Dobré noviny
Odborníci radia, čo robiť v extrémnych horúčavách: Teplotu v interiéri musíte stlačiť pod túto hranicu
TASR
TASR

Odborníci radia, čo robiť v extrémnych horúčavách: Teplotu v interiéri musíte stlačiť pod túto hranicu

— Foto: TASR

Teplota cez deň by vo vnútri nemala presahovať 32 stupňov a v noci by ste nemali mať doma teplejšie ako 24 stupňov.

Počas horúčav je dôležité regulovať teplotu v miestnosti, a to obzvlášť v prítomností detí, seniorov a chronicky chorých. Pomôže klimatizácia, vetranie či tienenie. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva SR. Upozorňuje, že vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie ako zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie.

1. Vetranie

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ÚVZ vetranie. Odporúča vetrať v noci alebo skoro ráno, pred prehrievaním miestností pomôže tienenie roletami alebo žalúziami. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 stupňov Celzia počas dňa, v noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia.

2. Ventilátory a elektrina

Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Úrad radí tiež odpojiť elektrické zariadenia, ktorých používanie nie je nevyhnutné. "Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môže tak dochádzať k zohrievaniu vzduchu v interiéri," vysvetlila vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková.

3. Klimatizácia

Úrad tiež pripomína, že pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. "Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia," doplnil ÚVZ. Nesprávne používaná klimatizácia môže hlavne pri dlhých cestách uškodiť aj v aute, preto ÚVZ odporúča klimatizáciu časovo regulovať na desať až 15 minút za hodinu.

Pekelne teplý stred týždňa

Na juhu Slovenska môže teplota v stredu v popoludňajších hodinách dosiahnuť až 37 stupňov Celzia. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý konkretizuje napríklad okresy Komárno, Levice, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, ale i Košice, Michalovce, Trebišov či Sobrance.

S výnimkou regiónu Vysokých Tatier bude v stredu medzi 14.00 h až 18.00 h platiť výstraha pred horúčavami na celom území SR. V južnej polovici krajiny to bude zvýšená výstraha druhého stupňa s očakávanými popoludňajšími teplotami 35 až 36, niekde i 37 stupňov Celzia. V severných okresoch, v ktorých bude platiť výstraha pred horúčavami prvého stupňa, očakávajú meteorológovia najvyššie teploty na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia.

Ešte teplejšie má byť vo štvrtok, posledný júnový deň má na juhu vystúpiť teplota až na 38 stupňov Celzia.

Už ste čítali?