Dobré noviny
Z českého národného parku je spúšť, ale príroda je mocná čarodejka: Trvalo päť dní a objavila sa prvá zeleň
Simona Gálová
Simona Gálová

Z českého národného parku je spúšť, ale príroda je mocná čarodejka: Trvalo päť dní a objavila sa prvá zeleň

Zábery z Českého Švajčiarska
Zábery z Českého Švajčiarska — Foto: Facebook - Hasičský záchranný sbor ČR; NP České Švýcarsko

Je to najlacnejšia a najlepšia cesta, hovoria odborníci.

Už jedenásť dní sa stovky hasičov snažia zastaviť požiar v Českom Švajčiarsku. Aj keď sa im ho podarilo dostať pod kontrolu a na mieste nie sú vidieť plamene, požiar stále tlie v skrytých ohniskách aj niekoľko desiatok centimetrov pod zemou. Zatiaľ čo hasiči naďalej bojujú, správcovia národného parku už rozmýšľajú nad tým, ako obnovia zničený les.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hasicskyzachrannysborcr/posts/pfbid0VPfH33hPcS1niZPJEYZZptt5qS5cPvwUeDPfMPuj1nPWhzA8KfkvQ1868K1jJhGRl

Príroda si poradí sama

Správa národného parku České Švajčiarsko chce ponechať obnovu lesa po rozsiahlom požiari prevažne na prírode. Vysadzovať dreviny vo veľkom nemajú v pláne. „Teraz si vyberáme, či to bude robiť príroda dobre a zadarmo, alebo či tam bude človek pomáhať za peniaze a zle,“ povedal hovorca správy parku Tomáš Salov.

Jedným z dôvodov, prečo chce riaditeľ správy parku Pavel Benda nechať časť obnovy na samotnej prírode, je klimatická zmena. Človek síce môže vysádzať v lese rôzne druhy drevín, otázkou však je, či v priebehu rokov taký les vydrží. „Myslím si, že príroda si sama určí, kde má čo rásť,“ vysvetlil Benda.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/NPCeskeSvycarsko/posts/pfbid025X6Roduc9k4cn79mj7PPpLAt2mpsZQC51mwT7f267cwzASpiqxL2vSvr11SR2Avrl

Správa parku chce pri obnove využiť skúsenosti z roku 2006, kedy zhorelo v okolí Jetřichovíc zhruba 20 hektárov a správa nechala požiarisko spontánne zalesniť. Dnes podľa hovorcu Salova nikto nespozná, že na mieste horelo.

„Príroda má obrovskú silu. Máme to vyskúšané na požiarisku, ktoré vzniklo v roku 2006 a v súčasnej dobe je tam zelený povrch lesa. Nie je to samozrejme veľký les, je mladý a je tvorený prevažne z pionierskych drevín, čo sú osiky a brezy. Ale práve pionierske dreviny sú tie, ktoré pripravujú podmienky pre ďalšie druhy,“ vysvetlil Benda pre Česky rozhlas. Spálenisko bolo už v roku 2016 zarastené brezami, jelšami, borovicami, bukom aj dubom - dreviny, ktoré pripravujú podmienky pre ďalšie druhy stromov.

Lacná a najlepšia cesta

„V krajine zasiahnutej požiarom teraz prevládajú temné, smutné farby. A predsa stačil prvý drobný dážď, aby sa opäť začala budiť. Na tomto mieste trvalo päť dní, kým sa objavili prvé odtiene zelenej. Prvý malý krok na zacelenie rán zasadených ohňom,“ informovala správa národného parku na sociálnych sieťach, kde zverejnili fotografie prvých zelených výrastkov na spálenej zemi v Českom Švajčiarsku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/NPCeskeSvycarsko/posts/pfbid024F3rGECQiVMsKsJ8i1gEPyXUnSQVgkvF1ioqdzoQDiU89qSUbC9V6CSG92YKKvUil

K spontánnemu zalesneniu sa pridal aj Jakub Hruška z Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied. Podľa jeho slov prirodzená obnova funguje v prírode milióny rokov. „Je to najlacnejšia a najlepšia cesta. Určite to zafunguje dobre. Lobby, ktorá žiada zásahy, by som ignoroval,“ povedal pre Seznam.

Už ste čítali?