On aj ona mali rovnakú smrteľnú chorobu. Zvyšok života prežili v láske, za ruku sa držali do poslednej chvíle
Romana Mináriková
Romana Mináriková

On aj ona mali rovnakú smrteľnú chorobu. Zvyšok života prežili v láske, za ruku sa držali do poslednej chvíle

Príbeh lásky Sary a Matta sa žiaľ pred pár dňami definitívne skončil. 

Matt a Sara — Foto: Facebook/Terri Catino

Bol úspešným zvukárom, užíval si život a túžil po niekom, s kým by ho strávil. Keď však Mattovi Weeksovi diagnostikovali dedičné smrteľné ochorenie, Huntingtonovu chorobu, myslel si, že na lásku už nemá nárok. V roku 2021 mu však do života nečakane vstúpila žena, s ktorou napriek zničujúcej diagnóze prežil to najkrajšie obdobie.

Pozitívny krvný test na Huntingtonovu chorobu nebol pre vtedy 34-ročného muža prekvapením. Mal totiž niekoľko rodinných príslušníkov, ktorým osud nadelil podobnú prekážku. Väčšina ľudí to má naozaj ťažké,“ povedal pre portál People John Savage, riaditeľ zdravotného zariadenia Summerfield v meste Cloverdale v americkej Indiane, ktoré sa Mattovi stalo v roku 2020 domovom. Viete, aký bude váš život, pretože takmer vždy ste to videli naživo u svojho rodiča,“ dodal.

Podobný osud postihol aj 38-ročnú Saru Smoutherovú. Predtým, ako ju v dvadsiatke prekvapili symptómy vrátane impulzívneho správania a problémov s rovnováhou, bola úspešnou vedúcou vydavateľstva s dvoma magisterskými titulmi.

Viacero chorôb v jednom balíčku

Keďže jej stará mama, ale aj jej otec trpeli Huntingtonovu chorobu, spolu so súrodencami odmalička vedela, že je v ohrození. Keď sa jej symptómy o desať rokov zhoršili, nechala sa otestovať. „Je to ako schizofrénia, bipolárna choroba, Parkinsonova choroba, ALS, ale v jednom balíčku,“ ozrejmila Sarina sestra Lindsay.

Sara počas svojho života vystriedala šesť zariadení, no podobne ako Matt, šťastie našla až v zariadení Summerfield. „Myslela som si, že je roztomilý,“ spomenula si na moment, keď v rezidenčnom zariadení, ktoré lieči výlučne pacientov s týmto ochorením, po prvýkrát stretla Matta.

Dodalo im to zmysel

Napriek tomu, že neurologické ochorenie obmedzovalo ich pohyb, myslenie či dokonca reč, dvojica si nesmierne rozumelaStali sa neoddeliteľnými,“ vysvetlil Mattov brat Mark. Nebolo preto žiadnym prekvapením, keď o pár mesiacov s pomocou personálu Matt kľakol na jedno koleno a svoju lásku požiadal o ruku. Dáva mi účel. Je to útecha vedieť, že niekoho mám,“ povedala Sara.

Bolo to niečo, o čom si myslel, že sa mu nikdy v živote nestane,“ tvrdil Mark po dojemnej svadbe, ktorú zorganizovali v kruhu najbližších. „Dalo jej to opätovný pocit radosti, že môže byť zamilovaná a byť s niekým, kto rozumie tomu, čím si prešla,“ dodala Sarina sestra Lindsay.

Pozitívny vplyv na zdravie

Doktori po čase skonštatovali, že zamilovanosť mala pozitívny vplyv na ich zdravie. „Majú také zvláštne spojenie,“ povedal pred časom neurológ Christopher James a dodal: Dalo im to dôvod, prečo ďalej žiť.“

Napriek tomu, že príbeh ich lásky sa pred pár dňami definitívne skončil, je skvelou pripomienkou toho, že hoci ľuďom do života vstúpi zničujúca diagnóza, môžu stále prežívať lásku či priateľstvo. „Sara ho držala za ruku a odišiel pokojne,“ uviedla jej matka Terri Catino.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…