Dobré noviny
Štýlovo oblečené za pár eur. Vďaka týmto siedmim zlepšovákom neutrpí váš imidž, peňaženka a ani planéta
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Štýlovo oblečené za pár eur. Vďaka týmto siedmim zlepšovákom neutrpí váš imidž, peňaženka a ani planéta

Katka Hutyrová z Nosene a environmentalistka Ľubica Vargová úprimne priznali, že za nové kúsky oblečenia boli kedysi schopné minúť celú výplatu. Záľuby v móde sa nevzdali, no prehodnotili k nej svoj postoj.
Katka Hutyrová z Nosene a environmentalistka Ľubica Vargová úprimne priznali, že za nové kúsky oblečenia boli kedysi schopné minúť celú výplatu. Záľuby v móde sa nevzdali, no prehodnotili k nej svoj postoj. — Foto: NOSENE

Na Slovensku sa vyhodia tisícky ton oblečenia a textilu.

Osviežená garderóba bez nákupného ošiaľu

4. Radšej lokálne - oblečenie a topánky vyrobené v Európe, ideálne na Slovensku, majú podstatne nižšiu uhlíkovú stopu. Navyše nehrozí, že pri ich výrobe vykorisťovali ženy či deti. Vyššiu cenu takého kúska zväčša vynahradí dlhšia životnosť.

5. O kvalite hovoria švy a tiež cena – ekologicky aj ekonomicky zmýšľajúci človek uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Katka Hutyrová sa pozerá na rovnosť švov na oblečení a novým tričkám za dve eurá nedôveruje. Dáva si tiež záležať na tom, aby sa jej kúsok vďaka materiálu a strihu príjemne nosil.

6. Pozor na instantné šťastie – vzdajme sa nakupovania pre vylepšenie nálady. Ekonomickejšie je plánovanie. Ľubica Vargová má jednoduchú stratégiu: „Spíšem si požiadavky na nový kúsok. Ak ho nenájdem, nekúpim si nič. Vchádzam do obchodu, alebo si otváram e-shop s jasnou predstavou, čo potrebujem.“

7. S trendami opatrne – udržateľnosť tkvie v tom, že jeden kúsok oblečenia dokážeme nosiť 2 – 3 roky. Neriadila by som sa tým, čo je hitom sezóny alebo výstrelok roka. To je väčšinou to, čo končí na skládkach,“ dodáva Katka Hutyrová.

Ikony štýlu a elegancie, herečka Helen Mirren, či zbožňovaná Julia Roberts sa netaja tým, že často nakupujú a nosia oblečenie z druhej ruky. Na second handoch nevidia nič zlé. Foto: INSTAGRAM/Helen Mirren, Julia Roberts

 

Čakajú nás poplatky za vyhodený textil

Od budúceho roka by sme mali triediť na Slovensku aj textil. Stále nie je jasné, akou formou bude zber prebiehať. Ľubica Vargová si myslí, že ďalší farebný kontajner by bol luxus: „Z domácností už vyraďujeme textil na darovanie. Ten dnes zbierajú do kontajnerov občianske združenia i charity a netvoríme ho priebežne.“ Postupne vzniká nepoužiteľný textilný odpad (textilné odrezky, staré utierky či deravé závesy), ktorý končí v komunálnom odpade.

„Potenciál vidím v spätnom zbere oblečenia, v predajniach odevov či v kontajneroch, ktoré už dnes bývajú pri niektorých obchodných domoch,“ naznačuje environmentalistka Ľubica Vargová, ako by mohol zber textilného odpadu u nás vyzerať. Foto: L. Vargova, Ekocharita

Máme rok, maximálne dva na to, aby sme vymysleli efektívny spôsob, ako tieto dva druhy odpadu zbierať s tým, aby boli už roztriedené. Hovorí sa tiež o zavádzaní poplatku za vyhodený textil. Environmentálna konzultantka zo spoločnosti NATUR-PACK, Ľubica Vargová sa domnieva, že v praxi ho výrobcovia nechajú zaplatiť zákazníkom. Jednoducho ho pripočítajú k cene výrobku. „Vo Francúzsku, kde je zavedená rozšírená zodpovednosť výrobcov na textil a zároveň aj ekomodulácia, je tento poplatok napríklad vo výške 0,12 až 4,48 € za kus,“ uvádza príklad zo zahraničia.

Produkujeme príliš veľa textilného odpadu. Jedným z riešení je aj rozvážnejšie nakupovanie oblečenia. Foto: PEXELS/A.Piacquadio, A. Beliaikin

Upcycling ako maľovaný

„Prichádzame o úctu k veciam, lebo sú lacné. Skrz lacné veci strácame úctu k sebe, prostrediu a životu. Postrádame kritické myslenie a nepoznáme mieru,“ vystihla v myšlienke na svojom Instagrame ničivosť rýchlej módy vyštudovaná ekonómka Romana Elischerová. Po vysokej škole sa pustila do podnikania s ručne maľovanými personalizovanými rifľovými bundami. Postupne upustila od kupovania nových búnd a začala maľovať na tie zo second-handov. Záľuba a biznis v jednom ju postupne priviedli k tomu, že sa hlbšie zamýšľala nad ďalšími ekologickými problémami. Na sociálnych sieťach dokonca v tomto smere rozpútala zaujímavú kampaň. V súčasnosti pracuje pre mestský podnik OLO ako špecialistka na sociálne siete a ich obsah. Vo voľnom čase stále maľuje na rifľové bundy.

Romana zvolila naozaj zaujímavý spôsob upcyclingu. Ručne maľuje na odložené rifľové bundy vďaka čomu vznikajú originálne kúsky. Foto: INSTAGRAM/deal.with.nature_romi.elischer

Kontajner problém nerieši

Pri skladbe šatníka je dobre poznať samú seba a vedieť, čo mi sedí, čo vynosím pri svojom životnom štýle. „Ak som raz športový typ a nakúpim si blúzky, ktoré nevynosím, je jedno z akého sú zdroja. Ekologické to nebude,“ vysvetľuje Katka Hutyrová zásady, ktorých by sme sa pri výbere oblečenia mali tvrdohlavo držať. Najekologickejšie je totiž nevyrábať zbytočne textilný odpad. S tým máme veľký problém. Juraj Kunák z Ekocharity odhaduje, že ročne vyprodukujeme na Slovensku až 75 tisíc ton textilného odpadu.  „Otázka je, čo chceme robiť s masou oblečenia? Odbyt na opätovné použitie, ale aj na nepoužiteľný textil je totiž veľmi limitovaný,“ hovorí Juraj Kunák z Ekocharity. S miernym optimizmom dokážeme 10-tisíc ton použiteľného oblečenia vrátiť do obehu. Znova si ho oblečú ľudia u nás alebo v zahraničí. Ďalších 10-tisíc ton nepoužiteľného textilného odpadu dokáže slovenská firma premeniť na stavebný materiál, konkrétne na kvalitnú tepelnú izoláciu či izoláciu na populárne zelené strechy. „Netušíme však, čo robiť s vyše 50-tisíc tonami textilného odpadu,“ konštatuje Juraj Kunák. Tie u nás s najväčšou pravdepodobnosťou končia na skládkach a v spaľovniach.

„Textil u nás končí v komunálnom odpade. Časť dávajú ľudia do zberných kontajnerov,“ konštatuje Katka Hutyrová. Foto: NOSENE

Hory oblečenia na afrických sekáčoch

Second hand trhy v africkej Keni dobre pozná Slovenka Klaudia Brežná. Do tejto krajiny ju s rodinou priviedla práca na rozvojových projektoch pre britskú vládu. Oblečenie z druhej ruky považuje za prijateľnejšie. Upozorňuje však, že prebytky oblečenia z bohatého Západu sa v Afrike kopia už veľmi dlho. Spôsobuje to v týchto krajinách vážne ekologické problémy. Hory bezcenného textilu na skládkach nie sú jediným problémom. „Obchodovanie s použitým oblečením z bohatších krajín navyše pochovalo lokálny textilný priemysel,“ vysvetľuje Klaudia. Vo viacerých afrických krajinách zanikli alebo sa výrazne zmenšili miestne textilné fabriky a krajčíri už nešijú oblečenie, len ho upravujú a opravujú. Za čo sú podstatne nižšie mzdy.  

Klaudia Brežná v sekáčoch v kenskom Nairobi objavila desiatky štýlových šiat, ktoré v rámci svojho charitatívneho projektu neskôr vydražila, aby pomohla skupine miestnych žien. Foto: K. Brežná

Vyhadzovanie a triedenie textilu

Na Slovensku pôsobí iba zopár firiem, ktoré zbierajú a triedia textil, ďalej s ním obchodujú, alebo ho posúvajú do sociálne slabších komunít. Ekocharita bola prvou z nich. Jej konateľ Juraj Kunák tvrdí, že sa zameriavajú na použiteľné oblečenie, ktoré sa však nedá zbierať všade na Slovensku: „Zrušili sme zber v Leviciach alebo v Partizánskom, Bánovciach či Ružomberku a ďalších mestách. Ľudia tam totiž do kontajnerov nevhadzovali použiteľný textil. Končil tam dokonca komunálny odpad, ktorý úplne znehodnotil čisté opraté oblečenie, ktoré darovali iní.“

Ekocharita triedi vyzbierané oblečenie do takmer 50-tich kategórií podľa kvality, sezónnosti, pohlavia a podobne. Ročne vyzbierajú a roztriedia 3000 ton textilu. Náklady na zber a triedenie pokrývajú z vlastných zdrojov. Foto: Ekocharita

Väčšinu kontajnerov si Ekocharita nechala v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Najčastejšie do nich ľudia vhadzujú ženské a detské oblečenie lacnejších značiek alebo z fast fashion reťazcov. Ekocharita spolupracuje aj s obcami pri organizovaných zbierkach darovaného oblečenia, keď si obyvatelia raz za sezónu upracú skrine a potrebujú sa ekologicky zbaviť nepotrebného textilu. Tento spôsob je, mimochodom, jednou z možností, ako by sa u nás mohol v blízkej budúcnosti textilný odpad triediť a zbierať.

Článok bol pripravený v spolupráci s OZV NATUR-PACK.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?