Dobré noviny
Na toto si dajte pozor, inak môžete zaplatiť životom. Záchranári prezradili, ako sa pripraviť na výlet do hôr
TASR
TASR

Na toto si dajte pozor, inak môžete zaplatiť životom. Záchranári prezradili, ako sa pripraviť na výlet do hôr

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Rodičia s malými deťmi by mali vyberať nenáročné túry.

Toto leto tímy horských záchranárov absolvujú denne niekoľko zásahov a záchranných akcií. Horská záchranná služba preto pripomína, že do hôr treba byť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený. Informácie poskytol tlačový odbor ministerstva vnútra.

„Ešte stále sa opakujú tie isté vážne pochybenia ako individuálny pohyb v horách, nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach, ktoré si vyžiadali aj za posledné mesiace opakovane najvyššiu cenu,“ uviedla HZS. Bežný turista by mal podľa HZS mať dobrú obuv a vybavenie, dostatok tekutín, zohľadniť svoj zdravotný stav a vek detí pri výbere turistiky, tiež mať dobre nabitý telefón.

Najčastejšie úrazy

Rodičia s malými deťmi by mali vyberať nenáročné túry. „Rokliny Slovenského raja sú náročné na prechod aj v čase, keď je terén schodný, skala a technické zariadenia ako rebríky, stúpačky nie sú mokré a klzké,“ vysvetlil riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič. Rodičia s malými deťmi by mali podľa neho zvážiť prechod cez rokliny a vybrať si menej náročnú trasu tak technicky, ako aj kondične.

Ministerstvo ozrejmilo, že najčastejšími úrazmi v mesiacoch máj, jún a júl tohto roku boli úrazy dolných končatín, najmä v oblasti členka a kolien, tiež úrazy horných končatín. Vznikajú podľa neho najmä nesprávnym dostúpením, pošmyknutím a následným pádom. Dôvodov vzniku úrazov je niekoľko, môže ísť o mokrý terén, nevhodnú obuv, zlý kondičný stav či nepozornosť pri presune na turistických chodníkoch.

Nárast turistov

Horská záchranná služba zaznamenáva oproti minulému roku v slovenských horách nárast turistov. „Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci. Horskí záchranári sú v pohotovosti. K jedným z najnáročnejších zásahov patria zásahy vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Pri úrazoch či navigácii v teréne podľa záchranárov pomôže turistom aplikácia HZS (stiahnuť si ju môžete na tomto odkaze) a poistenie pre zásah HZS. V prípade nejasností o pohybe v národnom parku či uzáverách turistických chodníkov by sa turisti nemali obracať na HZS, ale priamo na správu národného parku, ktorá je zodpovedná za príslušnú prírodnú oblasť.

Už ste čítali?