Ako je to s jazdením na e-kolobežke: Kto ju nesmie šoférovať, kedy si pred nasadnutím môžete dať pivo
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ako je to s jazdením na e-kolobežke: Kto ju nesmie šoférovať, kedy si pred nasadnutím môžete dať pivo

Pozrite si manuál pre kolobežkárov, ktorý zverejnil na sociálnej sieti generálny prokurátor.

— Foto: TASR

1. Vekové obmedzenie

Elektrickú kolobežku smie na ceste viesť len osoba staršia ako 15 rokov. Táto veková hranica neplatí pri jazde na cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne. Na sociálnej sieti na to upozornil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Poukázal na to, že kolobežka s pomocným motorčekom (elektrická kolobežka) je považovaná za nemotorové vozidlo.

2. Alkohol

"Vodič elektrickej kolobežky nesmie počas vedenia kolobežky požiť alkohol alebo inú návykovú látku či viesť kolobežku po ich požití," dodal. Výnimkou je jazda v obci alebo na cestičke pre cyklistov. Tam je podľa jeho slov dovolená hodnota do 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti osoby pri vyšetrení z krvi.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02p9nvA6iZbTeQVS5day2ijEPvJKEC5apjUUonR4QBukB8qBRnTiPYNxxiwT6KXVsl&id=104581384898700

3. Jazda po chodníku

"Vodič elektrickej kolobežky smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, a nesmie prekročiť rýchlosť chôdze," podotkol s tým, že je možné jazdiť aj po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov, ak vodič neohrozí a neobmedzí cyklistov.

4. Viacerí pasažieri

Na elektrickej kolobežke možno jazdiť len jednotlivo za sebou. "Na elektrickej kolobežke nemožno viesť psa či iné zviera a voziť predmety sťažujúce vedenie kolobežky. Na kolobežke nie je dovolená jazda viacerým osobám," upozornil šéf Generálnej prokuratúry SR. Odporúča nosenie ochrannej prilby.

5. Reflexné prvky

"Počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť elektrická kolobežka vybavená zadným červeným odrazovým sklom a predným bielym odrazovým sklom, ktoré môžu byť nahradené reflexnými prvkami na odeve vodiča a svietidlami svietiacimi dopredu bielym svetlom a dozadu červeným svetlom," podotkol.

6. Kolobežka bez motočeka

Ďalej upozornil, že kolobežkár na kolobežke bez pomocného motorčeka sa považuje za chodca. "Je povinný používať predovšetkým chodník, a to jeho pravú stranu, pričom nesmie obmedziť ani ohroziť ostatné osoby používajúce chodník," spresnil Žilinka.

Mimo chodníka sa má kolobežkár pohybovať po ľavej krajnici. A to vždy v rade za sebou. "Za zníženej viditeľnosti musia mať kolobežkári idúci po krajnici alebo po okraji vozovky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev," priblížil.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…