Štýlovo oblečené za pár eur. Vďaka týmto siedmim zlepšovákom neutrpí váš imidž, peňaženka a ani planéta
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Štýlovo oblečené za pár eur. Vďaka týmto siedmim zlepšovákom neutrpí váš imidž, peňaženka a ani planéta

Na Slovensku sa vyhodia tisícky ton oblečenia a textilu.

Katka Hutyrová z Nosene a environmentalistka Ľubica Vargová úprimne priznali, že za nové kúsky oblečenia boli kedysi schopné minúť celú výplatu. Záľuby v móde sa nevzdali, no prehodnotili k nej svoj postoj. — Foto: NOSENE

Vieme, aký osud čaká vaše vyhodené tričko. V ideálnom prípade ho bude ešte niekto na Slovensku alebo v Afrike nosiť. Môže tiež skončiť ako izolácia zelených striech. V horšom prípade poputuje do spaľovne alebo na skládku, skončia takto tisícky ton vecí. Produkovať menej textilného odpadu by sa nám rozhodne oplatilo.

„Človek premýšľajúci o móde, z morálneho aj ekologického hľadiska, sa obliekaniu venuje dôslednejšie ako impulzívny nákupný maniak, ktorý si oblečením zlepšuje náladu,“ hovorí environmentalistka Ľubica Vargová. Foto: Ľ. Vargova, NOSENE

Zmenili postoj k móde

Žiť v súlade so životným prostredím a šetrnejšie neznamená, že musí trpieť náš zovňajšok. „Aj to, čo nosíme, formuje našu osobnosť a veľa tým navonok o sebe hovoríme ,“ tvrdí Katka Hutyrová, ktorá na Slovensku vymyslela a zrealizovala koncept obľúbeného voňavého second handu Nosene.

Spočiatku u nás obchody s použitým textilom nemali dobrú povesť. „Oblečenie tam páchne a chodia tam iba chudobnejší,“ šepkalo sa. Ceny v týchto obchodoch však boli bezkonkurenčné a pri troche trpezlivosti sa vždy dali objaviť dobré kúsky. Napokon tam chodili aj tí, čo najviac hundrali. Oblečením z druhej ruky nepohrdne ani environmentálna konzultantka spoločnosti NATUR-PACK, Ľubica Vargová. Tá má pritom k móde veľmi vrúcny vzťah. Rada hľadám inšpiráciu, napríklad aj na často ekológmi kritizovanom podujatí Fashion Week. Veď módna prehliadka neznamená, že si musím hneď niečo kúpiť. Je to zdroj nového pohľadu, nových kombinácií,“ hovorí Ľubica.  

V obchodíku Nosene je radosť nakupovať veci z druhej ruky. Sú voňavé a pekne vystavené. Svoj sortiment Nosene rozširuje na módne doplnky a bytový textil. Foto: NOSENE

Osviežená garderóba bez nákupného ošiaľu

Sedem tipov od zakladateľky štýlového sekáča a environmentálnej konzultantky ako radostne, ekonomicky a ekologicky obmieňať šatník:

1.  Koľko vešiakov, toľko kusov oblečenia – s týmto heslom sa dá predísť prepchatej neprehľadnej skrini. Ak niečo donesiem do svojho šatníka a nemám tam voľné miesto, tak niečo z neho musí ísť von,” hovorí nekompromisne Katka Hutyrová z Nosene.

2. Vymeň „ležiaky“ zo skrine s kamoškami – výborný nápad, ako si obnoviť šatstvo za nula eur. Ľubica Vargová sa na občasnej výmene tašky s oblečením dohodla s kolegyňou, ktorá nosí rovnakú veľkosť ako ona. „Keď vytrieďujem oblečenie pre konkrétneho človeka, som ochotnejšia sa vzdať šiat z kategórie „To nevyradím, to sa ešte hodí“," dodáva environmentalistka Ľubica.

3. Kapsulový šatník – jeho zásada je jednoduchá. Vyberáme si kúsky, ktoré dokážeme medzi sebou ľahko kombinovať. Niekoľko násobne nám tým, aj pri štíhlejšej garderóbe, narastie počet outfitov.  

Katka Hutyrová si svoj šatník vyskladala z asi 85 kúskov. Sú v nich zahrnuté aj sezóne veci, ktoré odložila do krabíc. Foto: NOSENE

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…