Slovenský hokejista sa po rodinnej tragédii nevzdal. Juraj Valach draží olympijský dres, aby pomohol synovi
Simona Gálová
Simona Gálová

Slovenský hokejista sa po rodinnej tragédii nevzdal. Juraj Valach draží olympijský dres, aby pomohol synovi

Hokejom musím uživiť deti, hovorí hráč Slovanu.

Juraj Valach s deťmi — Foto: Instagram - @sirjurajvalach

V roku 2016 prežil hokejista Juraj Valach najhoršie chvíle svojho života. V šiestom mesiaci tehotenstva jeho manželka Simona skolabovala a boj o svoj život prehrala. Lekári ale zachránili dvojčatá, Amálku a Jerguša, ktoré sa narodili predčasne. „Dobrou správou je to, že dcérka Amálka je prakticky zdravá. Vie rozprávať, takže už nám vie dať najavo, čo potrebuje, či ju niečo bolí,“ povedal Juraj Valach pre Nový čas. Jerguško má ale vážnu diagnózu. „To sme už vedeli hneď po narodení, že bude mať problém na celý život, že tá diagnóza je vážna,“ povedal hokejista o synčekovi, ktorý potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Nechodí, neposadí sa, ani nerozpráva.

Pre syna urobí všetko

Keď sa Jerguš narodil, vážil 800 gramov, lekári ho museli v priebehu týždňa niekoľkokrát oživovať. „Niekoľkokrát mi volali, aby som prišiel do nemocnice s tým, že malý umiera,“ priznal Valach pre SME. Jeho syn však zabojoval a dnes je z neho veľký bojovník.

Valach hral v českej lige, hokeju sa nevzdal ani po rodinnej tragédii, pretože ako sám povedal, hokej hrať musí, aby uživil svoje deti. „Kým budem zdravý, hokej bude pre mňa prioritou, aby som zabezpečil svoje deti,“ povedal úprimne pre Sportnet. Jerguš aj Amálka žijú od narodenia u jeho rodičov v Banskej Bystrici. Bez nich by náročnú životnú situáciu nezvládol. „Bez rodičov by som bol stratený. Nežiadal som to od nich, no vyplynulo to prirodzene z danej situácie a som za to veľmi vďačný,“ priznal Valach, ktorý je od roku 2020 hráčom v HK Slovan, a teda je aj bližšie pri svojej rodine. Za deťmi cestuje vždy, keď môže a aj keď ho tento životný štýl vyčerpáva, pre svoje ratolesti je ochotný urobiť všetko.

Teraz chce Juraj Valach synovi dopriať špeciálny outdoorový kočík, pretože pobyt v prírode Jergušovi veľmi pomáha. Poisťovňa ale takýto kočík neprepláca, a tak sa hokejista rozhodol, že peniaze pre syna vyzbiera iným spôsobom. Na Instagrame draží svoj olympijský dres z Pjongčangu. „Keďže mi je jasné, že cena toho dresu nikdy nedosiahne cenu toho kočíka, budem si veľmi ceniť každé jedno euro,“ dodal na záver vďačný Valach. Najvyššia ponúknutá suma za dres je momentálne 1 100 eur.

Chcete pomôcť Jerguškovi inak?

Jergušova diagnóza znie vážne - kvadruparetická forma detskej mozgovej obrny s dyskinetickými pohybmi, s poruchou vzpriamenia a neschopnosťou udržať rovnováhu. To znamená, že sa nevie otočiť, posadiť a nikdy nebude chodiť. Nevie používať rúčky, nič do nich nechytí, takže sa pravdepodobne nebude nikdy vedieť sám najesť ani napiť. Nevie rozprávať. Je úplne odkázaný na pomoc druhých.

„Odkedy mám Jerguška v starostlivosti snaží sa celá naša rodina robiť všetko pre skvalitnenie jeho  života. S týmto cieľom sme sa rozhodli založiť Občianske združenie, prostredníctvom ktorého sa budeme snažiť zabezpečiť Jeguškove potreby,“ povedala jeho stará mama, ktorá založila občianske združene UGI.

Rodinu môžete podporiť cez tento transparentný účet:

BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX

IBAN: SK1583300000002601920936

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…