Moje telo, moja voľba. Tieto známe ženy otvorene prehovorili o tom, prečo sa rozhodli pre potrat
Simona Gálová
Simona Gálová

Moje telo, moja voľba. Tieto známe ženy otvorene prehovorili o tom, prečo sa rozhodli pre potrat

Bola to moja voľba a bola to pre mňa absolútne správna voľba, hovoria známe tváre, ktoré sa rozhodli pre potrat.

Herečka Alyssa Milano / Herečka Amber Tamblyn — Foto: Instagram - @milano_alyssa; @amberrosetamblyn

Päťdesiat rokov platilo v Spojených štátoch zlomové rozhodnutie, ktoré zaručovalo všetkým ženám právo ísť na interrupciu. Najvyšší súd USA len pred niekoľkými dňami zrušil toto prelomové rozhodnutie z roku 1973 a rozhodnutie o potratoch je teraz na jednotlivých amerických štátoch. Mnoho z nich už zaviedlo zákazy či rôzne obmedzenia. Vlna protestov proti zrušeniu legalizácie potratov v amerických uliciach neutícha a k protestujúcim sa pridávajú aj známe osobnosti. Mnohé z nich otvorene prehovorili o ich vlastných dôvodoch, prečo podstúpili potrat. Toto sú ich príbehy.

Herečka Whoopi Goldberg

Obľúbená herečka v knihe „The Choices We Made“ od Angely Bonavogliovej otvorene prehovorila o svojom potrate, ktorý podstúpila ako 14-ročná tínedžerka. „Nikomu som o tom nepovedala. Spanikárila som,“ priznala herečka, ktorá sa pokúšala o potrat rôznymi nebezpečnými metódami. Sedela v horúcej vode, vypila zvláštnu zmes plnú chemikálií.

„V tej chvíli som sa viac bála, že budem musieť niekomu vysvetľovať, čo sa deje, ako ísť do parku s vešiakom, čo som nakoniec aj urobila,“ spomínala Goldbergová, ktorá nakoniec potrat vykonala sama obyčajným vešiakom na oblečenie. Herečka svoju skúsenosť vyrozprávala preto, aby nemusel nikto zažiť rovnaký scenár a aby mal každý právo na bezpečný potrat.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MyFavoriteMovieAndTvStarsByPascal/photos/bc.AbrBYPeUGpDKTMfMz3mJ2XZgfV1da8f_ZHmnClkol-g4JHk3n4lwFaukR2Nvz59AZTmC06FaBPnB0_1S3j0jatENDb6D6jxpwOVbbhtTLuGZaK1qy4pWbGAK3X1WrjzY_Up-ag3jpx_lcJojO9d1QYsF/1636468629713658/?opaqueCursor=AbrTJgogAw-iw3iO1Vjp0GbVBtUUVXmpGmsweSyWuE6POWpwJy7VkklTGrGfFxUoUr6mGOUvGEONNfqFGEXhzjVz_ptP78DWEkICdu9mOCzySw3k6iQ9EVFHzQQsV-lJ75mCVJwhrUPotAX6F3yGXb6KWfyeSPwbj6RjwZnjrlOa0y3QhbtWTdCRyzpOMezDab0xB9mc4zqoPUh-uEIcFdjZmrrc-F9wKRdU8QaWgNFcNBDuW4ISNdG-jZ6BGaNaPcYxVyjEpsfw5Bnjkd2PpcPxpMJLr05cIXBZe6BrCPXNK1DkfyV2z1F2ZipgFzujVzcTUYZPwwbVr9NQtu6HbwdOKkdRwQAj0mHgLDde0x54Kz4GWsf-GQ_r7GyHbjWL-GhALmLPyk1RlUAlLtqrcDHLXOoS4Kv1mzereEAbwKeVpasct2Km1k5vfZ0F8K54pWWAKzUHXziC-nXHJJSzZLATj5kopG6m36tMSMlPjiAmqDABWjHJx_jlgmJNlARyAELjFldya5vL8C2XezYQkwuUnDmuCQOPgsqyDKgpgKNDPBxpP1_RlFolI48RdmOhwUTHDCOna36HTPmbWnVDAbMPr4_aBEXU1ZpvDmKLX7V-31eHcEAYQ4ZVbTixotlft052aYLAq4b4AtvLAGZAIeEUkq-MOzzeFKb0aWYpGJPUV8x6xbEnCWslyK2HbLSn_EU

Speváčka Nicki Minaj

Rappová speváčka otehotnela na strednej škole. „Myslela som si, že zomriem. Bola som len tínedžerka. Bola to tá najťažšia vec, ktorou som kedy prešla,“ spomínala Minaj, ktorá priznala, že ju skúsenosť s potratom prenasleduje dodnes, no vie, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké urobila.

„Nebola som pripravená,“ povedala. „Nemal som dieťaťu čo ponúknuť. Sama som bola dieťa,“ priznala speváčka, ktorá dodala, že pre niektoré ženy je interrupcia bolestivým rozhodnutím, pre iných to môže byť jednoduché. V každom prípade by mala mať žena podľa nej právo na bezpečný, legálny a dostupný potrat.

Herečka Uma Thurman

V septembri 2021 Uma Thurman zverejnila esej v The Washington Post, kde podrobne opísala potrat, ktorý podstúpila ako 15-ročná. „Svoju hereckú kariéru som začala v 15. rokoch, pričom som pracovala v prostredí, kde som bola často jediným dieťaťom v miestnosti,“ napísala hviezda filmu Pulp Fiction. „V mojich tínedžerských rokoch ma oplodnil oveľa starší muž. Žila som v Európe, ďaleko od rodiny a chystala som sa začať pracovať. Nemala som nič,“ vysvetlila.

Thurman, ktorá bola v tom čase len na začiatku svojej kariéry, povedala o tehotenstve svojej rodine a spoločne sa zhodli na tom, že podstúpi potrat. „Vedela som, že ukončenie tehotenstva je správna voľba, napriek tomu bolo moje srdce zlomené. Vtedy mi to spôsobilo trápenie, ale bola to cesta k životu plnému radosti a lásky, ktorý som zažila“ dodala.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…