Dobré noviny
Travelistan zažil v Afganistane poriadne krušné chvíle. Výsluch tajnou políciou zvládol Martin na výbornú
Simona Gálová
Simona Gálová

Travelistan zažil v Afganistane poriadne krušné chvíle. Výsluch tajnou políciou zvládol Martin na výbornú

Martin Navrátil z Travelistanu / Zábery z Afganistanu
Martin Navrátil z Travelistanu / Zábery z Afganistanu — Foto: Instagram - @travelistan.sk

Pohni sa a pekne sa obleč, povedal Martinovi sprievodca, keď ho v kancelárii čakali ôsmi Talibanci.

Za posledný rok navštívil Afganistan dvakrát. Cestovateľ Martin Navrátil, ktorý stojí za portálom Travelistan, bol v krajine v roku 2021 dva týždne predtým, ako Taliban obsadil celú krajinu a rok na to v čase, keď táto politická organizácia zaviedla stredoveké zákony. „Hlavne tá druhá návšteva patrila medzi moje cesty, ktoré na mňa zapôsobili najsilnejšie. Ak som si myslel, že Somálsko na mňa spustilo najsilnejšiu emočnú paľbu, bol to omyl. Posledná cesta do Afganistanu prekonala všetko,“ uviedol na svojom blogu Martin, ktorý sa v Afganistane teraz dostal na miesta, kde 40 rokov nevideli ani jedného turistu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Bašta najväčších konzervatívcov 

Afganistan sa stal pre Martina krajinou, ktorá ho najviac láka a tento pocit nedokáže vysvetliť. Počas desiatok rokov cestovania navštívil krajinu celkom päťkrát, no až teraz sa mu podarilo dostať hlboko do vnútrozemia. Paradoxne sa to stalo až teraz, keď krajinu ovláda hnutie Taliban, ktoré v krajine obmedzuje ľudské práva, zakazuje školstvo pre dievčatá a zavádza nehumánne zákony.

„Cestovanie po Afganistane by som prirovnal k húsenkovej dráhe. Emócie a zážitky sú neskutočne silné. Je jedno či sú pozitívne alebo negatívne... budú nezabudnuteľné,“ vysvetlil cestovateľ Martin, ktorému sa podarilo dostať do najkonzervatívnejšej provincie Afganistanu.

V provincii Helmand sa nachádzajú tí najkonzervatívnejší Talibanci. „Oproti nemu vyznieva mesto Kandahár ako mesto s otvorenou spoločnosťou, kde si môžete robiť, čo chcete,“ priznal Martin, ktorý na pobyt v provincii musel dostať povolenie od Talibanu. Kým nemali povolenie, jeho sprievodca mu nedokázal zaručiť bezpečie. Na povolenie so svojimi ďalšími spolucestovateľmi čakali päť hodín.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Klamal pred ôsmimi Talibancami

Mohli vyjsť z hotela, ale nemohli ísť do mesta. Celý čas bol s nimi jeden vojak Talibanu. „Aký je tvoj životný sen?“ pýtal sa mladého Talibanca, ktorý v rukách zvieral samopal. Ten sa najskôr pozrel a sprievodcu sa spýtal, či Martin nie je novinár, vojak alebo špión. Po pár minútach sa rozhovoril. Jeho snom je študovať korán a bojovať za Taliban. „Koľko rokov si bojoval ty?“ opýtal sa Talibanec Martina. Ten mu odpovedal pravdu – nikdy, v našej krajine je mier.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?