Budaj hviezdil, vychytal štvrtú výhru v piatom zápase

V ďalších stretnutiach v noci na sobotu zasiahol do hry zo Slovákov už len Richard Pánik. Jeho tím Tampa Bay však prehral v Anaheime 0:1 po predĺžení.

Peter Budaj so spoluhráčmi sa teší z gólu. Foto: TASR/AP

New York 23. novembra (TASR) - Hokejový brankár Peter Budaj nastúpil v zámorskej NHL na svoj piaty zápas v drese Montrealu Canadiens v tejto sezóne a zapísal si štvrtú výhru. Slovenský gólman zastavil 27 striel hráčov domáceho tímu Washington Capitals a prispel k výhre Montrealu 3:2. Budaj mal 92,6% úspešnosť zákrokov.

Hokejisti Montrealu rozhodli o svojom triumfe už v prvej tretine, v ktorej dosiahli tri góly v rozpätí necelých piatich minút. Brankára Budaja prekonal na druhej strane jediný hráč Alexander Ovečkin. Ruský kanonier dal totiž oba góly tímu z hlavného mesta a s 19 presnými zásahmi je najlepším strelcom celej súťaže. "Samozrejme, že dnes nám pomohol vynikajúci štart do zápasu. Celkovo však bolo na našom výkone viac pozitívnych vecí," povedal tréner Canadiens Michel Therrien. Budaj bol po zápase zjavne spokojný. "Už do zápasu sme išli s tým, že vieme, čo môžeme od nich očakávať. Oni majú neskutočnú ofenzívnu silu a veľa šikovných hráčov v útoku. Napriek tomu, že Ovečkin hral tak ako hral, sme to zvládli. V závere mal súper v podstate už len jednu šancu na skórovanie. Získali sme dnes večer cenné body."

V ďalších stretnutiach v noci na sobotu zasiahol do hry zo Slovákov už len Richard Pánik. Jeho tím Tampa Bay však prehral v Anaheime 0:1 po predĺžení. O víťazstve Ducks rozhodol kapitán Ryan Getzlaf, ktorý skóroval len šesť sekúnd pred vypršaním nadstaveného času. Brankára Bena Bishopa prekonal dorážkou svojej vlastnej strely po prieniku po ľavom krídle. Už v prvej tretine ozdobili zápas v hale Honda Center pästným súbojom švajčiarsky obranca "káčerov" Lucas Sbisa a český zadák Radko Gudas. Pre Gudasa, ktorý je so 68 trestnými minútami druhým najtrestanejším hráčom v tejto sezóne NHL, to bol štvrtý pästný konflikt v tomto ročníku.

New York Islanders bez Višňovského

New York Islanders bez Ľubomíra Višňovského prehral v Pittsburghu 3:4. O triumfe domácich Penguins rozhodol v hale Consol Energy Center 1:16 minúty pred koncom Sidney Crosby. Pre produktívneho kanadského hokejistu, ktorý si pripísal aj ďalší bod za asistenciu, to bol jubilejný 250. gól v NHL. Chris Kunitz vybojoval puk pri mantineli, kde odzbrojil Radka Martínka, následne ho posunul k Pascalovi Dupuisovi a ten spoza bránky "nabil" Crosbymu, ktorý z prvej nezaváhal. "Je to stále o tom istom, ako dostať puk dnu," povedal Crosby, ktorý má v 493 stretnutiach základnej časti bilanciu 250 gólov + 445 asistencií. "Pred gólom sme urobili dobrý forčeking. Kunitz odzbrojil súpera od puku, potom ma Dupuis našiel a bolo to v sieti," povedal Crosby.

Columbus bez zraneného Mariána Gáboríka (koleno) prehral na ľade Vancouveru 2:6. Domáce "kosatky" sa tešili opäť z produktívneho Daniela Sedina, ktorý pred týmto duelom ťahal po prvý raz za 10 rokov sériu šiestich zápasov bez jediného bodu. Proti Blue Jackets zaznamenal gól a dve asistencie, jeho švédsky brat Henrik Sedin dvakrát skóroval. Florida bez Tomáša Kopeckého ťahala za kratší povraz v súboji s Calgary, keď v provincii Alberta prehrala 3:4 po samostatných nájazdoch.

Sumáre - NHL:

WASHINGTON - MONTREAL 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

Góly: 20. Ovečkin (Carlson, Brouwer), 53. Ovečkin (Carlson, Grabovskij) - 9. Moen (Bournival, White), 12. Desharnais (Gorges, Markov), 14. Briere (Gorges, Jemelin). Brankári: Neuvirth - BUDAJ, strely na bránku: 27:31.

PITTSBURGH - NY ISLANDERS 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

Góly: 5. Kunitz (Crosby, Malkin), Kunitz (Neal, Martin), 27. Malkin (Neal, Jokinen), 59. Crosby (Dupuis, Kuntiz). Brankári: Zatkoff - Poulin, strely na bránku: 34:35.

CALGARY - FLORIDA 4:3 pp a sn (0:1, 2:0, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 29. Colborne (D. Jones), 33. Baertschi (Colborne, Brodie), 46. B. Jones (Bouma, Bäcklund), rozh. nájazd Monahan - 16. Gilbert (Bjugstad), 48. Hayes, 55. Goc (Bergenheim, Gomez). Brankári: Berra - Thomas, strely na bránku: 24:26.

VANCOUVER - COLUMBUS 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Góly: 20. D. Sedin (Edler), 33. Kassian (Richardson, Stanton), 34. H. Sedin (D. Sedin, Kesler), 35. Edler (Higgins, Santorelli), 50. H. Sedin (D. Sedin, Stanton), 60. Welsh (Stanton, Weise) - 3. Calvert (Chaput), 57. Anisimov (Niktin, Savard). Brankári: Luongo - Bobrovskij, strely na bránku: 35:16.

ANAHEIM - TAMPA BAY 1:0 pp. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 65. Getzlaf. Brankári: Hiller - Bishop, strely na bránku: 42:31.