Jej prvým divákom bol deduško. Milka Zimková si na rodnom Šariši za Pásla kone na betóne vypočula všeličo
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Jej prvým divákom bol deduško. Milka Zimková si na rodnom Šariši za Pásla kone na betóne vypočula všeličo

Herečka patrí na Slovensku aj k najvýraznejším predstaviteľkám divadla jedného herca.

Milka ZImková — Foto: TASR/Michal Svítok, Reprofoto YouTube/Alfa 3XXXL

Po ukončení štúdií pôsobila v Divadle pre deti a mládež v Trnave, ale od roku 1975 pôsobí v slobodnom povolaní a desiatky rokov sa venuje divadelnému žánru monodrámy. Patrí totiž na Slovensku k zakladateľkám tzv. divadla jedného herca a pre svoje monodramatické predstavenia si sama píše divadelné texty. So svojimi monodrámami reprezentovala Slovensko v Česku, Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, Nemecku, Rusku, ale aj na Kube.

Pásla kone na betóne

Významný zdroj inšpirácie pre svoje diela našla v rodnom kraji. Šarišský dialekt, temperament a originálny zmysel pre humor ľudí z východoslovenského regiónu úspešne preniesla nielen do knižného debutu Pásla kone na betóne (1980), za ktorý dostala cenu Ivana Kraska, ale aj do kníh No a čo (1985), Bez slov (1999), alebo InterCity (2009), či do textov monodrám ako Ňeveľo nás idze, ňeveľo nam treba (1979), Čas kikiríkania (1980), Žniva (1986), To len tak naoko (1989).

Filmových či televíznych divákov si Zimková získala účinkovaním v spomínanom filme Pásla kone na betóne. Vo filme, ktorý sa odohrával v Zimkovej rodnom kraji a režíroval ho Štefan Uher, stvárnila hlavnú postavu Johany Ovšenej, slobodnej matky, ktorá sa snaží pre svoju tehotnú dcéru vydobyť kúsok šťastia, napríklad hľadaním vhodného ženícha.

Nemali ju za to radi

Zimková však hovorí, že mnohí východniari ju za film nemali radi. „Bála som sa otvoriť obálky s pečiatkou Prešova či iného mesta z východu. Toľko nadávok... Preniesla som sa cez to, aj keď to bolelo. Všetci si mysleli, že si robím žarty z vlastných ľudí. Ako by som mohla? Veď som jedna z nich! Som dievča z východu, nemôžem písať o žene z bratislavského paneláka,“ priznala pre Korzár.

Úspešný film sa dočkal aj voľného pokračovania pod názvom ...kone na betóne (1995), pod ktoré sa režisérsky podpísal Stanislav Párnický. Medzi známe filmy, v ktorých sa predstavila Zimková, patria aj snímky Kosenie jastrabej lúky (1981), Zrelá mladosť (1983), Sedmé nebe (1987),  Proč? (1989), alebo Montiho čardáš (1989).

Spisovateľka a herečka Milka Zimková.
Spisovateľka a herečka Milka Zimková. Foto: TASR/Martin Baumann

Svoj výtvarný talent prezentovala autorka v zbierke poviedok Bez slov (1999). Hoci poviedky Zimkovej sú zdanlivo všedné a každodenné, majú tragikomický až baladický podtón. Charakteristickým prejavom jej literárnej tvorby, ale aj vystúpení, je využívanie nesmierne svojskej bohatej slovnej zásoby východoslovenského nárečia.

Postavy v jej dielach reagujú na zložité životné situácie realisticky, ale súčasne s veľkou dávkou odľahčeného, zdravého a sviežeho humoru. Za svoju hereckú a autorskú prácu získala mnoho ocenení, medzi inými napríklad Hlavnú cenu medzinárodnej poroty na 40. festivale Divadla jedného herca v poľskej Vroclave.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…