Nechcete superjachtu po ruskom oligarchovi? Sú na nej bazény, posilňovňa i kino a teraz je na predaj
TASR
TASR

Nechcete superjachtu po ruskom oligarchovi? Sú na nej bazény, posilňovňa i kino a teraz je na predaj

Najvyšší súd Gibraltáru v rozhodnutí zo 14. júna, ktoré bolo zverejnené v pondelok, nariadil predaj jachty v aukcii "za najvyššiu možnú cenu".

— Foto: YouTube/eSysman SuperYachts a YU/gibraltaryyachting

Gibraltársky súd nariadil predaj superjachty ruského oligarchu Dmitrija Pumpianského zhabanej na základe sankcií uvalených na Moskvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Úrady britskej enklávy na juhu Španielska zadržali 72-metrové plavidlo MV Axioma na základe sťažnosti podanej americkou bankou JP Morgan.

Je na sankčnom zozname

Táto banka v decembri roku 2021 poskytla pôžičku vo výške 20,5 milióna eur spoločnosti registrovanej na Britských Panenských ostrovoch, ktorej akcionárom bola cyperská firma vlastnená Pumpianským.

Oligarcha Pumpianskij bol donedávna predsedom predstavenstva spoločnosti TMK na výrobcu oceľových rúr a od marca je na zozname fyzických a právnických osôb, na ktoré Británia uvalila sankcie v dôsledku vojny na Ukrajine.

Banka JP Morgan považovala zaradenie Pumpianského na sankčný zoznam za porušenie úverovej zmluvy, pretože to viedlo k zmrazeniu jeho aktív.

Banka preto požiadala gibraltárske úrady, aby zhabali jachtu plaviacu sa pod maltskou vlajkou - bola totiž uvedená ako jedna zo záruk za úver. Banka súčasne požiadala o predaj lode na splatenie úveru.

Predaj za najvyššiu možnú cenu

Najvyšší súd Gibraltáru v rozhodnutí zo 14. júna, ktoré bolo zverejnené v pondelok, nariadil predaj jachty v aukcii "za najvyššiu možnú cenu". Pumpianskij je aj na sankčnom zozname, ktorý EÚ vedie a rozširuje od útoku Ruska na Ukrajinu.

Za jeden z dôvodov zaradenia Pumpianského na zoznam označila EÚ jeho prítomnosť na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa konalo 24. februára a kde ruský prezident obhajoval útok na Ukrajinu a hovoril o ekonomických problémoch, ktoré by mohli nasledovať.

Pumpianskij, označovaný za miliardára, následne prestal byť konečným užívateľom výhod spoločnosti TMK, kde vlastnil viac ako 90 percent akcií, a vzdal sa postu v jej predstavenstve.

Luxus pre desiatky hostí

Agentúra AFP pripomenula, že ruským oligarchom prepojením s ruským vedením zhabali jachty aj úrady v Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Podľa AFP sa tak stalo v rámci úsilia vyvinúť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Axioma bola postavená v roku 2013 a na palube môže mať 22 hostí a členov posádky, uvádza portál SuperYachtFan. Na jachte sú dva veľké bazény, posilňovňa a kino.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…