Po smrti prvej manželky sa Satinský takmer upil k smrti. Po liečení ho zachránila doktorka Vierka
Simona Gálová
Simona Gálová

Po smrti prvej manželky sa Satinský takmer upil k smrti. Po liečení ho zachránila doktorka Vierka

Keď mu bolo najhoršie, prišli za ním jeho najbližší, naložili ho do auta a odviezli do protialkoholickej liečebne.

Satinský s manželkou Oľgou / Satinský s manželkou Vierou — Foto: Reprofoto: Česká televize (Příběhy slavných Momentálně jsem mrtvý...)

Keď sa v divadle alebo na televíznych obrazovkách objavil Július Satinský, všetci vedeli, že sa skvele zabavia. Život obľúbeného slovenského herca však nebol vždy iba veselý. Jeho verný priateľ Milan Lasica hovoril, že Satinský nebol ten typ, ktorý by sa chválil slabými chvíľkami - skôr bol ten, ktorý obetavo zachraňoval ostatných.

Sám pritom v jednej chvíli života, keď jeho 20-ročné manželstvo ukončila tragédia, potreboval podporu celého sveta, hoci sám to nikdy nepriznal.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/DobreNoviny/posts/pfbid0CB3kTSSJqX7GR7UBryQCPSD2V22WcgkYzNCA17jx7HYBrFygPHQsziUPh9c972eAl

Tanečnica z Lúčnice

Satinský a jeho prvá láska Oľga Lajdová vyrastali len kúsok od seba. Na známej Dunajskej ulici v Bratislave sa míňali celú mladosť, no nikdy sa nestretli. Herca a krásnu tanečnicu Lúčnice nakoniec spojilo až natáčanie filmu Výlet po Dunaji. Mladá 19-ročná Oľga a o rok starší Julo sa prvýkrát stretli na palube lode Budapešť, kde sa film nakrúcal. Svedkom ich zaľúbenia bol spočiatku len okolo plynúci Dunaj.

Satinský s humorom tvrdil, že s Oľgou začal chodiť omylom, pretože pôvodne sa mu páčila jej kamarátka, no pre rovnaký kožuch si dievčatá pomýlil. „Nejde o to, či jeho príbehy boli pravdivé, ale či boli zábavné. A zábavné boli. Kto pátral po ich pravdivosti, tak sa o tú zábavu ochudobnil,“ vravieval Lasica. Pravdou však bolo, že Satinského mladá tanečnica a prekladateľka úplne očarila. Bol to on, kto si od nej vypýtal adresu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/rokosobnosti/posts/pfbid0gKxW9jEXpX3V96xqkYNk7Mkqyx9i9seWs5sKheEg7gqrWd8CRkctvEhxdmh7j1F7l

Tá sa ale neustále menila. Oľga dostala angažmán v Košiciach a po návrate do Bratislavy zase jej milý narukoval na vojenský výcvik. Minuli sa ešte aj tretíkrát - keď Satinský prišiel z vojenčiny, Oľga vycestovala na pol roka do Ameriky. Nezostávalo im nič iné, len si písať listy.

Romantické listy Oľge

„Najradšej by som ti písal od rána do večera, každý deň. Dlhé listy o ničom, len aby som bol čo najviac s tebou,“ písal jej Satinský. Zatiaľ čo jeho listy boli plné lásky a humoru, jej odpovede boli skôr striedme a neraz aj plné obáv o Satinského životosprávu. Nešlo však o to, že by jeden druhého miloval viac či menej, jednoducho boli iné povahy. Kým on končil svoje listy slovami „Posielam Ti nežný bozk na pravé oko“, Oľga sa obmedzila len na „Srdečne Ťa pozdravujem“.

Jej mlčanlivosť a striedmosť ho priťahovala. A keď mu v listoch vyčítala, že priveľa fajčí, pije a málo spí, Satinský sa pre ňu chcel zmeniť. „Som na teba naštvaný ako otrok na svoju dobrú paniu, pre ktorú nespáva, neje a bije sa o ňu,“ písal jej oddane v liste.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/rokosobnosti/photos/a.394399877976999/518481422235510/

Keď sa Oľga vrátila z Ameriky, zosobášili sa a najskôr niekoľko rokov bývali u jej rodičov na konci Dunajskej ulice. Neskôr im priradili vlastný byt na opačnom konci ulice.

Na pohreb ho nepustili

A hoci sa dvojica spoznávala roky len cez listy, nakoniec spolu strávili 20 rokov. Keď Satinský začiatkom roku 1985 vyprevádzal svoju manželku na cestu do Ameriky, nevedel, že osud im nedopraje ani rok naviac. Tanečnici bola osudná dovolenka na Panenských ostrovoch, kde pri kúpaní v mori prišla o život. Dodnes nikto nevie, či plávala príliš ďaleko, alebo sa náhle zmenilo počasie. Isté je, že Satinský tvrdil jediné: „Stratil som zmysel svojho života.“

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…