Čakala ju smrť, ale on jej to nepovedal. Paul McCartney chcel, aby si manželka Linda užívala život naplno
Simona Gálová
Simona Gálová

Čakala ju smrť, ale on jej to nepovedal. Paul McCartney chcel, aby si manželka Linda užívala život naplno

Veľa som plakal. Bolo to takmer až trápne, ale bolo to to jediné, čo som dokázal robiť, priznal spevák.

Linda a Paul McCartney — Foto: Profimedia

„Večer pred svadbou sme sa pohádali a skoro sme všetko odvolali,“ priznal po rokoch Paul McCartney, ktorý vysvetlil, že v ten večer si museli pripomenúť, že aj keď sú na divokej vode, spoločne to dokážu preplávať. „Človeče, ale my sme v tom čase boli naozaj na rozbúrenej rieke, takže je zázrak, že sme to ustáli. Nakoniec sme sa ale vzali,“ vysvetlil.

Paul McCartney rýchlo pochopil, že Linda je tá práva. Keď boli spolu, zvyčajne ho držala za ruku, často naňho pozerala s úžasom a všetci videli, že aj on zbožňuje ju. Paulovi priatelia si všimli, že pri Linde začal byť menej formálny, prestal sa holiť, nosil jednoduchšie oblečenie. „Mohol ísť pokojne autobusom a nikto by ho nespoznal,“ povedala jeho slúžka.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/GroovyHistory/photos/bc.AbrbVmxE7PTOZtbFjteq6ZE3hvpedWmSg9Nc3i55kE-nfBSMcJNERI1uewhIgpn3_ZJUAB2onn8Twh5dACQW9eZWBp3qdsh18BFn-O2EoTKECCBiFNokXYlnISyDgVygY8M1HF-_Yp_pYDLQ72StGSNq/2347436122233438/?opaqueCursor=AboAUilKif1Y60oZhXEtfylZrK3hpDnwXsYMChZs6WRqiC8BxqEIU9yphy6wc-8iQgJ846pXkLj_YKHD2a8hV_Xtpb66eFKUPSAO8aUl8N8FK0LoE6p-rLzz1cs4SNGyAF9YEvZtACSbwbIR5X0GWeMf-3alyPHl2lRr03tloxSf4Y80-P_sn4JMovLfsPtGtT757p2nn55tiGIN_dDGQe--a-L7bpuL4OPRJFNh4lZVO-kNw-mWEzbbEvxM00083gKtin1SpVUbZhXTKkpxYEaV34KhaN__7OQX7Q2D5o1DYe3P1zIxCjVZbRItMvmNm7-aTbBX2-f5VkDjUY9OytXzd2JwlvISnzSjdxdzE0m54xYcbKE2mCHeR8ox0WYunGCfpov-DwGgFhZo6V6OM2uf3q_aWZCU1b_ZAEZxjsmlhgNc0aRRGgw1lhSLTgb2V9B13vV53ZkybcBVItuktBirbCoICZ0DAvhY72zMS3kX6kNL_Up-uAZ4cphE_NHWFYvgAa3aSyN8hu1f3aiohP2lQmFvuXYzcA0rbvhjDrXxCVNxYiT-P8HLdXxaFoJDDIh2lgs9FEfX2bAngqQxXUPeZIuYhyfzLTsjHjwhGvS0R670dzMlQyQPpL0268QGXic_ovN-1sPNlwGOBOBhz6h5ZSDtHn4bw8coXfnzdc7LUA

Nový Paul

Lindin uvoľnený postoj ku každodenným veciam ho zmenil. Jedného dňa sa jej ospravedlnil za to, že sa cíti unavený a ona mu len s pokojom oznámila: „Je to dovolené!“ Vtedy si uvedomil, že má vedľa svojho boku ženu, ktorá miluje všetky jeho podoby. „Do pekla! Nikdy som nebol s nikým, kto takto rozmýšľal. Bolo mi pri nej zrazu úplne jasné, že je dovolené cítiť sa unavený,“ spomínal vo svojej knihe McCartney, ktorý si v deň sobáša s Lindou adoptoval aj jej dcéru Heather.

Aj keď McCartney Lindu miloval, celý svet ju aj Yoko Ono nenávidel. Len niekoľko mesiacov po oboch svadbách beatlesáci oznámili rozpad kapely. Fanúšikovia McCartneyho dlhé roky upodozrievali z toho, že zavinil rozpad kapely. V jednom z rozhovorov v roku 1970 totiž uviedol, že Beatles už neexistuje. V skutočnosti v tom čase už vedel, že kapelu chcel ako prvý opustiť John Lennon a tým sa ich cesty definitívne rozišli. Paul McCartney vtedy upadol do hlbokej depresie, celé dni trávil v posteli, nadmerne pil a premýšľal, čo so svojím životom. Nádej mu dala láska jeho života, Linda.

Podržala ho aj vo väzení

Spoločne vychovávali dcéru Heather, ku ktorej sa neskôr pridali ešte traja potomkovia, dve dcéry Mary a Stella a syn James. Obyčajný život ale oboch manželov trochu nudil, a tak sa spolu vrhli do hudobnej tvorby. Paul naučil Lindu hrať na klávesy a spoločne založili skupinu The Wings. Aj keď hudobní kritici Lindu kritizovali za jej spev a hranie, získali ocenenie Grammy a v 70. rokoch boli úspešnou kapelou, ktorá cestovala po celom svete spolu so svojimi ratolesťami.

Po boku Lindy sa Paul McCartney stal z rockového búrliváka angažovanou celebritou. Spoločne organizovali protesty proti nukleárnemu zbrojeniu, bojovali za práva zvierat a obaja sa stali prísnymi vegetariánmi. Ich silné puto prekonalo nejednu krízu, a to aj vtedy, keď Paula zavreli v Japonsku do väzenia za držania marihuany, ktorú mu našli colníci na letisku. Iná manželka by možno zúrila, no Linda útoky bulváru odrážala s humorom a dokonca si manžela prišla vyzdvihnúť priamo do Tokia.

Nádor našli príliš neskoro

Dvojica vtedy ani len netušila, že zatknutie v Japonsku bude len slabým odvarom na rozdiel od toho, čo ich čakalo. Linde v roku 1995 diagnostikovali rakovinu prsníka, ktorá sa rozšírila do pečene. Lekári jej dávali 18 mesiacov života.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…