Tisíce ľudí už dva mesiace pracujú len štyri dni v týždni. Takto im nová pracovná doba zmenila život

Výskumníci chcú počas šiestich mesiacoch zistiť, či je možné v modernej dobe pracovať menej.
Vo Veľkej Británii už osem týždňov funguje najväčšia skúšobná verzia štvordňového pracovného týždňa na svete. Do globálnej štúdie sa zapojilo 70 spoločností s viac ako 3 300 zamestnancami z rôznych pracovných oblastí. Po dobu šesť mesiacov títo zamestnanci dostávajú rovnaký plat, ale odpracujú len 80 percent svojej bežnej pracovnej doby - ale musia udržať svoju produktivitu. Už po dvoch mesiacoch testovania pracovníci hovoria, že štvordňový pracovný týždeň im zmenil život k lepšiemu.
Fráza „nemám čas“ vypadáva zo slovníka
Cítia sa šťastnejší, zdravší a v práci sa im darí oveľa lepšie. Lisa Gilbertová, ktorá pracuje v banke v juhozápadnom Anglicku, opisuje svoju novú pracovnú rutinu ako „fenomenálnu“. „Teraz si môžem skutočne užiť víkend, pretože piatok mám na domáce práce a iné drobnosti. Keď chcem len tak vziať mamu na prechádzku, môžem to urobiť bez pocitu viny,“ povedala pre CNN Business Lisa. Popri práci sa stará o oboch svojich chorých rodičov. Po dvoch mesiacoch skúšobnej verzie štvordňového pracovného týždňa si všimla, že na mnohé veci zrazu hovorí „áno, môžem“ a nie „nie, prepáč, nemôžem“, pretože má o trochu viac času.
Program riadi nezisková organizácia 4 Day Week Global v spolupráci s výskumníkmi z univerzít v Oxforde a Cambridge, odborníci z americkej Boston College a z inštitútu Autonomy. Výskumníci budú merať vplyv nielen na produktivitu a duševnú pohodu, ale aj na životné prostredie a rodovú rovnosť.

Zároveň budú sledovať, ako zamestnanci reagujú na deň voľna navyše vrátane faktorov ako stres, spokojnosť s prácou a životom, zdravie, spánok, využitie energie a cestovanie. Koncom novembra sa následne firmy môžu rozhodnúť, či ostanú pri štvordňovom pracovnom týždni, alebo nie. Lisa by pri ňom rozhodne chcela zostať. „Zmenilo mi to život,“ povedala otvorene.
Je možné pracovať menej?
Prechod sa však nezaobišiel bez problémov. Samantha Loseyová z Londýna priznala, že prvé dva týždne boli chaotické, pretože zamestnanci sa v spoločnosti nedokázali zosynchronizovať. Všetci cítili obrovský tlak na to, že prácu, ktorú bežne mali rozvrhnutú na päť dní, museli teraz stihnúť spraviť len za štyri. „Stále je tu 25-percentná šanca, že si tento systém práce nenecháme a že sa vrátime k starému. Ale každý z tímu zatiaľ neuveriteľne tvrdo bojuje za zmenu,“ hovorí.
Do tohto roku viedol najväčší pilotný projekt štvordňového pracovného týždňa na svete Island. V rokoch 2015 až 2019 krajina podrobila dvom skúškam 2 500 zamestnancov verejného sektora. Tieto testy zistili, že kratší pracovný týždeň nemá žiaden vplyv na pokles produktivity a zároveň má veľký vplyv na zvýšenie pohody zamestnancov.
„Cesta Islandu po kratšom pracovnom týždni nám hovorí, že v modernej dobe je možné nielen pracovať menej, ale je možné vykonať aj progresívne zmeny,“ uviedol výskumník Gudmundur Haraldsson pre BBC. Deň navyše vytvoril priestor, aby sa zamestnanci začali venovať novým koníčkom, naplnili dlhodobé ambície, alebo jednoducho investovali viac času do svojich vzťahov.