Anglický Superpohár pre Liverpool, zdolal Manchester City 3:1

Futbalista Liverpoolu Darwin Nunez sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu.
Futbalista Liverpoolu Darwin Nunez sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu. — Foto: TASR/AP

„The Reds“ sa radujú zo zisku trofeje prvýkrát od roku 2006.

Futbalisti FC Liverpool sa stali šestnástykrát v histórii víťazmi anglického Superpohára. V sobotnom zápase FA Community Shield v Leicestri zdolali úradujúceho ligového šampióna Manchester City 3:1. „The Reds“ sa radujú zo zisku trofeje prvýkrát od roku 2006.

Víťaz Pohára FA 2021/2022 nastúpil bez zranenej dvojice Alisson Becker a Diogo Jota, City chýbal pre zranenie kolena Aymeric Laporte. „The Reds“ začali zostra, už v 3. minúte sa uvoľnil Mohamed Salah, no trafil len bočnú sieť.

Prvý gól

Do vedenia poslal Liverpool v 21. min obranca Trent Alexander-Arnold, ktorý po prihrávke Salaha pravačkou spoza šestnástky zakrútil loptu do siete. Ederson nemal nárok, lopta sa ešte jemne obtrela o hlavu Nathana Akeho a odrazila sa do brány od pravej žrde. „Citizens“ potom pridali a vypracovali si šance, dobré možnosti na vyrovnanie nevyužili Kevin De Bruyne a nová posila majstra Erling Haaland.

Zverenci Pepa Guardiolu sa dočkali až po prestávke. V 47. min ešte Riyad Mahrez stroskotal na Adrianovi, ktorý nahradil v bránke Alissona, no v 70. minúte sa už o vyrovnanie postaral striedajúci Julian Alvarez, ten skóroval vo svojom prvom súťažnom zápase za City. Rozhodca pôvodne gól neuznal pre údajný faul Phila Fodena, no nechal si situáciu preskúmať systémom VAR a zásah napokon platil.

Rozhodnutie z penalty

Video bolo v akcii aj o 10 minút neskôr a odhalil ruku Rubena Diasa po hlavičke striedajúceho Darwina Nuneza, Salah z bieleho bodu namieril presne k žrdi - 2:1. Liverpool si už triumf nenechal vziať. Víťazstvo spečatil v nadstavenom čase hlavičkou zblízka Nunez, ktorý zaznamenal takisto svoj prvý súťažný gól v novom drese. Na výsledku už nič nezmenil ani Haaland, ktorý v samom závere trafil z dorážky brvno.

Liverpool tak úspešne vykročil do novej sezóny, 16. triumfom v Superpohári sa v historickej tabuľke vyrovnal na druhom mieste londýnskemu Arsenalu, na čele je Manchester United s 21 trofejami.