Zachránil galaxiu, našiel archu aj svätý grál. Nestarnúci Harrison Ford oslavuje neuveriteľné jubileum
TASR
TASR

Zachránil galaxiu, našiel archu aj svätý grál. Nestarnúci Harrison Ford oslavuje neuveriteľné jubileum

Medzi hviezdy Hollywoodu sa zaradil vďaka úlohe Hana Sola z filmového trháku Hviezdne vojny a s jeho menom je spätá aj postava dobrodruha Indianu Jonesa. Charizmatický a stále aktívny americký herec sa dnes, 13. júla dožíva 80 rokov.

Charizmatický a stále aktívny americký herec sa dnes, 13. júla dožíva 80 rokov. — Foto: Profimedia

Harrison Ford sa narodil 13. júla 1942 v americkom meste Chicago. Od roku 1960 študoval filozofiu a angličtinu na Ripon College vo Wisconsine, kde navštevoval aj dramatický kurz. Napokon však školu zanechal a rozhodol sa presadiť v umeleckej oblasti. Popri prvých hereckých skúsenostiach ho živilo najmä povolanie tesára.

Od pretekára po vesmírneho pašeráka

Výraznejšie na seba upozornil úlohou pouličného pretekára v snímke Americké graffiti (American Graffiti, 1973) od režiséra Georgea Lucasa. Tento slávny americký filmový tvorca mu dal príležitosť aj v kultovej sci-fi filmovej ságe s názvom Hviezdne vojny (Star Wars). Diváci si ho môžu pamätať ako medziplanetárneho pilota, pašeráka a rebelského bojovníka Hana Sola, ktorý bol súčasťou dielov Hviezdne vojny: Epizóda IV - Nová nádej (Star Wars: Episode IV - A New Hope, 1977), Hviezdne vojny: Epizóda V - Impérium vracia úder (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back, 1980) a Hviezdne vojny: Epizóda VI - Návrat Jediho (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi, 1983).

Charizmatický herec si slávu upevnil aj vojnovými drámami Oddiel 10 z Navarone (Force 10 from Navarone, 1978) či Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979). Ford na seba výrazne upútal v úlohe odvážneho archeológa Indianu Jonesa, do ktorej ho obsadil Steven Spielberg. V roku 1981 sa objavil v prvej časti populárnej série Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) a archeológa stvárnil aj v ďalších pokračovaniach Indiana Jones a Chrám skazy (Indiana Jones and the Temple of Doom, 1984), Indiana Jones: Posledná krížová výprava (Indiana Jones and the Last Crusade, 1989) a Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, 2008).

Hviezda pochmúrneho sci-fi thrilleru

V roku 1982 bol Ford súčasťou známeho pochmúrneho sci-fi thrilleru Blade Runner a do kože detektíva z oddelenia vrážd sa prevtelil vo filme Svedok (Witness, 1985). Za výkon v tejto kriminálnej dráme bol nominovaný na Oscara aj Zlatý Glóbus. Svoj repertoár rozšíril aj snímkami Pobrežie moskytov (The Mosquito Coast, 1986), Podnikavé dievča (Working Girl, 1988) alebo Buldog (Frantic, 1988).

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…