Po potýčke z diskotéky ostal v kóme. Lekári presviedčali rodičov, že neprežije, stal sa však zázrak
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Po potýčke z diskotéky ostal v kóme. Lekári presviedčali rodičov, že neprežije, stal sa však zázrak

Chlapec prežil i vďaka svojim rodičom, ktorí nedovolili doktorom odpojiť ho od prístrojov. 

Mladík už ležal na smrteľnej posteli. Dnes žije. — Foto: Instagram: Ryan Nurse

Mal osemnásť rokov a žiaril šťastím. Dni si užíval plnými dúškami so všetkým, čo k študentskému veku patrí. Život Ryana Nursea sa však v jednu chvíľu zmenil úplne na nepoznanie. Z chlapca plného elánu sa stal ležiaci pacient, ktorého pri živote držali iba prístroje. Lekári mu nedávali ani minimálnu nádej na prežitie. Dnes, jedenásť rokov po zlomovom večere, je Ryan stále tu a svojím príbehom inšpiruje ľudí žiť každý jeden deň naplno.

V zlom čase na zlom mieste

Keď sa Ryan vybral s kamarátmi do nočného klubu, zábava sa vyvíjala presne podľa predstáv. Tancovali až do ranných hodín a potom sa vybrali zohnať taxi na cestu domov k rodičom. Nasadli doň a vtedy si uvedomili, že ich sleduje skupina starších mužov. Nepoznali ich a počas celého večera sa s nimi nedostali ani do žiadneho konfliktu. Odrazu sa ich ale snažili z auta vyštvať von. Po krátkej nezhode nakoniec vyrazili. Vodič odbočil z parkoviska na neosvetlenú cestu, no vtedy si všimli jasné svetlá ďalšieho vozidla, v ktorom sedeli starší páni. Ich šofér zastal na kraji vozovky a na ich otázky neodpovedal.

Ryanov kamarát sedel vpredu, otvoril dvere a snažil sa zistiť, aký majú problém. To bola chyba. Okamžite schytal údery päsťou. Ryan sa snažil upokojiť situáciu a otvoril dvere. Nestihol sa ani odpútať a množstvo rán smerovalo aj na jeho hlavu. „Pamätám si, ako som si pomyslel, že teraz zomriem. Našťastie, podarilo sa mi odpútať sa a zísť dole na vedľajšiu cestu,“ opisuje incident Ryan pre portál Lovewhatmatters.com. Dokázal sa ešte dovolať kamarátovi, aby po neho prišiel a odviezol domov. Ísť do nemocnice odmietol.

Ťažké krvácanie do mozgu

Aj napriek úderom nemal žiadne viditeľné zranenia a predpokladal, že keď sa poriadne vyspí, bude v poriadku. Bol ešte schopný vyzliecť si šaty a ľahnúť si do postele. Keď však začal zvracať čiernu hmotu, mama si uvedomila, že niečo nie je v poriadku. Až ráno sa doma dozvedeli o bitke a hneď zavolali záchranárov. Chlapec mal veľmi vážne zranenia hlavy, ktoré si vyžadovali prenos vrtuľníkom do špecializovanej nemocnice na operáciu mozgu. „Špecialista, ktorý ma operoval, povedal mojim rodičom, že som v takom zlom stave, že pravdepodobne neprežijem noc,“ spomína na chvíle, ktoré už pozná iba z rozprávania.

Na najhoršie správy pripravili aj ostatných rodinných príslušníkov. Mladík, našťastie, nezomrel. Bol síce v kóme a napojený na prístrojoch, ale žil. Lekári jeho rodičom navrhli jediné riešenie – povoliť, aby ich syna mohli odpojiť od prístrojov. Ryan mal podľa nich nulovú mozgovú aktivitu a aj keby sa niekedy náhodou prebral, nedokázal by rozprávať, hýbať sa a zvyšok života by prežil vo vegetatívnom stave.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…