Dobré noviny
Jeden muž zachránil miliardu životov. Pohľad na hladujúcich ho šokoval a rozhodol sa, že nakŕmi svet
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Jeden muž zachránil miliardu životov. Pohľad na hladujúcich ho šokoval a rozhodol sa, že nakŕmi svet

— Foto: Instagram: Norman Borlaug

Za svoju prácu získal aj Nobelovu cenu za mier.  

Mnohým ľuďom vďačíme za významné objavy, ale len o niektorých z nich možno povedať, že zachránili miliardu životov po celom svete. Norman Borlaug je osobnosťou, ktorej sa podarilo posunúť hranice poľnohospodárstva a zaslúžil si za to množstvo ocenení vrátane Nobelovej ceny za mier.

Z farmy na kľúčovú prednášku

Norman Borlaug bol potomkom nórskych prisťahovalcov do Spojených štátov. Celé detstvo prežil na rodinnej farme, kde chytal ryby, poľoval, pestoval kukuricu či choval hovädzí dobytok a ošípané. Zdalo sa, že ako jeho život na farme začal, tak tam aj skončí. Od farmárčenia napokon upustil a rozhodol sa, že bude študovať. Vplyv na jeho rozhodnutie mal jeho starý otec, ktorý podľa jeho slov raz povedal, že „je múdrejšie si naplniť hlavu teraz, ak chceš mať neskôr aj plné brucho.“ A tak začal študovať na vysokej škole poľnohospodárskej.

Za štúdium si však musel platiť, a tak ho vždy na nejakú dobu prerušil, zarobil si peniaze a študoval ďalej. V roku 1935 sa dostal do zboru, ktorý pracoval s nezamestnanými na rôznych projektoch. Šokovalo ho, koľko z nich dennodenne hladovalo. „Videl som, ako ich jedlo dokázalo zmeniť. Toto všetko vo mne zanechalo hlboké jazvy,“ povedal v neskorších rozhovoroch.

V posledných mesiacoch bakalárskeho štúdia sa dostal na prednášku Charlesa Stakmana, profesora, ktorý sa zaoberal patológiou rastlín. Táto prednáška úplne zmenila jeho život, pretože bod jeho záujmov presmerovala len na jedinú vec – nakŕmiť svet. Profesor na svojej prednáške hovoril o rôznych škodcoch, ktorí ničia potravinové plodiny. Zistil, že špeciálnymi metódami pestovania by sa dali pestovať iba rastliny, ktoré sú voči ním odolné. Na magisterský stupeň nastúpil práve k nemu na štúdium patológie rastlín.

Úspech po šiestich tisícoch pokusov

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?