Dobré noviny
Mister Zero ohúril zámorské hviezdy a odmietol ísť do NHL. Rebel Vladimír Dzurilla sa postavil aj komunistom
TASR
TASR

Mister Zero ohúril zámorské hviezdy a odmietol ísť do NHL. Rebel Vladimír Dzurilla sa postavil aj komunistom

Vladimír Dzurilla
Vladimír Dzurilla — Foto: hockeyslovakia.sk

Prvou bránkou, do ktorej sa postavil, však bola futbalová.

Najlepší slovenský hokejista 20. storočia Vladimír Dzurilla by sa v utorok 2. augusta dožil 80 rokov. Brankár, ktorého bývalému Československu závidel hokejový svet, sa narodil 2. augusta 1942 v Bratislave ako druhé z troch detí.

Vyrastal na bratislavskom sídlisku Nová Doba blízko Tehelného poľa. Prvou bránkou, do ktorej sa postavil, bola futbalová. Hokejovú kapitolu začal písať ako brankár pozemného hokeja v klube Kovosmalt Petržalka.

Z Petržalky prestúpil Dzurilla v roku 1957 do hokejového Slovana Bratislava, kde za dorast odchytal len rok a pol, pretože ako sedemnásťročného ho tréner Ladislav Horský „vytiahol“ do A-mužstva. V Slovane nakoniec pôsobil až do roku 1973. Ďalších päť sezón odchytal v brnianskom Zetore a nemeckých tímoch EV Augsburg (1978-1979) a SC Riessersee (1979-1982).

Slovenský rekordér

Ako člen reprezentácie Československej republiky (ČSR) a Československej socialistickej republiky (ČSSR) odchytal 172 zápasov (niektoré zdroje udávajú počet 139), vo federálnej hokejovej lige odohral 19 sezón a nastúpil na 571 zápasov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Irish Ice Hockey Fan (@irish_icehockeyfan)

Získal najväčší počet medailí spomedzi slovenských hokejistov, zúčastnil sa na 10 MS, trikrát získal titul majstra sveta (v roku 1972 v Prahe, 1976 v Katoviciach a v roku 1977 vo Viedni), trikrát získal striebro a štyrikrát bronzovú medailu. V roku 1965 ho direktoriát majstrovstiev sveta vo Fínsku, vo veku necelých 23 rokov, zvolil za najlepšieho brankára turnaja.

Povestným svojim pokojom

Ako reprezentačný brankár sa zúčastnil na troch zimných olympijských hrách. V roku 1964 v Innsbrucku získal ako reprezentant ČSR bronz, v Grenobli v roku 1968 ako reprezentant ČSSR striebornú medailu a v roku 1972 v Sappore opäť bronz.

Hokejové tribúny nadchýnal brilantne vybrúseným štýlom, bleskurýchlou lapačkou a železnými nervami. Bol povestný svojím pokojom, ktorý prenášal aj na spoluhráčov. Aj vďaka týmto vlastnostiam podľa viacerých hokejových odborníkov predbehol svoju dobu.

Veľký rebel

„Macík“, ako Dzurillu prezývali, bol známy aj svojím rebelstvom. Demonštroval ho počas majstrovstiev sveta v Štokholme v roku 1969, na ktorých ČSSR získala bronzovú medailu. V zápase so ZSSR si na protest proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy na drese prelepil spolu so spoluhráčmi Janom Havlom a Jaroslavom Holíkom komunistickú hviezdu v štátnom znaku.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?