Boj o medailu sa zmenil na boj o život. Akvabelu z vody vytiahla vystrašená trénerka, plavčíci sa prizerali
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Boj o medailu sa zmenil na boj o život. Akvabelu z vody vytiahla vystrašená trénerka, plavčíci sa prizerali

Američanka Anita Alvarezová stratila vedomie vo finále voľnej súťaže žien sólo na šampionáte v Budapešti, na ktorom napokon obsadila siedme miesto.

Američanka Anita Alvarezová stratila vo finále voľnej súťaže žien sólo na šampionáte v Budapešti vedomie. — Foto: Profimedia

Akvabela predvádzala nádhernú finálovú zostavu, keď sa zrazu stratila pod hladinou a klesla na dno bazéna. Boj o medailu sa tak v sekunde zmenil na boj o život. Našťastie, všetko dopadlo dobre, a to len vďaka duchaprítomnosti trénerky, ktorá svoju zverenkyňu vytiahla z vody v poslednej chvíli. 

Neváhala ani chvíľu

25-ročná americká synchronizovaná plavkyňa Anita Alvarezová patrí k svetovej špičke. Niet divu, že sa na MS v Budapešti prebojovala až do finále. Ako však uviedol portál DailyMail, po finálovom sóle upadla do bezvedomia a bezbranne klesla na dno. Zatiaľ čo sa plavčíci celej situácii iba prizerali, trénerka Andrea Fuentesová bez zaváhania skočila do vody a dostala ju do bezpečia.

Veľmi nás to vystrašilo. Musela som tam skočiť, lebo plavčíci nič nerobili,“ povedala po incidente Fuentesová a dodala: „Bála som sa, pretože som videla, že nedýcha. Našťastie, teraz sa jej darí veľmi dobre. Anita sa má oveľa lepšie.“

Nebolo to prvý raz

Po pár hodinách zverejnila trénerka na Instagrame vyhlásenie, v ktorom potvrdila, že Anita je mimo ohrozenia života. „Lekári skontrolovali všetky vitálne funkcie a všetko je v poriadku: srdcová frekvencia, kyslík, hladina cukru, krvný tlak atď.... všetko je v poriadku," napísala, no upozornila na problém, o ktorom sa v športe príliš nehovorí.

„Niekedy zabúdame, že sa to stáva aj v iných vysoko vytrvalostných športoch. Maratón, cyklistika, cross country... všetci sme videli zábery, kde niektorí športovci nedobehnú do cieľa a iní im pomôžu sa tam dostať. Náš šport sa nelíši od ostatných," hovorí.

Anita sa aktuálne cíti dobre a doktori potvrdili, že je v poriadku. „Zajtra bude celý deň oddychovať a s lekárom sa rozhodne, či môže plávať voľné finále družstiev alebo nie.“ 

Nie je to však po prvýkrát, čo americká akvabela skolabovala v bazéne. Počas minulého roka upadla do bezvedomia počas kvalifikácie na olympiádu v Barcelone, kde ju taktiež zachránila trénerka. Bohužiaľ, už som videla, že sa jej to stalo - nikdy však nie na súťaži," povedala vtedy Anitina matka Karen. Pri ich poslednom prvku som vedela, že sa niečo deje. Bolo ťažké sa na to pozerať,“ opísala chvíle strachu o svoju dcéru.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…