Po nešťastnej nehode štikútal 68 rokov bez prestávky. Lekári ho chceli liečiť jedovatým plynom
Simona Gálová
Simona Gálová

Po nešťastnej nehode štikútal 68 rokov bez prestávky. Lekári ho chceli liečiť jedovatým plynom

Dal by som všetko, čo som na tomto svete dostal, keby som sa toho čkania zbavil, vravel muž s najdlhším štikútaním na svete.

Charles Osborne — Foto: Archív Charles Osborne Jr.

S experimentálnou liečbou musel Charles prestať. Namiesto toho sa musel uspokojiť s dýchacou technikou, ktorú ho naučili používať iní lekári. Špecifické dýchanie malo minimalizovať charakteristický zvuk štikútania, ktorý je spôsobený náhlym uzavretím hlasiviek po mimovoľnej kontrakcii v bránici. Aby Charles potlačil hluk, medzi čkaním sa musel vždy nadýchnuť.

„Každú minútu tri alebo štyrikrát ohýbal hrudník,“ popísal ďalší z trikov Koskovich, ktorý poznal jedného z Charlesových synov. „Dalo by sa povedať, že štikútal, ale nevydal žiadny veľký hluk,“ spomínal.

Čo s čkaním? Vystrašiť ho!

Chronické čkanie môže častokrát viesť k vážnemu vyčerpaniu a strate hmotnosti. Po 56 rokoch štikútania Charles prehlásil: „Dal by som všetko, čo som na tomto svete dostal, keby som sa toho čkania zbavil.“

Aj keď pred priateľmi o štikútaní nehovoril, chceli mu veľmi pomôcť. Jedného dňa sa zobudil, išiel na obvyklú prechádzku a neskôr si s kamarátmi zahral karty. Jeden z nich stál sa Charlesom, vytiahol brokovnicu a dvakrát vystrelil. Aj keď to Charlesa vydesilo, čkanie to nezastavilo.

Všetko raz skončí

Napriek všetkým problém dokázal Charles nemožné a viedol normálny život. Bol dvakrát ženatý a mal osem detí. Koskovich si na Charlesa spomínal ako na žoviálneho, zábavu milujúceho chlapíka, ktorý nehovoril o svojom stave a rád žartoval s ľuďmi. „Charles Osborne nielenže prežil, darí sa mu,“ napísal publicista Bob Davis pre Sioux City Journal v roku 1984.

Chales sa objavil v niekoľkých televíznych šou aj v rádiovom vysielaní a stal sa hitom Ameriky. Živil sa predajom poľnohospodárskych strojov a dražením dobytka a so svojím špecifickým stavom sa nakoniec zmieril. Lekári mu dali poslednú možnosť – mohli mu prerušiť nervy, ktoré ovládali bránicu. To však mohlo viesť k zhoršenému dýchaniu, a tak Charles operáciu odmietol aj poslednú príležitosť na vyslobodenie z nekonečného čkania.

Začiatkom 70. rokov pocítil prvé dôsledky štikútania. Nedokázal viac jesť normálne jedlo a všetko si musel mixovať. Napriek tomu sa mu podarilo udržať si stabilnú váhu a dobrý zdravotný stav. Z neznámych príčin Charlesove čkanie náhle v roku 1990 prestalo. Zomrel o rok neskôr, po niekoľkých mesiacoch bez štikútania, ktoré museli byť Charlesa sladkým vykúpením.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…