Dobré noviny
Prvá slovenská sauna vznikla z lásky. Objavte nenápadný domček, v ktorom sa kedysi liečilo
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Prvá slovenská sauna vznikla z lásky. Objavte nenápadný domček, v ktorom sa kedysi liečilo

Navštívte prvú slovenskú saunu.
Navštívte prvú slovenskú saunu. — Foto: Horehronský etnologický kaleidoskop / Facebook Horehronie - oficiálna stránka regiónu

Sáun je dnes toľko, že si z nich každý môže vyberať, no len málokto vie, ktorá bola tá prvá na našom území. 

Horehronská obec Šumiac ukrýva okrem bohatých folklórnych tradícií aj jeden menej známy slovenský poklad. V malebnej dedinke v Banskobystrickom kraji totiž nájdete historicky prvú saunu nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu. Krátko po prvej svetovej vojne ju postavil mlynár Michal Demo. Raritná „kupieľka“, ako saunu miestni obyvatelia nazývajú, sa po rokoch chátrania dočkala rekonštrukcie a stala sa cieľom mnohých turistických výletov. Navyše ukrýva aj príbeh lásky, o ktorom vie len málokto.

Sama v cudzom svete

Ako uvádza portál MY Bystrica, príbeh unikátnej sauny sa začal písať krátko po začatí prvej svetovej vojny, keď mladý Michal Demo padol do štvorročného zajatia v ruskom Saratove. Hoci sa nezachovali presné informácie o jeho zajatí, táto nemilá životná etapa ho priviedla až do mlyna grófa Tolmačova, kde sa priučil remeslu. Stretol tu tiež svoju lásku, grófovu chovanicu Máriu Rostovskú, ktorú si po roku 1917 priviedol do rodného kraja.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/horehronsky.etnograf/photos/a.309763675855120/770911826406967/

Ako bolo zvykom, manželia po niekoľkomesačnom putovaní na dvore svojho mlyna zasadili orech, no mladý mlynár sa pustil aj do budovania stavby, ktorá mala Márii v cudzom svete pripomínať rodisko. Obohatený vedomosťami o saunovaní preto vybudoval unikátny domček - šumiacku saunu, ktorá nemala v krajine obdobu a fascinovala široké okolie. Ľudia sa totiž najčastejšie umývali v potoku, či doma v lavóre so studenou vodou a kúpeľ v teplej vode bol považovaný za luxus.

Precízna práca

„Saunu postavili podľa ruského vzoru ako zrubovú. Mala murovanú pec s medeným kotlom. Aj saunovacie kamene boli z Ruska. Svojský výmysel bolo malé okienko, ktorým sa spotený človek mohol nadýchnuť čerstvého vzduchu," opisujú prvú saunu Čierne diery. Michal unikátnu stavbu postavil priamo pri potoku s neobvykle chladnou vodou. V predsieni bola umiestnená lavica a drevený vešiak, na ktorý sa vešali zväzky brezového prútia. Na ochladzovanie sa spočiatku používala drevená kaďa, ktorú zručný mlynár taktiež sám zostrojil.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/vlakomzazazitkom/posts/pfbid02HW6y4JHRjoky3EmrXFMvtTNtfYGVdp6Y8qcwPgUUW8otBF3Umxc2URkaiLUb8kVJl

Nevídaný objekt lákal množstvo ľudí a čoskoro sa stal akousi „kúpeľňou regiónu.“  Ľudia zo širokého okolia si na toto miesto chodili liečiť zdravotné problémy, vrátane reumy. Keď saunu o pár rokov neskôr nešťastne poškodil spadnutý strom, pôvodnú drevenú konštrukciu obmurovali, zdvihli strechu a zaviedli sem elektrinu. Drevenú kaďu vymenili za kovovú vaňu a sauna slúžila ešte celé roky.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?