Otec pil, mama chcela potratiť. Cristiano Ronaldo jej nikdy neprestal ďakovať za to, že sa preňho obetovala
Dobré noviny
Dobré noviny

Otec pil, mama chcela potratiť. Cristiano Ronaldo jej nikdy neprestal ďakovať za to, že sa preňho obetovala

Celý svoj úspech venoval Cristiano Ronaldo len jednej osobe – svojej mame.

— Foto: Instagram: Maria Dolores a Instagram: _marcelo_cristiano_

Cristiano Ronaldo je jedným z najlepších futbalistov sveta a dnes sa môže tešiť aj z nesmierneho bohatstva. Rozprávkové vily a luxusné automobily sa stali bežnou súčasťou jeho života. Nebolo to však tak vždy. Za jeho úspechom sú tvrdé roky driny a odriekania. Ako dieťa sa musel popasovať aj s neprajným prostredím v chudobnej rodine. Jediná osoba, ktorá mu vždy verila a podporovala, bola jeho mama. Ani ona však spočiatku nechcela, aby sa pozrel na tento svet - osud to však zariadil inak.

Štyri deti a otec alkoholik

Otec Cristiana Ronadla bol alkoholik. Každý deň chodil do baru a pil. Keď sa jeho mama Dolores Aveirová dozvedela so svojom tehotenstve, chcela ísť na potrat a vyskúšala aj jeden z „domácich receptov“, ktorý však nefungoval. „Bol nechcené dieťa, ale nakoniec mi dal toľko radosti. Za všetko, čo mám, vďačím svojmu synovi,“ povedala v dokumente Ronaldo jeho mama Dolores.

„Chcela som ísť na potrat, ale Boh to nedovolil a ani ma za to nepotrestal. Dnes sa niekedy zo mňa smeje, že som ho nechcela a teraz vidím, ako nakoniec pomáha všetkým,“ hovorí.

Ich život však býval veľmi ťažký. Dolores vychovávala štyri malé deti vo veľmi skromných podmienkach. Snažila sa, ako len mohla. Pracovala v dvoch zamestnaniach – cez deň ako kuchárka, po večeroch chodila upratovať, len aby mali nejaké peniaze na jedlo, kým otec ostatné prepíjal. „Podľa mňa za to môže vojna, vrátil sa z nej veľmi nahnevaný. Svojim deťom síce nikdy neublížil, ale svoju zlosť si ventiloval na mne,“ spomína mama.

Túžil po inom otcovi

Cristiano sa aj napriek tomu celé roky pokúšal nájsť k nemu cestu. „Otec pil každý jeden deň. Nikdy som nespoznal, aký naozaj je, aké je jeho srdce. Nikdy som sa mu nemohol s ničím zveriť, ani sme sa úprimne neporozprávali,“ spomínal futbalista.

Na následky alkoholu – cirhózy pečene a nefunkčné obličky, zomrel tesne po päťdesiatke. „Celý život som si prial mať iného otca, ktorý by tu bol pre mňa a videl moje úspechy. Nikdy nevidel to, čo som dokázal ako hráč, ako človek či otec. Vyrovnal som sa s tým,“ hovorí. Práve vzťah s otcom a jeho chýbajúca úloha v jeho živote mu ukázali, akým otcom nechce byť on sám. Na svoju mamu sa naviazal ešte viac. Nikdy jej nezabudol, ako sa preňho za tie roky obetovala. Ani teraz, na vrchole kariéry, ju nepustil ďaleko od seba. Otázka novinárov, prečo jeho mama stále býva pri ňom, ho úplne rozohnila.

Moja svätyňa

„Moja mama ma vychovala tak, že za mňa obetovala svoj život. Išla spať hladná, aby nakŕmila mňa. Nemali sme peniaze. Pracovala sedem dní v týždni a po nociach ako upratovačka, aby mi mohla kúpiť kopačky. Celý môj úspech je venovaný jej. Pokiaľ budem žiť, vždy bude mať všetko, čo jej môžem dať. Je mojou svätyňou, mojím najväčším darom,“ vysvetlil.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…