Ronald McDonald House Charities mení prostredie detských nemocníc
Inzercia
Inzercia

Ronald McDonald House Charities mení prostredie detských nemocníc

Lezenie po stromoch, čerpanie informácií z encyklopédií, telefonovanie kamarátom z pevnej linky, vracanie sa z dobrodružných výprav na bicykli až po zotmení. Tak vyzeralo detstvo pred tridsiatimi rokmi.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov detského oddelenia v Univerzitnej nemocnici v Martine. Zľava licenčný partner McDonald's prevádzky v Martine Luiz Franka, riaditeľ nemocnice MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA, výkonná riaditeľka RMHC Hana Mlkvá, prednosta Kliniky detí a dorastu prof. MUDr. Peter Bánovčin. — Foto: RMHC

Rozvíjajúce sa technológie a otvorené hranice priniesli nové možnosti. Dnešné deti vedia v sekunde zistiť, čo sa deje na opačnej strane zemegule. Deti dnes už nechcú byť len kozmonauti, ale aj slávni youtuberi a influenceri. Každý deň navštevujú iný krúžok, už v škôlke študujú svetové jazyky a pripravujú sa na cestu životom.

Je však niečo, čo majú deti dnes s tými spred 30 rokov spoločné. A to, že ak sa dostanú do kritickej situácie, sú bezmocné a nevedia si pomôcť samy. Potrebujú lásku a blízkosť rodičov. Najmä pre malých pacientov na detských oddeleniach nemocníc je čas strávený s rodinou to najdôležitejšie.

V nemocnici je kontakt s rodičmi dôležitý

Bežné ráno pacientov na detských oddeleniach sa začína veľmi skoro. Mnoho z nich má ešte pred raňajkami za sebou krvné odbery, zavádzanie kanýl, rôzne vyšetrenia a výkony. Neistota pri chorobe a zmena denného rytmu zvyšuje psychickú záťaž aj u dospelého človeka. Pre dieťa, ktoré úplne nerozumie tomu, čo sa v jeho okolí deje, môže byť podobný zážitok veľmi náročný a môže negatívne vplývať na zotavovanie.

Separačná úzkosť je pri deťoch bežná a ak dlhodobo nemôžu tráviť čas s rodičmi, stres a strach ju umocňuje. Horšie môžu odlúčenie od rodičov vnímať aj deti, ktoré si počas pandémie navykli na to, že sú vždy nablízku. Mnoho oddelení slovenských nemocníc však stále nemá priestor na ubytovanie rodičov v blízkosti ich chorého dieťaťa.

Novo zrekonštruované priestory oddelenie dojčiat Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin.
Novo zrekonštruované priestory oddelenie dojčiat Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin. Foto: RMHC

V dnešnej modernej dobe im technológie môžu pomôcť komunikovať s deťmi aj na diaľku, no nedokážu nahradiť ich lásku a osobný kontakt. MUDr. Robert Vetrák zdôrazňuje dôležitosť rodičovského dotyku počas zotavovania v nemocnici ako jednu z základných detských potrieb. „U malého dieťaťa je prítomnosť blízkej osoby a kontakt s ňou nenahraditeľný. Iba vtedy sa cíti bezpečne. Pobyt v náručí rodiča nenahradí nič,“ hovorí detský lekár, člen Správnej rady neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities a bývalý riaditeľ NÚDCH v Bratislave.

RMHC prispôsobuje detské oddelenia podľa potrieb

Prispôsobiť prostredie detským potrebám sa snaží práve organizácia Ronald McDonald House Charities. Už 19 rokov pracuje na tom, aby mohli byť rodiny v slovenských nemocniciach spolu a zlepšili sa ich podmienky počas ťažkých chvíľ. „Vďaka aktivitám RHMC môžu rodičia prespať v nemocnici, byť dlhšie počas dňa s dieťaťom a nemusia hradiť náklady za ubytovanie v hoteloch. Tie si často najmä u dlhodobo hospitalizovaných detí nemôžu dovoliť – najmä u onkologicky chorých detí,“ pokračuje MUDr. Vetrák.

Zrekonštruované priestory v nemocnici Banskej Bystrici.
Zrekonštruované priestory v nemocnici Banskej Bystrici. Foto: RMHC

RMHC vynovuje v partnerských nemocniciach izby a oddychové zóny a zabezpečuje moderné prístroje, aby sa pacienti na detských oddeleniach a ich rodičia cítili čo najpríjemnejšie. Priestory sú navrhnuté tak, aby čo najviac pripomínali domov a rodičia mohli byť deťom čo najbližšie. „Pokiaľ je dieťa v priestoroch, kde sú veselé farby, obrázky, hračky, prípadne TV s rozprávkami, nepociťuje až tak stres z hospitalizácie. Pozornosť mu odpútavame na pozitívne vnemy a dieťa zabúda alebo minimalizuje negatívne zážitky z nemocnice,“ vysvetlil dlhoročný detský lekár. Nové zariadenie, ako napríklad prenosný ultrazvuk či rozšírenie sonografu, zase pomáhajú zrýchliť zdravotnú starostlivosť a diagnostiku a znížiť tak tlak, ktorý môžu deti počas vyšetrení pociťovať.

Či dnes alebo pred tridsiatimi rokmi, mama a otec sú pre malé deti celý svet. Prítomnosť milovanej osoby ich uisťuje, že sú v bezpečí, a môžu sa tak pokojne sústrediť na to najdôležitejšie – aby sa zotavili a vrátili sa čo najrýchlejšie domov.

Charitatívna zbierka Ručičky
Charitatívna zbierka Ručičky Foto: RMHC

Priložiť ruku k dielu môžete aj vy

Tento rok charitatívna akcia známa pod názvom Ručičky dosiahla v poradí druhý najlepší zbierkový výsledok. Zákazníci reštaurácii McDonald’s podali pomocnú ruku hospitalizovaným deťom v slovenských nemocniciach a ich rodinám, a vyzbierali kúpou samolepiek v tvare detskej ručičky sumu 67 524 eur. Celý finančný výťažok bude použitý na rekonštrukciu priestorov na detských oddeleniach v 4 slovenských nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine či Košiciach prostredníctvom aktivít neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities

Ak by ste chceli podporiť najmenších pacientov aj naďalej, môžete tak urobiť cez ďalšiu plánovanú charitatívnu aktivitu McHappy Day, či zaokrúhlením sumy za objednávku v reštauráciách McDonald’s na celom Slovensku.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…