Dobré noviny
Hlas mamy či dedka sa vám môže prihovárať aj potom, ako navždy odišli. Predstavili novinku ako zo sci-fi filmu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Hlas mamy či dedka sa vám môže prihovárať aj potom, ako navždy odišli. Predstavili novinku ako zo sci-fi filmu

— Foto: Unsplash

Technológia sľubuje schopnosť udržať spomienky napodobňovaním hlasu kohokoľvek, koho počuje.

Doba pokročila a v telefónoch, ale aj na poličkách v izbách domácností sa nám objavili „inteligentní kamaráti“, ktorí plnia naše priania. Hlasoví asistenti za nás zistia počasie, postarajú sa o osvetlenie, no v prípade potreby nás dokážu vystriedať aj pri čítaní rozprávky na dobrú noc. Populárna Alexa od spoločnosti Amazon však mieri ešte ďalej. Hlasový asistent by čoskoro mohol prehovoriť hlasmi tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Rozprávku prečítal hlas babičky

Jedna vec, ktorá ma na Alexe prekvapila najviac, je spoločenský vzťah, ktorý s ňou máme," vysvetlil Rohit Prasad, viceprezident a hlavný vedecký pracovník pre umelú inteligenciu Alexa. V tejto spoločenskej úlohe sú ľudské atribúty empatie a afektu kľúčom k budovaniu dôvery. Tieto atribúty sa stali ešte dôležitejšími v týchto časoch prebiehajúcej pandémie, keď mnohí z nás stratili niekoho, koho milujú,“ dodal.

Na výročnej konferencii následne ukázal video, na ktorom chlapec požiadal Alexu, aby mu prečítala rozprávku pred spaním. Alexa jeho žiadosť prijala, no pred čítaním príbehu svoj hlas zmenila na hlas chlapcovej babičky

Neodstráni bolesť, ale udrží spomienky

„Aj keď umelá inteligencia nedokáže odstrániť bolesť zo straty, určite dokáže udržať spomienky,“ objasnil s tým, že spoločnosť našla spôsob, ako prinútiť Alexu, aby simulovala hlas inej osoby pomocou menej ako minúty hlasového záznamu.

Prirodzene, takáto technológia môže spôsobiť obavy. Natasha Cramptonová, šéfka etického oddelenia spoločnosti Microsoft nedávno napísala blogový príspevok o technológii syntetického hlasu spoločnosti a o tom, prečo sa rozhodli obmedziť jeho prístupnosť verejnosti. Táto technológia má vzrušujúci potenciál v oblasti vzdelávania, dostupnosti a zábavy," napísal Cramptonová, „napriek tomu je ľahké predstaviť si, ako by sa dala použiť na nevhodnú identitu rečníkov a oklamanie poslucháčov."

 

Už ste čítali?