Dobré noviny
Pred 30 rokmi Václav Havel skončil ako náš prezident, toto boli jeho posledné slová v úrade
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Pred 30 rokmi Václav Havel skončil ako náš prezident, toto boli jeho posledné slová v úrade

— Foto: TASR

S Čechmi sme nevedeli vytvoriť federáciu, v ktorej by sme sa cítili dobre. Vydali sme sa každý svojou cestou.

Václav Havel stál na čele spoločného štátu od 29. decembra 1989 do júla 1992. Abdikoval pred 30 rokmi, 20. júla 1992. Abdikácii Václava Havla predchádzala séria udalostí, rozhodujúcich o podobe spoločného štátu Čechov a Slovákov. Výrazne do nich prehovorili parlamentné voľby, ktoré sa v Českej a Slovenskej Federatívnej republike konali 5. a 6. júna 1992.

U nás triumfoval Mečiar, u Čechov Klaus

Vo voľbách do Slovenskej národnej rady zvíťazilo so ziskom 37,26 percenta hlasov Hnutie za demokratické Slovensko, vedené Vladimírom Mečiarom, a voľby do Českej národnej rady vyhrala so ziskom 29,73 percenta hlasov voličov koalícia Občianska demokratická strana - Kresťansko-demokratická strana, na čele s Václavom Klausom.

Vzápätí sa po skončení volieb 8. júna začali v Brne rokovania vedúcich predstaviteľov HZDS a ODS o štátoprávnom usporiadaní.

Začiatkom júla 1992, teda v čase, keď sa rozhodujúce politické sily v Česku a na Slovensku nevedeli zhodnúť na funkčnej podobe spoločného štátu, volilo Federálne zhromaždenie prezidenta. Nezhody sa premietli aj do tejto voľby, ktorá sa konala 3. júla 1992. Jediným kandidátom bol Václav Havel, pričom sa volilo dvojkolovo.

Prvý raz v dejinách nezvolili prezidenta

V prvom kole získal v Snemovni ľudu 79 hlasov poslancov z celkového počtu 149, čo znamenalo, že zvolený nebol. V českej časti Snemovne národov zvolený bol, lebo z celkového počtu 75 hlasov dostal 47. Iná situácia nastala v slovenskej časti SN, kde získal Havel 22 hlasov z celkového počtu 75 a zvolený nebol. Rovnako ani v druhom kole nezískal Václav Havel v slovenskej časti SN väčšinu - hlas mu odovzdalo iba 18 poslancov. Po prvý raz v dejinách Československej republiky sa stalo, že nebol zvolený prezident.

V období, keď bolo zrejmé, že Česká a Slovenská Federatívna republika smeruje k rozdeleniu a o konci federácie sa už otvorene hovorilo, prijala Slovenská národná rada 17. júla 1992 Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Za prijatie deklarácie hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov, 24 bolo proti a desiati sa hlasovania zdržali.

Posledné slová v úrade prezidenta

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?