Narodil sa so schopnosťou cítiť, ako voňajú slová. Prezradil, akú arómu má Trump či Jennifer Lawrence
Simona Gálová
Simona Gálová

Narodil sa so schopnosťou cítiť, ako voňajú slová. Prezradil, akú arómu má Trump či Jennifer Lawrence

Najsilnejšie mu mená voňajú alebo smrdia, keď sa s niekým zoznámi.

Henry Gray / Ilustračná fotografia — Foto: Instagram - @Henpuffs; Freepik

Nosom ovoniavame, jazykom ochutnávame, očami vidíme, ušami počujeme a rukami cítime. Sme zvyknutí na to, že každý náš zmyslový orgán má svoju špecifickú úlohu. Angličan Henry Gray sa narodil so zriedkavým neurologickým stavom, ktorý spája nespojiteľné zmysly. Kvôli takzvanej synestézii slová nevníma len zrakom a sluchom, ale dokáže ich cítiť nosom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=460853546048854&set=a.452006100266932

Jennifer Lawrence mu nevonia

Keď započuje slovo „vypnuté“, zacíti hnilobu, a keď počuje slovo „pretože“ zacíti vôňu dreveného štipca na bielizeň. Podľa Henryho sa jeho stav týka najmä mien. Niektoré mená, vrátane mena „Kirsty“, mu napríklad zapáchajú močom. Kvôli tomu sa musel dokonca odsťahovať z univerzitného internátu, len aby sa vyhol tomuto menu. A čo cíti, keď počuje meno „Boris Johnson“? Pre Henryho má vôňu ako keď rozdrvíte nohou chrobáka s tvrdou škrupinou. A Donald Trump zase „vonia“ ako vzduch z vyfúknutej gumenej kačičky.

Ďalšie celebritné meno, ktoré mu nevonia, je „Jennifer Lawrence“, o ktorej hovorí, že jej meno mu smrdí ako vnútro topánky. Mená sa mu spájajú nie len s pachom ale aj s iným zvukom, pocitmi alebo chuťami. Napríklad meno „Kim Kardashian“ sa mu spája so zvukom šuštiacej vreckovky a „Emma Watson“ zase s kamienkom, ktorý spadne do mláky.

@henpuffs Replying to @georgiag990 #fyp #fy #foryou #foryoupage #synesthesia #synesthesiaart #synesthesiatok #synesthesiacheck #abigail #goatsmilk #creative #writer ♬ original sound - Henpuffs

Sestra vonia ako jablko

Napriek svojmu stavu Henry všetkých upokojuje, že tieto pocity cíti len niekde v pozadí. Aj tak mal ale problém s randením alebo blízkymi priateľmi, ktoré mali „nevoňajúce“ a „neľubozvučné“ mená. „Nie som si istý, či by som mohol byť blízkym priateľom alebo chodiť s nejakom Kirsty,“ smial sa na mene, ktoré sa mu spája s arómou moču. „Je to veľmi ťažké, keď niekedy súdim ľudí na základe vône ich mena. Vždy je to najsilnejšie, keď to meno počujem prvýkrát alebo keď sa s niekým zoznámim. V každodennom živote to ale neskôr dokážem kontrolovať,“ popísal svoj stav Henry, ktorý si to ale neuľahčuje.

Pracuje v bare, a tak zakaždým, keď kontroluje občianske preukazy, cíti chuť a vôňu prečítaného mena. „Niekedy to môže byť len obraz alebo pocit – meno Leanne je napríklad ruža opretá o okno,“ pokračoval. Jeho najobľúbenejšie meno je Francesca, pretože mu vonia ako čokoládová káva. Zároveň je rád, že mu vonia aj meno jeho sestry Alice. „Jej meno vonia ako nakrájané jablko,“ dodal na záver.

@henpuffs Reply to @jpegdogespam #daisy #synesthesia #foryoupage #fyp #fy #synesthesiachallenge #synesthesiaart #synesthesiatiktok #synesthesiatok ♬ original sound - Henpuffs

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…