Vegetariáni mali jedinú možnosť, ceny boli ako dnes v eurách. Pozrite si jedálne lístky zo socializmu
V roku 1965 ste zaplatili za porciu sviečkovej na smotane s knedľou šesť korún a 60 halierov. Dnešné ceny sú podobné, lenže mena je iná.
Pamätníci si iste spomenú, že keď ste pred novembrom 1989 zavítali do niektorej z jedální či reštaurácií, väčšinou ste sa stretli s pivom čapovaným pod mieru, nevrlou obsluhou a cenami, ktoré v ľuďoch dodnes vyvolávajú nostalgiu.
Gurmánsky raj
Všetky stravovacie zariadenia v tej dobe spadali pod štátny podnik Reštaurácie a jedálne (RaJ). Ten určoval cenové triedy reštaurácií a podľa nich sa nastavovali plošné ceny za jedlá. V reštauráciách, jedálňach a bufetoch sa zákazníci schádzali už od skorého rána, keď si prišli pred alebo po práci vychutnať polievku. Na výber bola najčastejšie držková, kapustová alebo cesnaková, prípadne vývar. K polievke nechýbalo pivo, ktoré niektorí odvážlivci doplnili štamprlíkom tvrdšieho alkoholu.
Na obed si najčastejšie mohli vybrať tradičné mäsité jedlá, ako boli guláš, sviečková alebo dusené mäso. V 70. rokoch začali kuchári do jedálnych lístkov zaraďovať aj obaľovaný eidam, preto sa vyprážaný syr takmer stal národným jedlom Čechoslovákov. Gurmáni si ho zvykli dávať so zemiakmi a tatárskou omáčkou. To bola aj prakticky jediná možnosť pre vtedajších vegetariánov. Z dezertov boli populárne zmrzlinové poháre s vaječným koňakom alebo karamelom.
A ako to bolo s tými rozprávkovo nízkymi cenami? V roku 1965 ste zaplatili za porciu sviečkovej na smotane s knedľou „iba“ šesť korún a 60 halierov. V tom istom roku ale bola podľa údajov Sociálnej poisťovne priemerná hrubá mzda 1 456 korún. Dnes je priemerná mzda 1 295 eur v hrubom a priemerná cena obeda v reštaurácii 5,80 eura. Zatiaľ čo v roku 1965 by ste si za priemerný plat mohli dopriať sviečkovú 220-krát, teraz by ste dostali o tri porcie viac.