí. Tvar a veľkosť lyžiarskych okuliarov preto vyberajte premyslene - podľa proporcií tváre. Dbajte na kompatibilitu okuliarov s prilbou a nepodceňte ani odvetrávanie. Kvalitné okuliare zabezpečia ostrosť videnia pri lyžovaní, preto pri výbere modelu prihliadnite na viacero skutočností. Podstatná je veľkosť, tesnenie a ventilácia. Ventilácia zabezpečuje cirkuláciu vzduchu vo vnútri okuliarov, zlepšuje reguláciu tepla a zabraňuje kondenzácii pár. Čo sa tesnenia týka, ideálna je dvojvrstvová alebo trojvrstvová pena. Polarizačné lyžiarske okuliare minimalizujú odlesky, pohľad cez ne jasný a kontrastný. Zrkadlové lyžiarske okuliare odrážajú svetlo späť do priestoru, čím chránia oči pred veľmi prenikavým svetlom. 

Vzpruženie tela i mysle

Šport zlepšuje kondíciu, predlžuje aktívny vek, pozitívne vplýva nielen na fyzické, ale aj na duševné zdravie. Zjazdové lyžovanie je spojené nielen s pohybom, ale aj so poznávaním prírodných krás. A lyžovačka na Novom Zélande, v Austrálii, v Argentíne alebo v Chile umožní človeku spoznať nové miesta aj nových ľudí odlišnej kultúry. Netradičná letná dovolenka na lyžiach dodá energiu a poskytne množstvo krásnych zážitkov a spomienky na tieto zážitky si väčšina ľudí uchováva v pamäti veľmi dlho.      

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…