Roky ju väznil v truhle pod posteľou. No stačila jedna hádka a „dievča v krabici“ sa dostalo na slobodu
Simona Gálová
Simona Gálová

Roky ju väznil v truhle pod posteľou. No stačila jedna hádka a „dievča v krabici“ sa dostalo na slobodu

Väznená mladá žena sa nakoniec proti tyranovi spikla s jeho vlastnou manželkou. 

Colleen Stanová a jej únosca Cameron Hooker — Foto: Reprofoto Wicked Attraction; Profimedia

Dievča v krabici. Aj tak nazývali Colleen manželia, ktorí ju väznili v stiesnenej škatuli pod posteľou každú noc celých sedem rokov. Dievčina napriek všetkým hrôzam v kútiku duše verila, že príde deň, kedy sa opäť dostane na slobodu. Aby počas väznenia v krabici, ktorá pripomínala rakvu, neprišla o rozum, naučila sa žiť vo svojej vlastnej mysli. V tých najhorších chvíľach jej života si spomenula na všetky šťastné spomienky s rodinou a priateľmi, ktoré ju vždy upokojili. Vďaka nim aspoň na moment zabudla na svojho únoscu a tyrana.

„Jednoducho som sa vzdialila od skutočnej situácie a išla som niekam inam. Tam, kde mi bolo príjemne a obklopila som sa ľuďmi, ktorých som milovala,“ spomínala dnes už 65-ročná Colleen, ktorá napriek všetkému, čím si prešla, hrdo hovorí, že od svojho úteku mala úžasný život. Každý rok 11. augusta robí so svojou rodinou veľkú oslavu toho, že je nažive. Každý rok si spomenie na ten osudný moment, kedy sa jej podarilo utiecť od svojho šialeného únoscu, ktorého stretla pri stopovaní.

Dvadsaťročná Colleen Stanová v jeden májový deň mierila na oslavu svojho kamaráta z rodného Oregonu do severnej Kalifornie. So svojimi dlhými vlnitými vlasmi a očarujúcim úsmevom vedela, že nebude mať problém stopnúť si auto. Považovala sa za skúsenú stopárku. Keď sa postavila na miesto, odkiaľ číhala na ochotných šoférov, nebrala hneď prvú ponuku. Najskôr dve jazdy odmietla. Keď jej zastavil usmievavý mladý pár s bábätkom na zadnom sedadle, myslela si, že našla ten pravý odvoz.

Lov manželov po stopárke

V deň, keď dievčine prišiel do cesty 23-ročný Cameron Hooker a jeho o tri roky mladšia manželka Janice, verila, že stretla milý manželský pár. Po 30 minútach jazdy ale šofér zrazu odstavil auto na kraji cesty, priložil jej k hrdlu nôž a vyhrážal sa jej smrťou. Prinútil ju nasadiť si na hlavu škatuľu, ktorá tlmila zvuk aj svetlo okolo nej.

Manželka sa na prednom sedadle ani nepohla. Obaja to mali presne naplánované. Spoločne boli na love stopárky, ktorej by sa mohli zmocniť. Cameron, obyčajný robotník v drevárskom závode, mal svoju zvrátenú predstavu o otroctve. Kým nezajal Colleen, využíval na splnenie týchto predstáv svoju manželku Janice, ktorú zmanipuloval.

Keď auto zastavilo pred domom, Colleen odvliekli do pivnice, kde mladá žena zažila nepredstaviteľné muky. Hooker jej zaviazal ruky, týral ju elektrošokmi a spôsoboval jej popáleniny. Jeho žena trvala na tom, že so svojou otrokyňou nesmie mať pohlavný styk, no tento sľub netrval dlho.

Dovolil jej navštíviť rodinu

Hooker svoju otrokyňu volal iba obyčajným písmenom „K“, skonštruoval jej škatuľu veľkosti rakvy s drobnými otvormi. Podľa jej vlastných slov v nej stratila svoju ľudskú hodnotu, ktorú sa opäť snažila nájsť vo svojich spomienkach. Hooker každú noc strčil tento obal pod posteľ manželov, kde Colleen držal celých sedem rokov. Zvrhlík ju dokonca donútil podpísať „zmluvu“, že si s jej telom môže robiť, čo sa mu zachce. Colleen poslúchla všetky jeho žiadosti. Chcela si vytvoriť dôveru, ktorú by raz využila na svoj útek.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…