Dobré noviny
FOTO: Ľudské oko ešte nič také nevidelo. Superteleskop za miliardy ukázal prvú fotografiu raného vesmíru
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

FOTO: Ľudské oko ešte nič také nevidelo. Superteleskop za miliardy ukázal prvú fotografiu raného vesmíru

— Foto: NASA

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba stál desať miliárd dolárov a vyvíjali ho desaťročia.

Vedci po celom svete sú v slzách. Superprístroj za neuveriteľné peniaze, ktorý pred niekoľkými mesiacmi úspešne odštartoval zo Zeme a teraz sa pevne usadil hlboko vo vesmíre, poslal na zem prvú plnohodnotnú fotografiu. A nie hocijakú.

Odhalil ju samotný prezident

Teleskop Jamesa Webba je prístroj, ktorý môže podľa časti vedeckej obce prvý raz nájsť skutočných mimozemšťanov. Mal by totiž dokázať odhaliť umelé svetlá na povrchu blízkych exoplanét, prípadne zanalyzovať atmosféru tých vzdialenejších. Bude však skúmať mnoho iných vecí.

Vo vesmíre sa musel najprv dokonale nastaviť, čo sa podarilo a teraz začína konečne pracovať. Prvú plnohodnotnú fotografiu odhalil svetovej verejnosti samotný prezident Spojených štátov Joe Biden. Ukazuje "najhlbší a najostrejší obraz" ranného vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hvezdarna.brno/posts/pfbid02imUapzXMp5YtmWVWV9dQYh2dUMMcwzn2YW9x91iu2STYVftfEZB9K4LREotKfgkol

Pohľad na obdobie krátko po vzniku vesmíru

Prvý farebný záber teleskopu zachytáva tisícky vesmírnych galaxií. "Tento teleskop je jedným z najväčších technických úspechov ľudstva," vyhlásil Biden na tlačovej konferencii. Tento záber známy ako "hlboké pole" zachytáva množstvo hviezd, pričom v jeho popredí sa nachádzajú obrovské galaxie a z pozadia na niektorých miestach presvitajú i sotva badateľné a veľmi vzdialené galaxie.

V popredí záberu sa nachádza zhluk galaxií označovaný ako SMACS 0723, ktorý funguje ako "gravitačná šošovka" skresľujúca priestor, vďaka čomu je možné zosilniť svetlo prichádzajúce zo vzdialenejších galaxií nachádzajúcich sa za týmto zhlukom, vysvetľuje Reuters. Ide o najvzdialenejší pohľad do vesmíru z hľadiska vzdialenosti i času, keďže zachytáva obdobie krátko po vzniku vesmíru a zároveň i jeho okraj.

Štyrikrát ďalej ako Mesiac

Gigantická raketa Ariane 5 vyniesla ďalekohľad Jamesa Webba zo Zeme z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane priamo na Vianoce. Potom ho čakala ďaleká cesta hlboko do vesmíru - do bodu vzdialeného štyrikrát tak ďaleko ako Mesiac. Superprístroj, ktorý dokáže viac, ako hocijaký teleskop pred ním, pripravovali desaťročia a celkovo stál neuveriteľných 10 miliárd dolárov. 

Na vysokú cenu ale sľubuje to najlepšie ovocie - nielenže by mal odhaliť, ako vesmír vyzeral pri svojom zrode pred takmer 14 miliardami rokov, mohol by konečne nájsť aj život na iných planétach.

Zrkadlá veľké ako tenisový kurt

Webbov ďalekohľad mal už dávno nahradiť ikonický Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale jeho vývoj bol mimoriadne zložitý. 

Ďalekohľad sa skladá zo zrkadla veľkého ako tenisový kurt, ktoré pozostáva z 18 hexagonálnych menších zrkadiel vyrobených z berýlia. Ich presnosť sa meria v atómoch. Webbov teleskop sleduje vesmír v infračervenom spektre a dovidí oveľa ďalej, ako jeho prechodca.

Už ste čítali?