Prispel Ego, Kali aj Jasmina. Na Instagrame sa šíri výzva pre Damiánka, ktorý čaká na transplantáciu pečene
Simona Gálová
Simona Gálová

Prispel Ego, Kali aj Jasmina. Na Instagrame sa šíri výzva pre Damiánka, ktorý čaká na transplantáciu pečene

Bojujeme spolu s ním, hovorí statočná mama Romana.

Damiánko Vegh — Foto: Facebook - Romana Veghova

Damiánko má päť a pol roka a od narodenia strávil viac času v nemocnici ako doma. Mal len mesiac, keď jeho mama zbadala, že niečo nie je v poriadku. „Bez najmenšieho zaváhania sme sadli do auta a utekali sme s ním na detskú pohotovosť Kramáre. Žiaľ, keď sme vystupovali z auta, Damiánko bol už bez známok života. Začal sa pre nás ťažký boj,“ popísala situáciu mama Romana Veghová.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=5636915289654600&set=a.736907392988772

Nevyliečiteľné ochorenie

Po úspešnej resuscitácii Damiánka preložili na detské ARO, uviedli do umelého spánku a bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. „Nakoľko sa nevedelo presne určiť , koľko minút bol jeho mozog bez kyslíka, jeho prognózy neboli moc dobré. Nám nič iné neostávalo, len veriť v boha a modliť sa, že Damiánko to zvládne, a nebude mať žiadne trvalé následky,“ spomínala mama Romana.

Keď Damiánka stabilizovali, previezli ho na detskú kliniku do Podunajských Biskupíc. Tam zistili, že že šesťmesačný chlapček má cystickú fibrózu s pľúcnymi a črevnými prejavmi. Je to závažné, nevyliečiteľne genetické ochorenie.

„20.6.2022 sa Damiánkovi pohoršilo, keď som v stolici objavila krv, utekali sme opäť na Kramáre. Ocitol sa opäť na ARO oddelení, kde leží dodnes. Damiánkovi zistili klostrídiovú infekciu, sepsu, pravidelne mu sklerotizuju žily, pri ktorých je riziko prasknutia, tým pádom hrozí krvácanie, čo sa aj stalo,“ opísala súčasný stav.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4234199823259494&set=pb.100000085534518.-2207520000..&type=3

Bez pečene neprežije

Pred pár dňami začal Damiánko vracať krv. Pár dní bol opäť v umelom spánku, napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. „Je zacievkovaný a donedávna mal zavedenú hadičku aj v brušku, cez ktorú mu pravidelne vypúšťali tekutinu, nakoľko mu pečeň nepracuje a zavodňuje sa. Momentálne Damiánko dostáva najsilnejšie antibiotiká aké sú, a bohužiaľ, u nás na Slovensku mu už nemajú ako viacej pomôcť,“ popísala kritickú situáciu Romana Veghová.

Damiánkovi schválili liečbu v Prahe. Ak pôjde všetko tak ako má, tak do Prahy odíde 15. augusta, kde ho zaradia na čakaciu listinu na transplantáciu pečene. Damiánko bude potrebovať na liečbu a doliečenie mnoho liekov, vitamínov, ktoré nie sú hradené poisťovňou. Okrem Damiánka má rodina ešte 15-mesačného zdravé syna Romanka. „Ostaneme bez príjmu, keďže jeho otec bude musieť zostať s Romankom doma, za ten čas čo ja budem s Damiánkom v Prahe. A nebude to mesiac, bude to omnoho viac. Preto vás chceme veľmi pekne poprosiť o pomoc,“ napísala Damiánkova mama v naliehavej výzve.

Ako môžete pomôcť?

Ak by ste chceli Damiánkovi pomôcť, môžete mu poslať ľubovoľný finančný príspevok na nižšie uvedený účet. K výzve sa pridali aj slovenské hviezdy ako je raper Kali, Ego či moderátorka Jasmina Alagič Vrbovská.

IBAN : SK19 1100 0000 0029 3522 4236

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…