V kanaánskom paláci v Izraeli našli 3700 rokov starú vínnu pivnicu
TASR
TASR

V kanaánskom paláci v Izraeli našli 3700 rokov starú vínnu pivnicu

Objavy potvrdzujú, aké boli vína v tom čase kultivované, čo sa predpokladalo len na základe starovekých textov.

New York 22. novembra (TASR) - Vedci objavili v ruinách kanaánskeho paláca v Izraeli 3700 rokov starú vínnu pivnicu, v ktorej podľa chemických analýz skladovali vyberané víno. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Zach Dunseth dôkladne odstraňuje nečistoty a usadeniny zo starých vínnych pohárov v ruinách nedávno objavenej vínnej pivnici v kanaánskej paláci v Izraeli Foto: TASR/AP

Vzorky z keramických nádob ukázali, že v nich pravdepodobne bolo uskladnené luxusné víno, očividne určené na slávnostné hostiny, uviedli vedci. Andrew Koh z Brandeisovej univerzity v americkom Walthame našiel stopy prísad ako med, mäta, céder, živica a škorica.

"Nie je to víno, z ktorého si niekto skrátka dá pohárik, keď príde domov po ťažkom dni," povedal Koh. Objavy potvrdzujú, aké boli vína v tom čase kultivované, čo sa predpokladalo len na základe starovekých textov, vysvetlil Eric Cline z univerzity Georgea Washingtona.

Cline, Koh a Asaf Jasúr-Landau z univerzity v Haife prezentovali výsledky svojej práce novinárom a na stretnutí organizácie Americké školy orientálneho výskumu (ASOR).

Vínnu pivnicu našli toto leto v ruinách paláca pri meste Naharija na severe Izraela. Vedci objavili približne 40 keramických nádob v jednej miestnosti, pričom do každej nádoby by sa vošlo 13 galónov vína (asi 49 litrov). Domnievajú sa, že niekde sa skladovalo ešte viac vína.

Ako uviedol Koh, z chemických analýz vyplynulo, že v nádobách bolo červené víno a možno aj biele víno. Nezachovala sa nijaká tekutina, analýzy urobili zo zvyškov z nádob.

Patrick McGovern z Pensylvánskej univerzity, ktorý je odborníkom na starovekú výrobu vína, poznamenal, že objav vrhá významné nové svetlo na rozvoj vinárstva v starovekom Kanaáne, ktoré sa neskôr rozšírilo do Egypta a po Stredomorí.

Podľa Curtisa Runnelsa z Bostonskej univerzity je objav významný nielen preto, že poukazuje na kultivovanosť vína, ale tiež predpokladom jeho určenia pre palác.

Ako ďalej poznamenal Runnels, analýzy prezradili, že v každej nádobe skladovali víno vyrobené podľa rovnakého receptu. To poukazuje na konzistenciu a riadenie, aké sa dajú očakávať v paláci.

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…