Rebecca zo Šamorína je zázračné dievča, ktoré márne hľadá vo svete konkurenciu. Všetko vie vypočítať z hlavy
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Rebecca zo Šamorína je zázračné dievča, ktoré márne hľadá vo svete konkurenciu. Všetko vie vypočítať z hlavy

Rebecca Meszárosová žne úspechy na medzinárodných súťažiach po celom svete.

— Foto: Facebook Mentálna Aritmetika KID Genius

Hoci by si mohla pomáhať kalkulačkou, nepotrebuje ho. Talentovaná Rebecca zo Šamorína vie aj bez nej rýchlo sčítať, odčítať, násobiť či deliť a svojím netradičným talentom postupne dobíja svet. 16-ročnej matematičke učarovala mentálna aritmetika, disciplína, v ktorej na Slovensku nenašla konkurenciu.

Vedela čítať, písať aj počítať

„Keď išla do školy, vedela čítať, písať aj počítať. To som však nevidela ako výhodu, lebo nie všetky učiteľky sú na takéto deti pripravené,“ spomína si mamička Miriam, ktorá je zhodou okolností učiteľkou matematiky. Rebecca bola podľa nej už od detstva nesmierne húževnatá a usilovná a vždy presne vedela, čo chce. Aj túto záľubu si našla sama. „Keď sa hlásila do bratislavskej školy mentálnej aritmetiky, bola vekovo na hranici, mala už 13 rokov, ale vzali ju a po pár mesiacoch nám riaditeľ povedal, že jednotkou na celom Slovensku,“ zaspomínala si pred dvoma rokmi Miriam.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/mentalnaritmetikakidgenius/posts/pfbid0Cj2HFekdqKTjuKyxL9wD4ywb3Bj2Dmm9ZhyWLMjS7tH381inBTyfRCg9fNWi6wtkl

Po necelom roku príprav sa v júni 2019 zúčastnila svojej prvej medzinárodnej olympiády v Belehrade, kde sa talentovanej Slovenke podarilo poraziť 1 200 účastníkov z celého sveta. Neskôr sa dokonca objavila v populárnej šou Amerika má talent, no momentálne sa väčšiny súťaží zúčastňuje online, keďže cestovanie je finančne aj časovo náročné.

Po svete vyhráva súťaže

Mladá matematička opisuje, že každá súťaž je veľmi individuálna, no spravidla trvá celý deň. „Celý priebeh je nahrávaný a zaznamenávaný. Princípom je správne vypočítať za určený čas čo najviac príkladov,“ vysvetľuje Rebecca a dodáva, že za ľahšie príklady je menej bodov.

„Prvého júna sa konala medzinárodná súťaž v Egypte, už sme mali zbalené kufre, ale pre moje zdravotné problémy sme museli cestu na poslednú chvíľu zrušiť. Rebecce však povolili pripojiť sa k súťaži online,“ uviedla Miriam. Keďže Rebecca nemala problém poradiť si aj s náročnejšími príkladmi ešte rýchlejšie ako jej súperi, opäť zvíťazila.

Napriek tomu, že si víťazstvo poriadne užila, nepoľavuje. Už v auguste ju čaká olympiáda v Kazachstane, v septembri sa predstaví na semifinále ďalšej súťaže v Indii a v októbri bude súťažiť na Taiwane.

Mentálna aritmetika predstavuje tradičnú disciplínu pochádzajúca z Východnej Ázie, na ktorej sa dlhé roky podieľali psychológovia, pedagógovia a iní experti z oblasti vzdelávania. Zakladá sa na používaní starovekého počítadla abakusuvizualizáciou ktorého sa dosahuje výnimočne rýchle počítanie. Vedecké výskumy preukázali, že mentálne počítanie predstavuje najlepší tréning pre mozog a tak patrí medzi populárnu metódu vyučovania a rozvíjania kognitívnych schopností detí.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…