Atraktívna letná dovolenka v Alpách
Inzercia
Inzercia

Atraktívna letná dovolenka v Alpách

Pre mnohých Európanov je leto spojené s prírodnými vodnými nádržami a s kúpaliskami - s plávaním a s kúpaním. Veľká časť dovolenkárov v lete však preferuje hory a lesy - túry a výlety.

— Foto: dreamstime.com

No náruživí lyžiari vyhľadávajú aj v letnom období príjemné ochladenie – sneh a lyžovanie.

V Alpách je letná lyžovačka celkom bežná záležitosť. V Rakúsku, Taliansku,  Francúzsku a vo Švajčiarsku sa milovníci lyžovania venujú svojmu hobby aj uprostred augusta. Letná dovolenka na lyžiach alebo na bežkách ponúka rovnaké potešenie ako zimná, preto na letnú lyžovačku počas najhorúcejších mesiacov v roku mnohí športovci nedajú dopustiť. Aj vy patríte medzi milovníkov bežeckého lyžovania? Bežecké lyžovanie možno vykonávať na rovine, v kopcovitom teréne alebo na bežkárskej trati takmer v každom počasí. Bežkovanie prospieva duševnému aj telesnému zdraviu – odbúra stres a podporí dobrú náladu, posilní imunitný systém, svaly a kĺby celého tela. 

Klasický, turistický a korčuliarsky 

Bežecké lyžovanie je beh na lyžiach, ktorý má tri najrozšírenejšie štýly - klasický, turistický a korčuliarsky. Klasický beh na lyžiach je lyžovanie vo vyfrézovanej stope. Turisti vo voľnej prírode využívajú rovnakú techniku, no zväčša na tratiach bez stopy a korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom - upravenom a hladkom povrchu. Vo vysokohorskom prostredí však netreba podceniť dobrú športovú výstroj a kvalitné športové oblečenie ani v lete. Čo sa odevov týka, oblečenie na bežky nie je veľmi odlišné od bežného lyžiarskeho oblečenia. Skladá sa zo spodnej bielizne – pánske alebo dámske termoprádlo a z vrchného ošatenia. Vrchný odev bežkára tvorí športová bunda a nohavice z nepremokavého materiálu. Pri výbere tohto oblečenia však treba dbať nielen na vodný stĺpec, ale aj na tepelnú izoláciu a na priedušnosť.

Bežkárska výstroj a bezpečnosť  

Bežky sú oproti zjazdovým lyžiam dlhšie a užšie - pomerne ľahko sa ovládajú. Tie, ktoré sú určené na bežkárske trate do kopcovitého terénu, možno opatriť aj stúpacími pásmi. Bežky a bežecké palice však vyberajte podľa svojej výšky a hmotnosti - paličky majú siahať do dvoch tretín fyzickej výšky športovca. Medzi základné vybavenie bežkára patria tiež topánky na bežky, prilba a okuliare. Prilba by mala mať čo najnižšiu hmotnosť a čo najmäkšiu výstelku. Lyžiarske okuliare ochránia oči športovca pred snehom, dažďom a slnečným žiarením. Zlepšujú jeho viditeľnosť aj v nepriaznivom počasí. A tvar treba vyberať podľa typu tváre. Podstatná je nielen veľkosť, ale aj tesnenie a odvetrávanie, ktoré zabraňuje kondenzácii pár vo vnútri.         

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…