Prvý bankomat bol drahý, hlučný a pomalý, verejnosť však fascinoval. Spustili ho pred 55 rokmi
Prvým človekom, ktorý si vybral pred 55 rokmi z bankomatu hotovosť, bol známy komediálny herec.
Bankomat sa zapísal do histórie ako jeden z vynálezov, ktorý priniesol zásadnú zmenu vo vzťahu medzi ľuďmi a bankami. Stal sa prvým komerčným zariadením využívajúcim šifrovacie systémy a bol jednou z prvých služieb, ktorú mohli klienti používať bez ohľadu na úradné hodiny - už nemuseli žiadať o peniaze a čakať na hotovosť v pobočkách bánk. I preto boli bankomaty zaradené medzi 100 najväčších vynálezov 20. storočia. Dnes uplynie 55 rokov odvtedy, kedy bol v Londýne spustený do prevádzky prvý bankomat na svete.
S nápadom prišiel už v 30. rokoch
"Bankomat začal éru využívania technológie v bankovom sektore, a to predovšetkým vo vzťahu ku klientom. Dnešnou optikou by sme mohli toto obdobie nazvať začiatkom ´digitalizácie´, ktorá neskôr v klientskych vzťahoch smerovala k využívaniu platobných kariet, internetbankingu, mobil bankingu a bezhotovostných možností platieb prostredníctvom rôznych elektronických zariadení," povedala Eva Horváthová, manažérka pre oblasť platobných služieb zo Slovenskej bankovej asociácie.
Niektorí považujú za "otca bankomatu" amerického vynálezcu arménskeho pôvodu Luthera Georgea Simjiana, ktorý prišiel s myšlienkou zariadenia na vydávanie peňazí už v roku 1939. Nápad sa ale podarilo pretaviť do praxe až o takmer 30 rokov neskôr, a to škótskemu vynálezcovi Johnovi Shepherd-Barronovi. Podľa jeho slov pri vynájdení bankomatu sa inšpiroval predajnými automatmi na čokoládu, ktoré videl v mliečnom bare.
Peniaze vybral komediálny herec
Prvý peňažný bankomat, nazývaný tiež cash-machine, bol uvedený do činnosti 27. júna 1967 pred pobočkou Barclays Bank v londýnskej štvrti Enfield. Spojazdnenie prvého bankomatu vyvolalo veľký záujem verejnosti. Postupne pribúdali bankomaty nielen na Britských ostrovoch, ale aj vo Francúzsku, vo Švédsku, v Švajčiarsku, v Spojených štátoch i v ďalších krajinách.
Prvým človekom, ktorý si vybral pred 55 rokmi z bankomatu hotovosť v Londýne bol známy komediálny herec Reg Varney.
Bankomaty spred viac ako polstoročia však boli drahé, hlučné a pomalé. Nemali obrazovku a komunikáciu so zákazníkom zabezpečovali otočné valce zobrazujúce pokyny pre používateľa bankomatu. Peniaze boli uložené v obálkach s určitými hodnotami. Až do roku 1969 sa používali na výber hotovosti z bankomatov dierne štítky. Jack Gebhart prišiel v roku 1969 s myšlienkou použiť namiesto štítkov plastovú kartu s magnetickým prúžkom.
Kde bol prvý bankomat na Slovensku
Článok pokračuje na ďalšej strane: