Tichý zabijak, ktorý nebolí. Odborníčka poradila, ako včas odhaliť príznaky zákernej cukrovky 2. typu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Tichý zabijak, ktorý nebolí. Odborníčka poradila, ako včas odhaliť príznaky zákernej cukrovky 2. typu

Problémy zvyčajne nastávajú po 40. roku života.

— Foto: Unsplash/Towfiqu barbhuiya a TASR

Zlá životospráva, nedostatok fyzickej aktivity, obezita, rodinná záťaž, stres, vek i fajčenie sa môžu podpísať pod vznik cukrovky. Kým pri cukrovke 1. typu sú lekári zvyknutí na dramatický priebeh a pacienti často končia na jednotkách intenzívnej starostlivosti, cukrovka 2. typu je nazývaná tichý zabijak, pretože príznaky môžu úplne chýbať a odhalí sa až pri preventívnej prehliadke. Upozornila na to diabetologička nemocnice v Handlovej Viera Kubíková.

Začína sa zvyčajne po 40. roku života

"Noví pacienti sú k nám odosielaní väčšinou na základe prítomného zvýšeného cukru v krvi, a to najčastejšie zisteného v rámci preventívnej prehliadky, prípadne náhodne zistenej zvýšenej alebo už značne vysokej glykémie. Realizácie preventívnych prehliadok patria plne do kompetencie všeobecných lekárov," uviedla Kubíková.

Dva základné typy cukrovky sú diabetes mellitus 1. typu, ktorý vzniká najčastejšie v detstve alebo v mladom dospelom veku, prípadne sa menej často môže rozvinúť aj v neskorej dospelosti či v pokročilejšom veku. "Je charakterizovaný výrazným až úplným nedostatkom inzulínu a vyžaduje podávanie inzulínu, ktoré je životne dôležité pre pacienta a nedokáže bez neho prežiť. Pri tomto type cukrovky sa v tele tvoria protilátky proti vlastným bunkám pankreasu, ktoré ich ničia, ide teda o autoimunitné ochorenie," ozrejmila lekára.

Varovné príznaky pri cukrovke 2. typu:

- časté močenie
- zvýšený smäd
- rýchly úbytok hmotnosti
- únava
- neschopnosť sa koncentrovať
- zhoršenie zraku
- svrbenie tela
- opakované infekcie, a to predovšetkým močovo-pohlavné
- zlé a zdĺhavé hojenie rán
- tŕpnutie rúk

Cukrovka 2. typu je podľa nej najčastejší typ cukrovky. Začína sa väčšinou po 40. roku života, i keď nie je raritou, že vzniká i v oveľa skoršom veku, prípadne u výrazne obéznych detí. "Hlavnou podstatou tohto typu diabetu je nerovnováha medzi vytváraním inzulínu v pankrease a jeho účinkom v cieľových tkanivách, kde má pôsobiť, a to hlavne v pečeni, svalstve a tukovom tkanive," vysvetlila.

Inzulínová liečba nie je vždy potrebná

V začiatočných štádiách sa tento typ cukrovky lieči tabletkami, prípadne modernými injekčnými liečivami, ak sa však cukrovka postupne z určitých príčin zhoršuje, v konečnom dôsledku je aj pri tomto type cukrovky potrebná inzulínová liečba.

"Medzi varovné príznaky cukrovky patrí časté močenie, zvýšený smäd, rýchly úbytok hmotnosti, únava, neschopnosť sa koncentrovať, zhoršenie zraku, svrbenie tela, opakované infekcie, a to predovšetkým močovo-pohlavné, zlé a zdĺhavé hojenie rán či tŕpnutie rúk," priblížila Kubíková.

Tieto príznaky podľa nej bývajú výraznejšie pri cukrovke 1. typu, majú často dramatický priebeh. "Je pri nich prítomné zrýchlené dýchanie, bolesti brucha, v dychu je cítiť acetón, prípadne je pacient až v bezvedomí. Pacient s cukrovkou s týmito príznakmi musí byť umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti," upozornila.

Pri cukrovke 2. typu môžu byť tieto prejavy len mierne, alebo môžu aj chýbať. "Z toho vyplýva aj význam a potreba pravidelných preventívnych lekárskych prehliadok, kde sa vyšetruje cukor v krvi, prípadne v moči," dodala Kubíková.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…