Mobily sa v extrémnom teple prehrievajú. Stačí sa vyhnúť týmto štyrom chybám a budú fungovať ako v zime
Simona Gálová
Simona Gálová

Mobily sa v extrémnom teple prehrievajú. Stačí sa vyhnúť týmto štyrom chybám a budú fungovať ako v zime

Teplota telefónu v lete môže v lete nekontrolovateľne stúpať. Existujú však činnosti, vďaka ktorým môžeme svoj smartfón jednoducho schladiť.

Ilustračná fotografia — Foto: TASR - Frank Rumpenhorst/dpa; Profimedia

Mobil ide veľmi pomaly, je príliš horúci a má takmer vybitú batériu. Znie vám to povedome? Súčasné rekordné teploty neovplyvňujú len ľudí, ale aj našu elektroniku. Každý majiteľ telefóny by sa mal podľa expertov oblúkom vyhnúť týmto štyrom chybám, ktorými v lete znižujeme ich funkčnosť.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/consumercellular/photos/bc.AbqkMW3f-f8q45yASWbnPBuIPEdS23Ph9FXTz1Y6tfJqK2vcLbMMhXcYNyyYxlxuUyXlnZ5DM16Gn85mVg_-FHK24k53WQosUoM-p57IiCCYBAMBEmryad8HAgObOHGSChZVTSX45JD3D8W1aTmgad5v/10157072377107015/?opaqueCursor=AbqmE2QaEpU7u3E0G9beDbCSSJYnXAuWkhPL9uLREJL-7XeYx9sF6xvu7bsut5ziI2LZJrxfcDDh3dwXCMjMVHJQN24oG2CtTbJa9aSdiunM1ySH8Mx6IMHb9r31ZZlCjFCburCYp92XKhNHVo1ySfw1kSZgA7e_uGmytZeRB39DPHkKD1Uo2G15yePsamzwD5PmTJ3_4m10a80R91C67TTmyWjq4Qq5dgSb51u3oiB-sYWaVMuu56t6WpfJEm8gT_qi35wyfa4QPklpPFnGxsWTk5qa0O3WEdePYCYif2UzYAnqlLlUyEYrJO1PPnzQOMr1x8WoZZv0US0wFF0YNReVb-dKihCPXQMAPDNBHUAOqgZdtyznUOCN7ouZfgJUMi80kGRP6XqhltHBBjRmSizT2azk8kP5_HNnKDqrVEsS9QXdV6Xw-6rXho0puXhNIPCq5_eOGjiI6Z1DhLeiAc5Dgu1457TSVYq-X8ZJV1OJyc-WPgIyhAZWdkwcFuNvLEiN7b2bTlyDS2U0e8rPVG1QfswcF7CSXR3yvPdcA86HbsnHIYSBUQQo_Ymca5IPiKT1DM80xWZ2jQn7nGwS4Rzo_-klxuanZz_kXuET10DNwQ

Naše telefóny sa začínajú zohrievať už od momentu, keď ich chytíme do ruky a zapneme. „Súčiastky, vďaka ktorým to všetko funguje, bohužiaľ, samy generujú teplo spôsobom, akým fungujú,“ povedal pre BBC odborník na elektrické inžinierstvo Roz Wyatt-Millington, ktorý tvrdí, že elektronika je vo všeobecnosti navrhnutá tak, aby dokázala fungovať do 35 stupňov Celzia.

Teploty v týchto dňoch siahajú takmer na 40 stupňov Celzia, čo dáva naším telefónom poriadne zabrať. Najhoršie je na tom hlavne batéria. „Batérie, ktoré uchovávajú energiu, sú navrhnuté tak, aby fungovali pri určitých teplotách. Čím sú teplejšie, tým viacej musia pracovať a tým viac energie spotrebujú,“ vysvetlil s tým, že vo väčšom teple sa batéria telefónu rýchlejšie vybíja a znižuje sa aj jej životnosť. Čo môžeme urobiť, aby bol náš telefón v pohode?

1. Nenabíjajte ho, keď je príliš horúco

„Ak je naozaj horúco, pri nabíjaní generuje ďalšie teplo. Keď bude vaše zariadenie nabité, bude aj teplejšie,“ varoval expert, ktorý odporúča telefóny v lete nabíjať najmä večer, keď klesajú vonkajšie teploty.

Ak sa rozhodnete pre nabíjanie v noci, odborníci odporúčajú zabezpečiť mobil tak, aby nebol v obale a aby bol v dobre vetranej miestnosti. Mobil by rozhodne nemal byť pod vankúšom, kde by sa mohol zohriať na príliš vysokú teplotu. Experti upozorňujú, že v špecifických prípadoch môže vankúš začať dokonca horieť.

2. Nenechávajte ho na priamom slnku

Mať telefón stále po ruke je veľmi výhodné, no jeho tmavé farby rýchlo absorbujú svetlo aj teplo. „Pomôže, ak ho budete držať mimo priameho slnečného žiarenia. Nenechávajte ho v aute, držte ho čo najviac v tieni. Ak môžete, dajte ho pred ventilátor,“ vysvetlil Roz Wyatt-Millington.

Článok pokračuje na ďalšej strane, kde nájdete aj odporúčane na užitočné aplikácie, ktoré dokážu znížiť teplotu telefónu:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…