13 detí žilo roky v dome hrôzy. Súrodencov zachránila odvážna sestra, ktorá utiekla a zalarmovala políciu
Simona Gálová
Simona Gálová

13 detí žilo roky v dome hrôzy. Súrodencov zachránila odvážna sestra, ktorá utiekla a zalarmovala políciu

Moji rodičia mi vzali celý život, ale ja si ho beriem späť, povedala po vynesení rozsudku dcéra tyranských rodičov.

Jordan Turpinová / Turpinovci — Foto: ABC Video / Facebook - David-Louise Turpin

David a Louise Turpinovci izolovali svoje deti od sveta a roky ich držali zamknuté v ich dome. Trinásť detí vyrastalo v takom kontrolovanom a násilnom prostredí, že keď média zistili, čo si museli deti vytrpieť, nazvali ich príbytok domom hrôzy. Keď sa deti dostali na slobodu, niektoré ani len netušili, čo je to polícia alebo lieky. Napriek tomu to bolo práve jedno z detí, ktoré po rokoch bitia, hladovania a väznenia dokázalo utiecť z domu a zachrániť svojich 12 súrodencov. 

Utečieš so mnou?

David Turpin spoznal svoju manželku na strednej škole, aj keď bol od nej o osem rokov starší. Louisina mama o vzťahu so starším mužom vedela, no pred svojím manželom, pastorom, všetko tajila. Louisin vzťah s Davidom praskol až vtedy, keď ju uniesol zo strednej školy až do Texasu.

Keď sa to dozvedeli jej rodičia, vymenili si role. „Moja mama, ktorá im dovolila randiť, bola zrazu tá, ktorá ju volala domov. A otec bol ten, ktorý povedal, že ak sa Louise rozhodla odísť, nech si žije svoj život,“ spomínala Louisina sestra Teresa. V deň, keď prišiel a vyzdvihol ju zo školy, jej povedal: "Ak som mnou utečieš a vydáš sa za mňa, dám ti všetko, čo si kedy chcela!" Louise si nakoniec Davida ešte v ten deň vzala a spoločne utiekli do Texasu. V tom čase mala len 16 rokov a on 24.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/430791916971524/photos/bc.AboSEDcIFuvr2oeRutyRv3_Bjw5WXIhzM-SBlTHUxglsXLX_tKPSNeuB8dCBOLPykloWexJxqXyWFaWJp4ef-buPy91xARFGi33LFumuhZ70Neu9vkNrgY4s3W05XnlrNpSyRUKcbdio_Ap8gepXZGGB/1799057503478285/?opaqueCursor=Abo-7qd2qfxVPJojb2wTOgNR3Z4w_KC57-_BCUwjN4YN-1Berd5okH2u-nxyqAbdglal23zElyg0SEBDzgG42FDbq3TBHpou3-IiHyB3aqk2veRVwfirPrt3pb3cy8pvrfNDjCy1KRj1Mj3L1rKETuTjEdSUqgQk7D-tV48AOxYlydbwtjYQajYuFeWGz1K2p1RwDQmU7mc9GIJWI6pgqBcp8UU9KmYYZ2IvOt6cIaUxMs0ZydnHH6x9wQaOy2qAXFlqjrtnjS6QOKfIJrhxJZd3RvkU2mSms7CMSBZwoOUgLg5SkkuhCCxeY-gRYLm5ClHM5gj7Ds8f2lJSqFjXOcKezsqlipaeFXNAbhOdWrXAEaYiWx0kzVLDlgPApvTtwIc9J2ccEQaT6MBtg_k9Ro2MOa_PXevYf2maIPgvHFQ_QKszgakqi4oPqRtUqonizgwf1zFMfFlkXFRAhgvT8Bir0dkxK8IaeDUwSUmrTlQUqcw3tLZJPw-3hQR2zSAbA-62T81b7Rfw_E3J5YPVBTIK96CU3MI0P1xfHOFuOBreWJvovXH_vQmenFddQc2ySx_SM35EEL9fXtBBFFztEe3TbTO5Ybsjo8AF1kXepYDq8DqOf0Sr12iV0tMclTUFB5o

Nasledovali boží plán

Louisina sestra veľmi dobre chápala, prečo chcela utiecť z domu. Teresa po rokoch priznala, že obe dcéry ich matka Phyllis predávala bohatým mužom, ktorí ich znásilňovali. „Vsunul mi peniaze do ruky, keď ma obťažoval. Stále cítim jeho dych na mojom krku, keď zašepkal ‚buď ticho‘,“ spomínala Teresa na traumatické detstvo. Spolu s Louise matku prosili, aby ich k mužom nebrala, ale ona jednoducho odpovedala: „Musím vás obliecť a nakŕmiť.“ Teresa vedela, že matka svojimi rozhodnutiami zničila život jej aj sestre Louise, no netušila, že Louise bude raz rovnakou tyrankou.

Keď sa Louise vydala za Davida, obaja začali byť fanatickými veriacimi. Verili tomu, že Boh ich povolal k tomu, aby mali veľa detí. Medzi rokmi 1988 až 2015 splodili desať dcér a troch synov. Spočiatku žili v peknej štvrti, otec pracoval ako elektroinžinier a darilo sa im. Ich nový dom ale začal chátrať, deti žili medzi plesňou, špinou a odpadkami a matka, ktorú všetci zbožňovali, začala mať nekontrolovateľné zmeny nálad.

Odvolávanie sa na Bibliu

Deti chodili do školy špinavé a smradľavé, a keď sa na nich začali sťažovať učitelia a spolužiaci, Turpinovci sa rozhodli pre radikálne riešenie. V roku 1999 sa presťahovali do izolovaného domu a ako Louise rodila čoraz viac detí, ich zanedbávanie sa zmenilo na týranie a zneužívanie. Krutí rodičia na vysvetlenie svojho správania používali časti Biblie. „Radi poukazovali na veci v Deuteronómiu a hovorili, že majú právo nám to urobiť, že mali právo nás dokonca zabiť, ak by sme neposlúchli,“ povedala neskôr ich dcéra Jennifer.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…