FOTO: Rimania sa vracajú na Slovensko. Pláva k nám staroveká veslica s posádkou v dobových kostýmoch
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

FOTO: Rimania sa vracajú na Slovensko. Pláva k nám staroveká veslica s posádkou v dobových kostýmoch

Kópia antickej lode s 30-člennou posádkou sa začala plaviť 15. júla z nemeckého Ingolstadtu.

— Foto: Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave

Do Bratislavy v piatok popoludní pripláva autentická replika rímskej riečnej veslice typu Lusoria zo 4. storočia, ktorá dostala meno Danuvina Alacris. Postavená je z dobových materiálov podľa rímskych technologických postupov. S posádkou oblečenou v historických kostýmoch sa od júla do novembra plaví po Dunaji z Nemecka do Rumunska. V Bratislave zakotví na dve noci.

Strážila hranicu s barbarmi

"Vychutnajte si dobrodružnú cestu modernej repliky rímskej lode, ktorá sa kedysi plavila po neskrotnej rieke Dunaj a strážila hranicu medzi Rímskou ríšou a necivilizovanou pustatinou, takzvané Barbaricum," pozýva hlavné mesto.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/bkis.sk/posts/pfbid02SeS3k3K88tKrUXu6GMPbVHSibWorjWjxhNVJXdxhsz6PzdaRFbuieoihhUyt52MRl

Priplávanie lode budú môcť záujemcovia sledovať v piatok popoludní z hradu Devín. Po návšteve Devína popláva loď v sprievode kajakárov z bratislavských lodeníc do Karloveského ramena, kde na noc zakotví. V sobotu (6. 8.) tam bude pripravený hlavný program, počas ktorého bude loď prvýkrát v Bratislave prístupná verejnosti.  

Aj v Iži pri Komárne

Popoludní vypláva loď v sprievode kajakov do Čunova k Múzeu umenia Danubiana, kde opäť ostane kotviť počas noci. V nedeľu (7. 8.), teda posledný deň svojho pobytu v Bratislave, navštívi posádka lode Antickú Gerulatu.

Pre uzavretie hrádze v Čunove veslicu na Dunaj prevezú, verejnosť tak bude môcť napríklad sledovať, ako loď 8. augusta nakladajú na nákladné auto. Na vodu ju opäť spustia až za Gabčíkovom, cez ktoré sa veslica plaviť nemôže. Repliku rímskej lode si bude možné pozrieť na Slovensku aj v Iži pri Komárne (9. 8.).

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/muopba/posts/pfbid03116jHvKR5enx6arPqMpZMn8x4yt2W8Rjj7uMiSD25VJKLUsyELfmjLp4K3CCFhVPl

Na projekte spolupracuje okrem Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave aj Múzeum mesta Bratislavy ako pridružený projektový partner Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Jedným z výsledkov projektu je aj mobilná aplikácia pre pamiatky Rímskej ríše na Dunaji. Univerzita ju vyvinula v spolupráci s múzeom a Archeologickým ústavom SAV v Nitre.

Väčšina vojakov veslovala

Kópia antickej lode s 30-člennou posádkou sa po dvoch rokoch stavby začala plaviť 15. júla z nemeckého Ingolstadtu. Vyvrcholil tak medzinárodný projekt Living Danube Limes. Denne prekoná približne 40-kilometrovú vzdialenosť, jej trasa vedie okolo mnohých historických pamiatok. Posádka sa obmieňa každé dva týždne.

Plavidlo typu Lusoria bolo dlhé približne 17 až 21 metrov, jeho maximálna šírka bola 2,5 metra a výška približne 90 cm. Pre obmedzený priestor tvorili posádku lode samotní vojaci. Mohlo v nej byť 27 až 35 mužov, z toho 24 až 32 veslárov, dvaja muži obsluhujúci loď a plachtu a jeden kormidelník, ktorý bol pravdepodobne tiež veliteľom lode.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…