Vodný slalomár Grigar mal na MS dosah bronz, zlato pre Přindiša a Funkovú

Jakub Grigar, archívna snímka
Jakub Grigar, archívna snímka — Foto: TASR/Ján Krošlák

Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar obsadil na majstrovstvách sveta štvrté miesto v K1.

Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar obsadil na majstrovstvách sveta v Augsburgu štvrté miesto v K1. V sobotnom finále mu bronz ušiel o 0,63 sekundy. Zvíťazil Čech Vít Přindiš, medzi ženami sa radovala Nemka Ricarda Funková. Olympijská víťazka z Tokia obhájila vlaňajší titul z Bratislavy.

V mužskom kajaku sa nepresadil favorizovaný Čech Jiří Prskavec, ktorý skončil na piatom mieste. Do záverečných chvíľ bol v boji o medailu aj Grigar. „Trochu som sa bil s vodou, ale bojoval som ďalej. Medailisti sú hviezdami nášho športu a gratulujem im. Predsa len som však chcel byť v najlepšej trojke aj ja, mrzí ma to. Štvrté miesto asi ocením až časom,“ uviedol po pretekoch slovenský kajakár pre RTVS.

Druhé miesto obsadil s mankom 0,71 s Talian Giovanni De Gennaro a bronz získal Francúz Boris Neveu (+0,97), obhajca titulu z Bratislavy. Na tretiu priečku sa posunul z desiatej pozície v semifinále.

Dráma na záver u žien

Funkovej triumf ešte nebol po prejazde cieľom istý - rozhodcovia kontrolovali dotyk na jednej z červených bránok. Nakoniec však triumfovala o 1,31 sekundy pred svetovou jednotkou Jessicou Foxovou z Austrálie. Pódium doplnila Funkovej krajanka Elena Liliková (+2,85). Tá predviedla skvelý výkon v závere trate a vykompenzovala svoju stratu po dotyku na „dvanástke“.

„Je to úžasné, tlak bol veľký. Bola to dobrá jazda a som jednoducho šťastná. Chcem poďakovať všetkým fanúšikom a tým, ktorí nás podporovali,“ uviedla Funková v televíznom vysielaní po svojej víťaznej jazde. „Ako úradujúca šampiónka cítite veľký tlak, no pomohlo mi úžasné publikum,“ dodala domáca kajakárka, ktorej krajina hostila MS prvýkrát od roku 2003.

Slovenky do finále nepostúpili

Slovenské reprezentantky Eliška Mintálová a Zuzana Paňková vypadli v semifinále. Prvá menovaná obsadila 15. miesto, Paňková dostala päťdesiatsekundový trest a na pozmenenej trati nenadviazala na druhú priečku z kvalifikácie. Do najlepšej desiatky sa neprebojoval ani Adam Gonšenica, ktorý „chytil“ v semifinále štyri trestné sekundy.